LIVE UPDATES
Ekonomi

RAPORTI/ Nga ministritë tek institucionet e rëndësishme, asnjë nuk i përmbush kriteret për zbatimin e buxhetit

Drejtoria e Përgjithshme e Auditit pranë Ministrisë së Financave formuloi 18 kritere mbi performancën e zbatimit të buxhetit, me vlerësim maksimal prej 72 pikësh, por asnjë nga entet publike nuk mori pikët maksimale në vitin 2021.

2 Shtator 2022, 07:22 Nga A.B
RAPORTI/ Nga ministritë tek institucionet e rëndësishme,
Ministria

Prej vitesh, performanca financiare e enteve publike, që nga Ministritë, institucionet e rëndësishme buxhetore dhe pushteti lokal nuk arrijnë të përmbushin plotësisht kriteret për përdorimin e fondeve publike.

Drejtoria e Përgjithshme e Auditit pranë Ministrisë së Financave formuloi 18 kritere mbi performancën e zbatimit të buxhetit, me vlerësim maksimal prej 72 pikësh, por asnjë nga entet publike nuk mori pikët maksimale në vitin 2021.

Sipas raportit zyrtar të dorëzuar në Kuvend nga Ministritë e linjës, pikët më të larta për performancën e zbatimit të buxhetit të shtetit i mori Ministra e Financave dhe Ekonomisë me 64 pikë, por sërish rezultati ishte poshtë vlerësimit maksimal me 72 pikë. Nga ministritë vlerësimin me të dobët e kishte Ministria për Europën dhe Punët e jashtme me vetëm 45 pikë.

Rënien më të fortë të performancës financiare me 2021 e kishte Ministria Brendshme me 4 pikë më pak se, në vitin 2020, e Mbrojtjes me 3 pikë dhe Ministria e Bujqësisë me rënie 2 pikë nga viti 2020.

Nga institucionet e rëndësishme publike, pikët më të larta i mori Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve me 59 pikë, por më një diferencë 13 pikë nga vlerësimi maksimal, ndërsa vlerësimin me të dobët e mori Agjencia e Trajtimit të Pronave me 35 pikë, më pak se gjysmën e pikëve në vlerësimin maksimal.

Nga bashkitë e mëdha, Korça mori vlerësimin më të lartë me 48 pikë nga 72 maksimale, ndërsa bashkia Dibër mori vlerësimin me të dobët me vetëm 22 pikë.

Nga bashkitë e vogla pikët më të larta i moti ajo e Lushnjës me 47 nga 72 maksimale dhe me të ulëtat i mori Bashkia e Belshit me 19 pikë nga 72 që është maksimumi.

Nga institucionet e pavarura, Shkolla e Magjistraturës mori vlerësimin më të lartë me 61 pikë nga 72 gjithsej, i ndjekur nga Shërbimi Informativ me 58 pikë, ndërsa Presidenca dhe Byroja Kombëtare e hetimit morën pikët më të ulëta përkatësisht 25 dhe 31 secila.

Lidhur me treguesit e performancës Drejtoria e Auditit në Ministrinë e Financave analizoi 18 (tetëmbëdhjetë) tregues mbi planifikimin, zbatimin dhe ekzekutimin e buxhetit si dhe treguesit për implementimin e sistemeve të kontrollit të brendshëm./MONITOR

buxheti ministri raporti per buxhetin

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE