LIVE UPDATES
Ekonomi

Barometri i Ballkanit/ Shqiptarët më pesimistët për të ardhmen, pabarazia është rritur

Nga ekonomitë e BB-së duket gjendja ekonomike në Kosovë të ketë ndryshuar plotësisht; ndërsa 89% panë përkeqësim të ekonomisë në 2020, në 2021, për 77% e të anketuarve situata është përmirësuar ndjeshëm.

24 Qershor 2022, 15:17 Nga F.M

 

Barometri i Ballkanit/ Shqiptarët më pesimistët për të
Grafik

 

TIRANË- Ndryshe nga qytetarët, bizneset në Shqipëri dhe Kosovë në anketën e Barometrit të Ballkanit shprehen me doza të larta të optimizmit për 2022. Nga një indeks nga 1-100 pikë, ku vlera më e ulët tregon një situatë jo të mirë dhe vlera 100 një situatë shumë të mirë, Shqipëri moria 79 pikë për perspektiven e ekonomisë, Kosova 92 pikë dhe vendet e tjera një nivel më të ulët.  Barometri i biznesit për vitin 2022 tregon se Shqipëria është në nivele më të larta krahasuar me 2019, ndërkohë që të gjitha ekonomitë e tjera janë në një nivel më të ulët optimizmi se para pandemisë.

Serbia dhe Mali i Zi u rikuperuan pa arritur nivelin e para-pandemisë, por rimëkëmbja e Serbisë është më i shpejtë. Situata e përgjithshme ekonomike u përmirësua ndjeshëm në vitin 2021 për Ballkanin Perëndimor. Të dhënat tregojnë se krahasuar me 74% në vitin 2020 që raportuan një përkeqësim të tillë, në vitin 2021 vetëm 41% e të anketuarve thanë se gjendja e përgjithshme ekonomike në ekonominë e tyre është përkeqësuar. Nga ekonomitë e BB-së duket gjendja ekonomike në Kosovë të ketë ndryshuar plotësisht; ndërsa 89% panë përkeqësim të ekonomisë në 2020, në 2021, për 77% e të anketuarve situata është përmirësuar ndjeshëm. Edhe pse është e vështirë për të siç duhet vlerësoni arsyet që qëndrojnë pas tij, kjo zhvendosje e konsiderueshme mund të shpjegohet me pikën shumë të ulët që e karakterizoi Kosovën  një vit më parë nga njëra anë dhe ndryshimet politike që ndodhi në vitin 2021.

Opinioni se si pritet të jetë gjendja ekonomike në vitin e ardhshëm është i ndarë në 36% e të anketuarve që mendojnë që ekonomia e Ballkanit Perëndimor të përmirësohet, ndërsa 30% presin përkeqësim, krahasuar me përkatësisht 30% dhe 26% një vit më parë. Pavarësisht nga situata e përgjithshme ekonomike në ekonomitë e Ballkanit Perëndimor e përcaktuar nga rimëkëmbja pas pandemisë dhe problemet e vjetra strukturore, mbështetja për bashkëpunimin rajonal ka mbetur konstante. Bizneset që e shohin bashkëpunimin rajonal si të rëndësishëm dhe të dobishëm janë Kosova dhe Shqipëria, ndërsa biznesmenët në Maqedoninë e Veriut kanë qenë më së shumti hezitues në këtë drejtim.

Ekonomitë e Ballkanit Perëndimor vazhdojnë të përballen me pengesa të ngjashme në operacionet tregtare gjate viteve. Kriza e migracionit duket se është rikthyer si në nivelet para pandemisë. Ekonomia informale është një problem i rëndësishëm në të gjithë rajonin. Në anën tjetër të spektrit, diskriminimi i bazuar në etni, gjini, moshë dhe të ngjashme identifikohen si më pak pengesa në të gjitha ekonomitë e Ballkanit Perëndimor. Të anketuarit vlerësuan disa faktorë kyç që lidhen me sjelljen e qeverisë si shumë negativë ose shumë pozitive. Pjesa më e madhe e të anketuarve i percepton të dhënat e qeveritare integritetit publik dhe korrupsionit në shkallë nga negative në shumë negative. Shqipëria dhe Bosnja dhe Hercegovina  (43%) dhe Maqedonia e Veriut (59%) sugjerojnë një rritje të perceptimit të këtyre faktorëve si negativë dhe shumë negativë. Nga ana tjetër, Kosova ndan prirjen më pozitive ndaj qeverisë, duke arritur një përqindje të lartë mahnitëse prej 81%. Kjo rritje e pazakontë në Kosovë lidhet me peizazhin politik të krijuar nga qeveria e re.

Marrë nga Monitor.al

monitor

Sondazh

Poll

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve