LIVE UPDATES
Aktualitet

20 Tetor 2019, 12:09 Nga DOSJA

TIRANË- Regjisori dhe kompozitori i njohur shqiptar Osman Mula ka shpërthyer kundër Ramës teksa në lidhje me mosmarrjen e një date për hapjen e negociatave me Bashkimin Europian. Gjatë tryezës kundër “Jugosllavisë së Re”, Mula theksoi se Europa refuzoi kryeministrin Rama dhe jo shqiptarët.

Unë e kam më të vështirë se të gjithë ju që të shprehem për këtë problem, por si një djalë i lindur në Shqipëri me prindërit nga Gjakova kam të drejtën të shprehem për veprimet skandaloze të këtij kryeministri që kemi ne në krye. Ne vijmë në këtë takim, 24 orë pasi Evropa na mbylli derën. Kjo është nëj ngjarje që katër vjet rresht na paralajmëruan dhe çuditërisht ky kryeministër që ban karshillëk na thotë; “pyeteni kryeministrin e Francës, mos më pyetni mua”. Po ai çfarë është, pikërisht Europa nuk pranoi Ramën në BE, nuk pranoi atë bashkë me stafin dashakeqas,të cilën vollën vrerë për vendin, vodhën dhe u banë miliardera në kurriz të shqiptarëve, se këtu vidhet e bashesh milioner 22 vjeç pse futesh në politike dhe pas 6 muajve ti ban karshillëk dhe ndërron makinat sikur do, kur bota për një shishe verë jep dorëheqjen. Kur në Japoni se vjen treni 1 minut me vonesë jep dorëheqjen“, tha i revoltuar Mula.

Gjithashtu gjatë këtij takimi, Mula u shpreh i nervozuar edhe për takimin në Novisad për “Shengenin Ballkanik”, ku morën pjesë Edi Rama, Zoran Zaev dhe Aleksandar Vuçiç. Qëllimi i këtij takimi ishte krijimi i një “shengeni” të vogël Ballkanik, por pjesë e takimit nuk ishte Kosova.

Çështja e takimit me përfaqësuesin e Serbisë është një shantazh naiv i tij, i cili tha ta kaloi gjendjen e diskutimeve nga ajo anë. Unë për këtë person që është në pushtet, personalisht më janë mbaru fjalët. Është një personazh shumë i dobët, i një drame shumë të dobët që duhet largu prej Shqipërisë. Dhe bashkë me dramën, s’duhet të zbresë në tavolinat e regjizurës, as në tavolinat e aktorëve që mbajnë familjet me bukë, sepse dialogu i tij është i flliqt, prish kombin. Zhurmë, poterë, dhe, beton, ku jam. Ky është shumë më gjerë se sa problemi i Kosovës. Se po të jetë për Kosovën dhe ty të vijë marre iher, kë pyte ti që shkove atje dhe i dhe dorën atij që nuk ta ka pranu akoma Kosovën. Ky është një popull ku vidhet rregullisht dhe elita politike nuk do që të hyhet në Evropë, sepse në momentin që je në Evropë, Evropa vjen e të thohtë, ma trego i kujt është ky laps. E vetmja gjë që duhet është të ike Rama, largo këtë, largon Kuçedrën dhe pshton. Ky duhet të ike sepse është nën efektin e kimikatave, është agresiv, i paqëndrueshëm. Artistët i cilësoi vagabonda. Si del ai dhe i jep dorën atij që e ka dhunu Kosovën, si është e mundur, ç’janë këto veprime skandaloze. Ku shkon mor zotni, fyn artistat, i kërcënon. Për ta largu vëmendjen e Evropës gjithçka ban. Këtij duhet mei than ik vetë o burrë i dheut“, u shpreh i revoltuar Osman Mula.

Takimi i 10-tetorit në Serbi do të ndiqet nga një tjetër në Ohër. Në fokus të Shengenit të Vogël është bashkëpunimin rajonal dhe integrimin ekonomik, duke hequr pengesat për biznesin dhe qarkullimin e lirë të mallrave, treg që do t’u shërbejë më shumë se 20 milion njerëzve.

(E.S. Dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

aktualitet aktualitet europa të refuzoi ty jo shqiptarët osman mula shengeni i vogel ballkanik europa të refuzoi ty jo shqiptarët osman mula shengeni i vogel ballkanik

Sondazh

Poll

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh