LIVE UPDATES
Ekonomi

Bizneset shqiptare me gatishmërinë më të lartë Rajon për të aplikuar modelin e ekonomisë qarkulluese

Në anketën që zhvilloi Barometri i Ballkanit, 20% e bizneseve në Shqipëri kanë pohuar se janë gati të aplikojnë një model të përshtatshëm për kalimin e modelit ekonomik bazuar në ekonominë qarkulluese.

16 Gusht 2022, 07:01 Nga A.B
Bizneset shqiptare me gatishmërinë më të lartë Rajon
Foto ilustruese

Në krahasim me vendet e Ballkanit Perëndimor, bizneset në Shqipëri dhe në Kosovë kanë shfaqur një gatishmëri të lartë për të aplikuar modelin ekonomisë qarkulluese.

Në anketën që zhvilloi Barometri i Ballkanit, 20% e bizneseve në Shqipëri kanë pohuar se janë gati të aplikojnë një model të përshtatshëm për kalimin e modelit ekonomik bazuar në ekonominë qarkulluese.

Bashkimi Europian po mbështet fort modelin e ri të ekonomisë qarkulluese, që rikthen në produkte mbetjet, kundrejt modelit linear aktual ku konsumohen burimet, duke gjeneruar mbetje të cilat nuk përdoren dhe krijojnë ndotje. Zbatimi i këtij modeli në Shqipëri ka nisur në disa biznese, në sektorin e përpunimit të mbetjeve të kafshëve, bimëve mjekësore, ullirit, skrapit, automjeteve dhe mbetjeve të naftës, por koncepti ende nuk njihet masivisht nga bizneset. Gjithashtu Qeveria Shqiptarë ende nuk ka përshtatur kuadrin ligjor që lehtëson aplikimin e këtij modeli në Shqipëri.

Të dhënat e anketës tregojnë se, ekonomitë e Ballkanit Perëndimor janë shumë prapa në përpjekjet e tyre për të kaluar drejt një ekonomie rrethore.

Në nivel rajonal, pothuajse një e katërta e të anketuarve (25%) thanë se nuk ishin të sigurt nëse modeli i tyre i biznesit e lejon atë, të ndjekur nga 31% të tjerë që thanë se nuk e kishin marrë parasysh këtë model. Një pjesë e madhe bizneseve në Ballkan mendojnë se kalimi në ekonominë qarkulluese nuk mund të realizohet nëse nuk arrihen stimujt e duhur.

Gjithsesi në raport me vitin 2020 bizneset në Rajon janë më të ndërgjegjësuara për ekonominë qarkulluese.

Në Rajon Kosova është pararendëse, pasi 64% të të anketuarve kanë pohuar se janë të përgatitur për të aplikuar një model ekonomike rrethor.

Sipas Barometrit, 64% të të anketuarve, pengesa më e rëndësishme për të lëvizur drejt një ekonomike rrethore janë shpenzimet e shtesë.

Si pjesë e negociatave për anëtarësim në BE dhe pjesë e axhendës së Kombeve të Bashkuara për Zhvillim të Qëndrueshëm, edhe Shqipëria duhet të përqafojë këtë model ekonomik. Mirëpo, deri më tani, bizneset që zbatojnë modelin e ekonomisë qarkulluese numërohen me gishtat e njërës dorë dhe janë nxitur më shumë nga nevoja për të rritur fitimet se sa për të përqafuar trendin më të ri./MONITOR

biznese shqiptare

Sondazh

Poll
Ekonomi 13 Gusht 2022, 07:31 d.a.

Ç’të bëj me paratë e mia  

Foto ilustruese TIRANË-Në vitet e fundit, normat e ulëta të interesit kanë qenë ndër faktorët që kanë nxi...

Raporti i BE për fonde e bujqësisë, Tabaku: OLAF e konsideron vjedhjen më të madhe

Raporti i BE për fonde e bujqësisë, Tabaku: OLAF e konsideron vjedhjen më të madhe

Abuzimet me fondet për bujqësinë/ Zhupa: Nuk duam t'i bëjmë gjyqin Frida Krifcës, le t'ja bëjë SPAK

Bardhi në Kuvend: Konferenca e Kryetarëve nuk e ka në kompetencë të refuzojë këtë kërkesë

"U ngrite se të doli emri, por nuk je i përgatitur",Rama i kujton profesionin e vjetër kryebashkiaut

Rama nxjerr shifrat:Për të ulur një charter në aeroportin e Tiranës duhet ta prenotosh 3ditë përpara

Rritja e çmimeve/ Rama: Vlonjatëve u kanë ikur trutë nga vendi, po bien në gropën e gjoksit të tyre

Rama: Ka një sulm të organizuar për të na dëmtuar, sistemet kibernetike kanë ndezur dritën e kuqe

Legalizimi/Rama me kryetarët e Bashkive:Ndërtesat për biznese le të presin, për banesat të nisi puna

Rama me kryetarët e Bashkive: Do përfshiheni në procesin e legalizimit, ka lënë për të dëshiruar

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

Noka e Bardhi përplaset me Felajn në Kuvend,afrohet te foltorja, kryesuesja e seancës: Uluni në vend

"Kush po hetohet për aferën e inceneratorëve?", Dumani i përgjigjet Nokës: Është çështje në hetim!

Sa zyrtarë të lartë kanë përdorur Sky Ecc? Si ju përgjigj Dumani pyetjes së deputetit demokrat

Pse po mbahen dy standarte për Berishën dhe Ahmetajn? Dumani i përgjigjet deputetit të PD

Skandali i mikrokredive, Dumani i përgjigjet pyetjes së Bardhit: Nuk ka pushim të çështjes

"Rama iu ka kërkuar të mbyllni Dosjen Xibraka"/ Dumani i përgjigjet Bardhit

"Iu ka kërkuar Rama të mbyllni dosjen Xibraka"/ Bardhi pyet Dumanin: Çfarë përgjigje i ke dhënë?

Vrasjet janë më të shpeshta në Durrës e Fushë Krujë/Dumani tregon si pastrohen paratë në vendin tonë

Nga "Xibraka" te kullat në Tiranë, Çela i përgjigjet pyetjeve të Bardhit

Prokurori i Përgjithshëm raporton në Kuvend: Kriminaliteti më i lartë në Vlorë

Ndryshime për ligjin e armëve/ Tabaku: Kërkoni të ndërhyni dy herë brenda dy muajsh!

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

Bardhi: Kërkojmë debat për gjetjet e OLAF për fondet në bujqësi, institucionet të hetojnë skandalin

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta