LIVE UPDATES
Ekonomi

The Economist: Një rënie globale e çmimit të banesave po vjen

Çmimet e shtëpive tani po bien në nëntë ekonomi të pasura. Rëniet në Amerikë janë të vogla deri tani, por në tregjet më të egra janë tashmë dramatike. Në Kanadanë e çmendur, shtëpitë kushtojnë 9% më pak se në shkurt. Ndërsa inflacioni dhe recesioni ndjekin botën, një korrigjim i thelluar ka të ngjarë - madje edhe agjentët e pasurive të patundshme janë të zymtë. Edhe pse kjo nuk do të shpërthejë bankat globale si në 2007-09, ajo do të intensifikojë rënien, do të lërë një grup njerëzish me financa të rrënuara dhe do të nisë një stuhi politike.

21 Tetor 2022, 15:53 Nga d.a.
The Economist: Një rënie globale e çmimit të banesave po
Foto ilustruese

The Economist

Gjatë dekadës së fundit, të kesh një shtëpi ka pasur para të lehta. Çmimet u rritën në mënyrë të besueshme për vite me radhë dhe më pas shkuan në mënyrë të çuditshme balistike në pandemi. Megjithatë sot, nëse pasuria juaj është e lidhur me tulla dhe llaç, është koha për t'u nervozuar.

Çmimet e shtëpive tani po bien në nëntë ekonomi të pasura. Rëniet në Amerikë janë të vogla deri tani, por në tregjet më të egra janë tashmë dramatike. Në Kanadanë e çmendur, shtëpitë kushtojnë 9% më pak se në shkurt. Ndërsa inflacioni dhe recesioni ndjekin botën, një korrigjim i thelluar ka të ngjarë - madje edhe agjentët e pasurive të patundshme janë të zymtë. Edhe pse kjo nuk do të shpërthejë bankat globale si në 2007-09, ajo do të intensifikojë rënien, do të lërë një grup njerëzish me financa të rrënuara dhe do të nisë një stuhi politike.

Shkaku i krizës është rritja e normave të interesit: në Amerikë blerësit e mundshëm kanë qenë duke parë, të tmerruar, pasi norma e hipotekës 30-vjeçare ka arritur në 6.92%, mbi dyfishin e nivelit të një viti më parë dhe më e larta që nga prilli 2002. Mini pandemia -flluska u ushqye nga ulja e tarifave, cash-i stimulues dhe një gjueti për më shumë hapësirë ​​periferike. Tani pjesa më e madhe e kësaj po shkon në të kundërt. Merrni, për shembull, dikë që një vit më parë mund të përballonte të jepte 1800 dollarë në muaj për një hipotekë 30-vjeçare. Në atë kohë ata mund të kishin marrë hua 420,000 dollarë. Sot pagesa është e mjaftueshme për një kredi prej 280,000 dollarë: 33% më pak.

Nga Stokholmi në Sidnei, fuqia blerëse e huamarrësve po shembet. Kjo e bën më të vështirë për blerësit e rinj të përballojnë shtëpitë, duke ulur kërkesën dhe mund të shtrëngojë financat e pronarëve ekzistues, të cilët, nëse janë të pafat, mund të detyrohen të shesin.

Në mbarë botën, shtëpitë vlejnë rreth 250 trilionë dollarë dhe përbëjnë gjysmën e të gjithë pasurisë. Në këtë mënyrë, konsumatorët ka të ngjarë të reduktojnë  shpenzimet. Në Britani, 2 milionë familje  mund të humbasin 10% të të ardhurave të tyre. Ata që nuk mund të përballojnë pagesat mund të detyrohen të shesin shtëpitë e tyre.

Një brez të rinjsh në botën e pasur mendojnë se janë përjashtuar padrejtësisht nga e drejta për të blerë një shtëpi. Pasi kanë shpëtuar ekonominë, shumica e qeverive perëndimore do të përpiqen të planifikojnë sërish një plan shpëtimi. Në Amerikë, disa persona i kanë kërkuar Fed-it të ngadalësojë rritjen e normës së saj jetike.

Spanja raportohet se po shqyrton kufizimin e rritjes së pagesave të hipotekave dhe Hungaria e ka bërë tashmë këtë. Kjo mund të bëjë që borxhet e qeverive të rriten edhe më tej dhe të inkurajojë idenë se e drejta e pronësisë është një bast i njëanshëm i mbështetur nga shteti.

Ndërsa një epokë e normave të ulëta të interesit po i vjen fundi, një krizë e çmimeve të apartamenteve është drejt nesh dhe nuk ka asnjë garanci për një treg më të mirë të pasurive të paluajtshme në fund të gjithë kësaj.

kriza ekonomike prej luftes renia e cmimeve te apartamenteve

Sondazh

Poll

Dosja Sot date 27 mars

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha