LIVE UPDATES
Ekonomi

Zbulohet sasia masive e drurëve që priten çdo vit për ngrohje

Paradoksalisht të dhënat e ofruara nga INSTAT tregojnë qëllim kryesor mbetet prerja e pemëve për dru zjarri. Shqiptarët konsumojnë mesatarisht deri në 2.5 mln m3 dru për ngrohje. Ndërkohë, rritja e sipërfaqes së re pyjore nuk kalon shifrën e 1 mln m3 në vit.

19 Maj 2022, 00:19 Nga DOSJA
Zbulohet sasia masive e drurëve që priten çdo vit për
Foto Ilustruese

TIRANË- Sipas të dhënave të nxjerra nga INSTAT në vitin 2014, përqindja mesatare e shpenzimeve mujore në dru zjarri në Shqipëri është 26% në totalin e shpenzimeve për energji, por kjo ndryshon dhe rritet sipas rajoneve më të ftohta dhe më të varfra. Në Shkodër ngrohja me dru zjarri është 50.1%, në Lezhë 40.1%, në Dibër, Korçë dhe Kukës është respektivisht 35%, 31% dhe 30%.

“Dëmtuesi më i madh i pyllit është përdorimi i pyllit për dru shtëpie. Mesatarisht Shqipëria përdor 2-2.5 mln m3 për tu ngrohur, ndërkohë që rritja e pyjeve tanë është 1 mln e pak m3 në vit. Që këtu duket bilanci negative që e shkatojmë në pyje” u shpreh Genti Kromidha, Instituti për ruajtjen e natyrës
Në këtë situatë ekspertët sugjerojnë se duhet ndërhyrë për të ndaluar prerjen e pemëve për dru zjarri dhe gjetur zgjidhje alternative.

“Krijimi i sistemeve agropyjorë që nënkupton mbjelljen e bimëve me rritje të shpejtë që nënkupton uljen e presionit pikërisht mbi këtë burim” u shpreh Elvin Toromoni, Fakulteti i Pyjeve, Universiteti Bujqësor

Në vitin 2018, ish ministri i mjedisit Blendi Klosi lancoi nismën për mbjelljen e 20 mln e 200 mijë pemëve deri në vitin 2020. Ndërkohë që në një dalje publike në dhjetor 2018 ai deklaroi se përgjatë vitit paraardhës ishin mbjellë rreth 4.5 milionë fidanë të rinj. Nuk ka evidenca të sakta se sa janë mbjellë në të vërtetë por ata që e njohin mirë problematikën janë mjaft skeptikë me ato që trumbetohen.

“Pyllëzimet janë me shifra minimale, qesharake dhe tragjikomike. Ish-ministri Klosi premtoi të mbillte 20 mln fidanë pyjorë por në fakt nuk mbolli dotë as 20 mijë disa inaciativa qesharake që kanë mbetur në letër dhe nuk është bërë asgjë” u shpreh Mehmet Meta, ekspert mjedisi.

“Unë sugjeroj që të shohim të dhënat e INSTAT, sa ishte sipërfaqja pyjore përpara këtyre fushatave nëse do ti shihni duket që nuk ka ndryshimi. Aq pyje sa kishim aq kemi” u shpreh eksperti i mjedisit, Abdulla DiKU.

Marrë nga Top-Channel 

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni