LIVE UPDATES
Ekonomi

ENERGJIA: 32.72 lekë/kwh për bizneset në 35kv, rregullorja për terminalin e gazit në Vlorë

Ky çmim është gati katër herë më i lartë në raport me çmimin me të cilat këto biznese përballeshin në treg para nisjes së krizës së çmimeve, një valë që u përshkallëzua nga vjeshta e vitit të shkuar.

20 Maj 2022, 07:21 Nga DOSJA
ENERGJIA: 32.72 lekë/kwh për bizneset në 35kv, rregullorja
Energji

Enti Rregullator i Energjisë miratoi këtë të enjte çmimet e energjisë që do të paguajnë bizneset në treg të lirë për muajin prill ku ato në tension 35 kv do të paguajnë një tarifë 32.72 lekë/kwh.

Ky çmim është gati katër herë më i lartë në raport me çmimin me të cilat këto biznese përballeshin në treg para nisjes së krizës së çmimeve, një valë që u përshkallëzua nga vjeshta e vitit të shkuar.

Sipas të dhënave të raportuara nga Furnizuesi i Shërbimit Universal pjesë e të cilit është Furnizuesi i Mundësisë së Fundit në total janë shpenzuar 20 milionë euro për blerjen e energjisë për 420 mijë kwh ndërkohë që çmimi mesatar i ponderuar i blerjes së energjisë rezultoi 27.84 lëkë/kwh.

Kësaj më pas i shtohen edhe element të tjerë që përbëjnë çmimin final siç janë kostoja administrative, kostoja e transmetimit dhe shpërndarjes.

Enti miratoi gjithashtu edhe çmimin e energjisë për bizneset e tjera që kanë dalë në treg të lirë nga 1 janari i këtij viti të lidhur në tension 20,10,6 kv.

Këto të fundit po trajtohen me një çmim prefencial që është pak më shumë se çmimi mesatar i tregut falë një kontrate që është nënshkruar me Korporatën Elektronenergjetike Shqiptare.

Kështu FMF blen një sasi energjie nga KESH me 12 lekë dhe një pjesë tjetër nga tregu duke i mestarizuar këto e jep këtë energji tek biznesi në tension të mesëm.

Pavarësisht se aplikimi i Furnizuesit ishte që biznesi në tension 20 kv dhe ai në 10, 6 kv të ishte me 18.8 lekë/kwh Enti vendosi që për biznesin në 20 kv të qëndronte çmimi 18.8 lekë/kwh ndërsa për biznesin e lidhur në 10kv dhe 6 kv çmimi të jetë 19.69 lekë/kwh për faturat e prillit.

Përveç çmimit të energjisë për bizneset në treg të lirë Enti miratoi këtë të hënë edhe rishikimin e një rregulloreje e cila lidhet me terminalin e gazit natyror të lëngshëm në terminalin e Vlorës.

Ndryshimet u bënë në një sërë pikash të rregullores të cilat saktësuan termat e Operatorit të Sistemit të GNL, Operimin e sistemit të GNL-së, përcaktimin e menaxhimit, mirëmbajtjes, zhvillimin, mbikëqyrjen, marrëdhëniet kontraktuale, të drejtat apo detyrimet e palëve të përfshira e një sërë elementësh të tjerë.

Ndër të tjera u nënvizua edhe angazhimi që ka marrëveshja me Exxon Mobil dhe planet e gazifikimit që parashikojnë tubacionin për lidhjen me TEC- Vlorën, tubacionin për në terminalin GNL dhe depozitimi në Dumre./MONITOR

Sondazh

Poll

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme