LIVE UPDATES
Aktualitet

EUROPOL jehonë aksionit: 29 të arrestuar për kontrabandën e emigrantëve në jahte

20 Janar 2022, 07:00 Nga DOSJA
EUROPOL jehonë aksionit: 29 të arrestuar për kontrabandën e

SHQIPËRI/ITALI/GREQI – Një hetim që përfshin Policinë Kriminale Shqiptare (Policia e Shtetit), Policinë Helene (Ελληνική Αστυνομία) dhe Korpusin Financiar Italian (Guardia di Finanza), e i mbështetur nga Europol dhe Eurojust, çoi në çmontimin e një grupi të madh të krimit të organizuar të përfshirë në kontrabandë emigrantësh. Operacioni u krye nën drejtimin e autoriteteve gjyqësore shqiptare, greke dhe italiane.

Në datë 19 janar u kryen përkatësisht:

28 kontrolle në shtëpi (15 në Shqipëri, 2 në Greqi dhe 11 në Itali)

29 arrestime (18 në Shqipëri, 1 në Greqi dhe 10 në Itali)

Autoritetet besojnë se të dyshuarit, kryesisht me origjinë nga Iraku dhe Siria, janë pjesë e një rrjeti kriminal prej rreth 80 anëtarësh që dyshohet se është përgjegjës për të paktën 30 operacione kontrabande detare. Grupi kriminal operonte aktivitete të kontrabandës së emigrantëve nga Turqia në bregdetin Salento të Italisë nëpërmjet Shqipërisë dhe Greqisë, më pas drejt vendeve të tjera të BE-së. Hetimi nisi me zbulimin e një operacioni kontrabandë në vazhdim, ku u arrit shpëtimi i suksesshëm i migrantëve të transportuar dhe arrestimi i tetë kontrabandistëve të nivelit të ulët.

Rrjetet kriminale përdorën kryesisht rrugët detare për transferimin e emigrantëve nga Turqia, nëpërmjet rrugës së Mesdheut Lindor, në destinacionet e tyre përfundimtare të BE-së. Transfertat detare kryheshin me përdorimin e anijeve të kohës së lirë, kryesisht jahte, të blera ose të marra me qira nga rrjeti kriminal dhe të kapura nga detarë fillestarë të rekrutuar qëllimisht nga rrjeti. Të dyshuarit përdornin shërbime informale të transfertave të parave si sistemi haëala për të marrë pagesa nga emigrantët, me fitimet e tyre të paligjshme të vlerësuara në disa qindra milionë euro.

Bashkëpunimi ndërkufitar për të rritur zbulimet:

Europol e mbështeti këtë hetim për më shumë se 18 muaj, duke lehtësuar shkëmbimin e sigurt të informacionit dhe organizimin e takimeve operacionale ndërmjet hetuesve, duke u ofruar gjithashtu partnerëve të zbatimit të ligjit paketa të rregullta të analizave të inteligjencës. Në ditën e aksionit, Europol dërgoi dy ekspertë në Shqipëri, një në Itali dhe një në Greqi për të ndihmuar në kontrollimin e informacionit operacional ndaj bazave të të dhënave të Europolit dhe për të ofruar mbështetje teknike me nxjerrjen e të dhënave dhe analizën e provave dixhitale. Përveç kësaj, Europol lehtësoi shkëmbimin e hetuesve për të siguruar mbështetje efektive taktike për operacionin gjatë fazës së tij të fundit dhe në ditën e veprimit. Aktivitete të mëtejshme operacionale janë duke vazhduar ndërkombëtarisht, me qëllim zbulimin e vendndodhjes dhe identitetit të të dyshuarve të tjerë të përfshirë në rrjetin kriminal. Për të lehtësuar bashkëpunimin gjyqësor, Eurojust krijoi një Ekip të Përbashkët Hetimor (EPH) midis Shqipërisë, Greqisë, Italisë dhe Europolit në janar 2021. Eurojust ngriti një qendër koordinimi gjatë ditës së veprimit dhe ofroi mbështetje gjyqësore ndërkufitare nëpërmjet Italisë dhe Greqisë tavolinat në selinë e saj, si dhe Prokurorin Ndërlidhës për Shqipërinë në Eurojust. Eurojust lehtësoi dhe mbështeti shkëmbimin e informacionit ndërmjet partnerëve të EPH dhe Europolit dhe promovoi pesë takime koordinuese.

Autoritetet e zbatimit të ligjit pjesëmarrës:

– Policia Kriminale Shqiptare

– Policia Helenike – Divizioni i të Huajve të Atikës

– Korpusi Financiar Italian (Guardia di Finanza) – Grupi i Hetimit të Krimit të Organizuar (GICO) i Leçes dhe Shërbimi Qendror i Hetimit të Krimit të Organizuar (SCICO)

Autoritetet gjyqësore pjesëmarrëse:

– Drejtoria e Qarkut Antimafia e Prokurorisë Publike të Leçes në Itali

– Prokuroria e Përgjithshme e Gjykatës së Apelit të Athinës

– Prokuroria Speciale Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar Tiranë (SPAK). (EUROPOL)

25 persona, mes të cilëve 18 shqiptarë dhe 7 të huaj (palestinez, irakian, iranianë, egjiptianë dhe turq), kanë rënë në prangat e Policisë së Shtetit ditën e djeshme, si pjesë e një grupi kriminal, që kontrabandonin emigrantë të paligjshëm nga Lindja e Mesme, duke përfituar nga 5-10 mijë euro për person. Mësohet se koka e grupit ishte shtetasi egjiptian, Muhamet Sherif, ndërkohë, një shtetas turk, i identifikuar si Mehdi Mamishli është kapur tek veliera në qyetin e Sarandës, i cili mësohet se ishte drejtuesi i gomones që kryente transportin e emigrantëve. Gjithashtu edhe një shtetas turk i identifikuar si Mustafa Kosekoglu është kapur në qytetin e Sarandës. Ndërkohë, të arrestuarit e tjerë janë: Dushan Spahiu, Paulin Koçi, Petrit Pashaj, Indrit Hita, Enjat Myrtaj, Roland Ramadani, Emiljano Likaj (Gaçaj), Qazim Ismailaj, Fatjon Belaj, Zamir Muliu, të gjithë banues në Vlorë. Fatos Dusha, Robert Hysa, Arjol Lleshi, të tre banues në Tiranë. Fatjon Koçllari, banues në Durrës, Kristiana Sako, banuese në Divjakë. Muhamed Abdurrahim Sherif (Alias) Abdel Rehim Muhamed Eli, banues në Egjipt. Mustafa Hysein Koseoglu, banues në Stamboll, Turqi dhe Mehdi Mamushli, banues në Iran.

(e.h/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

aktualitet aktualitet aksioni i spak astrolabio emigrante te paligjshem europol aksioni i spak astrolabio emigrante te paligjshem europol

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh