LIVE UPDATES
Ekonomi

Humbjet kolosale, vetëm për 12 vite i kemi vënë flakën një pasurie prej 1,5 mld dollarë

Masakra mbi pyje ka vijuar pa ndalur përgjatë tre dekadave ndërkohë donatorët kanë hapur qesen për ti mbrojtur. Nga viti 1995 deri sot, Banka Botërore ka shpenzuar plot 40 mln dollar për ruajtjen e pyjeve shqiptare.

19 Maj 2022, 00:02 Nga DOSJA
Humbjet kolosale, vetëm për 12 vite i kemi vënë flakën
Foto nga Inside Story

TIRANË- “Para ka patur dhe ka plot, menaxhimi i fondeve dhe granteve që kanë ardhur ka qenë dhe lë për të dëshiruar, Ministria e Mjedisit duhet të ndërmarrë projekte që lidhet me ndryshimet klimaterike pasi ka fonde pa fund”, u shpreh eksperti mjedisit, Mehmet Meta.

Si pasojë e ndërhyrjeve brutale aktualisht Shqipëria renditet e fundit në rajon dhe në Evropë përsa i përket pasurisë pyjore.

Sipas një dokumenti të përgatitur nga ministria e mjedisit më 2018-ën, në Shqipëri pyjet janë aq të varfëra sa prodhojnë vetëm 57.7 m3/ha lëndë drusore. Për të kuptuar se sa larg vendeve të rajonit jemi, mjafton të themi që Sllovenia e ka normën mesatare plot 346 m3/ha lëndë drusore.

Është e qartë se Shqipëria i ka pyjet vetëm në hartë, por nuk ka pemë në terren. Kjo vërtetohet më së miri edhe nëse i referohemi shembullit të Malit të Zi. Ky vend ka një sipërfaqe pyjore thuajse të njëjtë me vendin tonë, por vëllimi i lëndës drusore në Shqipëri nuk arrin as gjysmën e nivelit të Malit të Zi. Konkretisht, referuar vëllimit total të fondit pyjor në këmbë, Shqipëria është vetëm sa 43% e Malit të Zi, ndërsa po t’i referohemi volumit mesatar në m3/ha Shqipëria është sa 45% e shtetit fqinj.

E gjithë kjo diferencë e madhe përkthehet në miliarda euro të munguara.

Për të ilustruar se sa kolosale është humbja nga pyjet le të marrim një rast konkret. Nëse u referohemi të dhënave që na servir EFFIS një institucion ndërkombëtar me mision ruajtjen e pyjeve, zjarret në Shqipëri kanë djegur 240,367 ha përgjatë periudhës 2009-2021. Vlera e shkatërrimeve përgjatë kësaj periudhe nga zjarret në fondin pyjor shkon sa 10% e Prodhimit të Brendshëm Bruto të vendit tonë.

Më konkretisht duke përllogaritur koston e ripëllyzimit të një ha sipërfaqe të djegur, vlerën e lëndës drusore të djegur dhe shërbimet e munguara, vetëm për 12 vite, i kemi vënë flakën dhe kemi shpërdoruar një pasuri me vlerë marramendëse prej 1.5 mliardë dollarë. Ndërkohë që e gjithë vlera financiare e pyjeve në vendin tonë e përllogaritur nga Ministria e Mjedisit është rreth 4.2 miliardë dollarë.

a-240,367 x 5000 euro=1,201,835,000 euro
b-55m3x240,367 x 20euro=264.403.700
c- 240,367 ha x 57.8ton CO2/ha x 4 Euro/ton = 55.572.850 Euro/vit.
A+B+C=1.521.811.500 euro

“Është një shifër kolosale, ndërkohë që duhet të presim një shekull për të patur ato pyje që kemi djegur”, u shpreh eksperti mjedisit, Abdulla Diku.

Marrë nga Top Channel

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni