LIVE UPDATES
Ekonomi

Qytetarët shqiptarë që përjetuan “goditje” financiare gjatë pandemisë ishin sa dyfishi i Rajonit

Në një anketë të Bankës Qendrore të Austrisë vërehet se rreth 63 për qind e individëve në Shqipëri kanë përjetuar ‘shock financiar” gjatë pandemisë, ndërkohë që vetëm rreth 35-40 për qind e qytetarëve të në 10 vendet e Europës Juglindore janë ndjerë në këtë mënyrë gjatë vitit të parë të pandemisë.

15 Gusht 2022, 07:15 Nga A.B
Qytetarët shqiptarë që përjetuan “goditje”
Foto ilustruese

Numri i personave që ranë në vështirësi financiare gjatë pandemisë Covid-19, në Shqipëri ishin sa dyshi i rajonit.

Në një anketë të Bankës Qendrore të Austrisë vërehet se rreth 63 për qind e individëve në Shqipëri kanë përjetuar ‘shock financiar” gjatë pandemisë, ndërkohë që vetëm rreth 35-40 për qind e qytetarëve të në 10 vendet e Europës Juglindore janë ndjerë në këtë mënyrë gjatë vitit të parë të pandemisë.

Analiza e Bankës Qendrore te Austrisë tregon se, anketa e zhvilliar tejkaloi të dhënat që burojnë nga statistikat zyrtare mbi papunësinë që kanë raportuar vendet.

Të dhënat zyrtare nga vendet tregojnë se punësimi është rikuperuar përgjatë 2021, por ky përmirësim, jo domosdoshmërisht ka parandaluar krizën e të ardhurave.

“Anketa jonë kishte për qëllim të maste goditjen ndaj të ardhurave në përgjithësi, dhe jo domosdoshmërisht ato që gjenerohen nga punësimi” sqaroi Banka Qendrore e Austrisë.

Grafiku bashkëngjitur tregon se, në secilin nga vendet e Europës Juglindore përqindja e familjeve që kanë përjetuar një goditje të të ardhurave ishtë shumë më e lartë gjatë periudhës së pandemisë në krahasim me mesataren e katër viteve para pandemisë.

Banka vë në dukje se numri absolut i familjeve të goditura nga mungesa e të ardhurave ishte dukshëm më i madh në Shqipëri sesa në vendet e tjera. Sipas analizës, kjo ka shumë të ngjarë për faktin se Shqipëria nuk u godit vetëm nga pandemia, por edhe një tërmet i madh në fund të vitit 2019, i cili rezultoi në dëme shkatërruese.

Në të gjithë Rajonin e Europës Juglindore pothuajse një e dhjeta e individëve e anketuar raportojnë një ulje të të ardhurave dhe rreth 4% kanë humbur punën për shkak të COVID-19. Siç mund të shihet në grafikun 2, incidenca më e ulët e goditjeve individuale raportohet në Bosnje dhe Hercegovinë, ku vetëm 3.6% raportuan raportuan reduktim të të ardhurave.

Mesatarisht, pothuajse një e treta e individëve në rajoni përjetuan një lloj goditjeje të të ardhurave në vitin 2020 (shiritat blu).

Në Shqipëri përqindja e individëve që përjetuan krizë financiare gjatë vitit pandemik ishtë më e madhe se vendet e tjera për shkak se qeveria shqiptare akordoi nivelin më të ulët të paketave të ndihmës si mbështetje financiare direkte për individët.

Gjithashtu Shqipëria ka përqindjen më të lartë të popullsisë që jeton në varfëri relative, ndaj predispozita për tu ekspozuar ndaj krizave financiare është më e madhe./MONITOR

financa

Sondazh

Poll
Ekonomi 13 Gusht 2022, 07:31 d.a.

Ç’të bëj me paratë e mia  

Foto ilustruese TIRANË-Në vitet e fundit, normat e ulëta të interesit kanë qenë ndër faktorët që kanë nxi...

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta

Rrëzimi i interperlancës me Ramën, Spaho: Së shpejti do të zbytheni me këto qëndrime

Tritan Shehu: Berisha është anëtar i grupit të PD, po shkelni rregulloren

"Kuvendin po e trajtoni si dyqanin tuaj personal"/ Bardhi: Keni ndryshuar ditën e seancës plenare

"As emrin nuk guxoni t'ia përmendni"/ Vokshi dhe Felaj zihen për Sali Berishën: Nuk vendos Kuvendi

Klevis Balliu dëmtohet nga gazi lotsjellës i hedhur nga policia në protestë, të lënduar edhe Noka

Protesta e opozitës, qytetarët hedhin sende në drejtim të policisë, lëndohet efektivi

Protestuesit i vënë flakën gomave para bashkisë, zjarri shuhet nga policia

Përplasjet në Kuvend/ Seanca ndërpritet sërish 5 minuta, Nikolla-Nokës:Po më kërcënon? Të të vij zor

Opozita bllokon foltoren, Noka-Nikollës: Je përfaqësuese dinjitoze e narkoshtetit!

Bardhi ndryshime në Grupin Parlamentar të PD-së kërkon rikthimin e Berishës,Nikolla refuzon kërkesën

Freskohet me ujë dhe niset me vrull drejt policisë, çfarë synonte të bënte protestuesi para Kuvendit

Protestuesit qëllojnë me vezë dhe fruta policinë para Kuvendit: Hapeni rrugën!

Zjarr dhe tym i zi, protestuesit ndezin gomat jashtë Kuvendit

Protesta e opozitës, protestuesit vendosin goma të vjetra jashtë Kuvendit

Investigimi i Rai3, Meloni në krah të Ramës: Nuk ishte ai shenjestra, mirënjohës qeverisë shqiptare

Reportazhi i Rai3/ Rama: Shpëtuam afganët nga vdekja kur asnjë vend i NATO-s nuk i pranoi

Konferenca me Melonin në Shëngjin, Rama për investigimin e Rai 3: U hodh baltë mbi shqiptarët

Deputeti i opozitës italiane përplaset me Melonin në kampin e Gjadrit:Badigardët tuaj po më dhunojnë

“Mos i falni më"/ Rama për Opozitën: Braktiseni në vetminë e ujërave të zeza

Akuzat e Ahmetajt/ Rama: U përdor si hero një i arratisur i shpallur në kërkim ndërkombëtar nga SPAK

Reportazhi i RAI3/ Rama: Nuk iu shmanga ballafaqimit, gazetarët këtë e quajtën kurojo të madhe

Reportazhi i RAI3/ Rama: E kishin me Italinë, por RAI 3 dha një shfaqe të shëmtuar

Reportazhi i RAI3/ Rama: Baltë e pamerituar për Shqipërinë dhe shqiptarët

Tensionohet situata, zjarr para bashkisë së Tiranës, protestuesit i vënë flakën gomave

Themelohet Partia Mundësia, Shehaj: Jemi bashkuar për të bërë realitet një parti të re politike

"Regjimet nuk kanë kurrë fund të lavdishëm"/Noka: Sa më shumë Edveri juaj të rrisë represionin e tij

Açka vendos fotot e Stalinit dhe Leninit në sallën e Kuvendit

E paprecedentë në Kuvend, gardisti urdhëron gazetarët të dalin nga salla, ata i kthehen: Gangster

Projekt-rezoluta për krimet e komunizmit/ Gjekmarkaj: Nuk u kërkua kurrë falje!

"Shpik histori nga Ilirët e Pellazgët", Spiropali-Basha, replika: Keni një paqartësi historike

Vettingu në politikë, Spiropali: SPAK-un e kemi lënë të lirë nga kontrolli politik

Basha: Të vetmet akte të dërguara për luftën ndaj korrupsionit janë varrosur në sirtarë

Komisioni hetimor antikorrupsion/ Sula: Hiqeni nga rendi i ditës, të raportojnë institucionet

Shehu nga kuvendi: OKB votoi rezolutën për të njohur genocidin serb, mazhoranca jonë e rrëzoi

Pr. vendimi për ngritjen e Komisionit të Posaçëm Antikorrupsion,Gazment Bardhi largohet nga Kuvendit

Kuvendi voton sot Komisionin antikorrupsion,Nikolla nxjerr gazetarët nga salla,reagon ashpër opozita

Rrëzohet kërkesa e opozitës për mocionin me debat / Zhupa-Nikollës: Dëshiron t’i tregosh besnikëri

Komisioni i Posaçëm Antikorrupsion/' Basha: Manovër elektorale e Ramës. Nuk mund të jemi pjesë

Dhunimi i Sokol Mëngjesit/ Policia: Arrestohet organizatori, 20 mijë euro për atë që jep informacion

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme