LIVE UPDATES
Ekonomi

Banka e Shqipërisë miraton rritjen e pjesëmarrjes së EUROSIG në UBA, me kusht injektimin e 3 milionë Eurove kapital

Sidoqoftë, banka qendrore ka dhënë bekimin e saj për marrjen e kontrollit të bankës nga EUROSIG, me kusht që kompania kryesor të përmbushë një rritje të kapitalit aksioner të bankës.

22 Korrik 2022, 07:09 Nga A.B

Banka e Shqipërisë miraton rritjen e pjesëmarrjes së EUROSIG

Këshilli Mbikëqyrës i Bankës së Shqipërisë vendosi në mbledhjen e këtij muaji të japë miratimin paraprak për rritjen e përqindjes së pjesëmarrjes së kompanisë së sigurimeve EUROSIG në Bankën e Bashkuar të Shqipërisë (UBA), nga 21.02% në 51.017% të aksioneve.

Por, miratimi është dhënë me kushtin që EUROSIG të kontribuojë me likuiditet në një rritje kapitali të UBA në shumën e tre milionë Eurove, brenda datës 31 dhjetor 2022.

Në fakt, rritja në fjalë e pjesëmarrjes së EUROSIG në UBA është regjistruar në Qendrën Kombëtare të Biznesit qysh në gusht të vitit të kaluar dhe nuk është e qartë nëse kjo është bërë pa miratimin e Bankës së Shqipërisë.

Sidoqoftë, banka qendrore ka dhënë bekimin e saj për marrjen e kontrollit të bankës nga EUROSIG, me kusht që kompania kryesor të përmbushë një rritje të kapitalit aksioner të bankës.

Mbështetur në raportin financiar të tremujorit të parë të këtij viti, Banka e Bashkuar e Shqipërisë kishte një raport të mjaftueshmërisë së kapitalit prej 13.54%. Ky nivel është në limitet e kërkuara nga aktet rregullatore të Bankës së Shqipërisë.

Me miratimin e rregullores “Për shtesat makroprudenciale të kapitalit”, në vitin 2019, bankat duhet të kenë një raport shtesë të mjaftueshmërisë së kapitalit, mbi nivelin bazë prej 12%.

Deri tani, ka hyrë në fuqi shtesa konservuese e kapitalit, që aktualisht është në nivelin 1.5%, ndërsa do të rritet me 0.5% në vit, deri në vitin 2024. Kjo do të thotë se nga 1 janari 2023 shtesa konservuese e kapitalit do të rritet në 2%, ndërsa raporti total i mjaftueshmërisë së kapitalit për bankat jo sistemike rritet në 14%.

UBA ndodhet në limitet e nivelit minimal të kërkuar për t’u përmbushur gjatë 2022 dhe poshtë nivelit që duhet të përmbushë në 1 janar 2023. Treguesit financiarë nuk tregojnë pritshmëri të mëdha që banka t’i përmbushë kërkesat shtesë për kapital nëpërmjet fitimeve të aktivitetit (tremujorin e parë 2022 e mbylli me fitim sipas IFRS, por me humbje sipas standardeve rregullatore të Bankës së Shqipërisë).

Në këto kushte, Banka e Shqipërisë ka kërkuar një shtesë kapitali, për të pasur sigurinë e të qenit në përputhje me kërkesat rregullatore të kapitalizimit. Duke qenë se ish-aksioneri kryesor, Banka Islamike për Zhvillim, nuk duket i interesuar të vazhdojë të kontribuojë në UBA, Banka e Shqipërisë ka kërkuar që aksioneri tjetër, EUROSIG, të marrë përsipër rritjen e nevojshme të kapitalit.

Nëse kontributi shtesë prej tre milionë Eurosh do të njihet nga Banka e Shqipërisë bashkangjitur edhe me blerjen e 30% të aksioneve (që EUROSIG e ka regjistruar tashmë në QKB, qysh vitin e kaluar), kjo nënkupton se pjesëmarrja e saj në kapitalin aksioner të UBA-s do të rritet në afërsisht 70%, duke marrë kështu kontrollin e plotë mbi vendimmarrjen dhe menaxhimin e bankës.

UBA është aktualisht banka më e vogël në sektorin bankar shqiptar. Mbështetur në të dhënat e Shoqatës Shqiptare të Bankave, në fund të tremujorit të parë të vitit UBA zotëronte rreth 0.7% të tregut bankar në Shqipëri, për një total aktivesh prej rreth 12.8 miliardë Lekësh./MONITOR

banka

Sondazh

Poll

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave

Vrasja e 7-vjeçares në Potam, Arjan Tase mbërrin në Gjykatë, mbahet i fshehur nga kamerat

Tragjedia në Himarë, Berisha: Vogëlushja u vra nga një skafist qeveritar, duhet dorëheqje

A do kishte pasur dorëheqje po të ishte Basha ministër?Ja si i përgjigjet Berisha pyetjes pikante

Protesta para Kryeministrisë/ Bashkohet Ilir Meta dhe Sali Berisha

Incidenti/ Qytetari në protestë: Largohuni nga politika ju pleqtë! Berisha: Lëre mos e luaj!

Vrasja e 7-vjeçares, agravohet protesta, qytetarët përplasen me policinë

Manovra e rrezikshme në Shëngjin, Policia reagon pas videos me jet-ski: S'është aktuale

Fusnin mallra kontrabandë, arrestohen 4 persona

Protesta e sotme, Meta: Çdo qytetar duhet të jetë i pranishëm

Meta ngushëllime në familjen Avdia:Vrasje e paralajmëruar, tallje të thuash se kemi siguri në plazhe

E konfirmon! Berisha: Sot do jem në protestë si qytetar

Aksidenti me një viktimë në Elbasan, kamioni e bën COPË 'Benzin', autori qëndron ende në timon

Berisha te familja e 7-vjeçares: Krim horror, akt i kryer nga një njeri i qeverisë

Berisha del i përlotur nga familja Avdia

Tragjedia në Himarë/ Berisha shkon për ngushëllim në familjen Avdia

Tragjedia/ Nano vizitë te familja Avdia: S'dua të keqinterpretohet ardhja ime, jam këtu si prind

Zjarr i madh në Vaun e Dejës, mali i Zefjanës përfshihet nga flakët

Operacioni 'Streha' në Tiranë, i shpallur në kërkim për prostitucion, në pranga Klodian Lila

Faza e 11-të e operacionit 'Restart'/ Do transportonin drogë me kamion drejt Turqisë, 2 të arrestuar

Komisari Tase aksidentoi për vdekje të miturën, Nano: Kush abuzon me detyrën ka dënim maksimal

Do jetë i pranishëm në protestën për vdekjen e 7-vjeçares? Meta: Varet nga axhenda ime

'Shteti ka rënë'/ Meta: Koha e mjekimit për Ramën po vjen, jemi në gjendje emergjence

Tragjedia në Himarë 'harrohet' nga drejtuesit e skafeve, në Sarandë qarkullojnë shumë pranë fëmijëve

Vrau të miturën në breg të detit, Policia Kufitare heq skafin nga vendngjarja

Ç'duhet të ndodhë që të vihet mësim? Disa orë pas tragjedisë, skafet lëvizin lirshëm në Himarë

"O Tani, jam unë, nuk doja"/ Momenti pas vrasjes së fëmijës, Tase mbi gomone, i kërkojnë llogari

'Plumbin do hash'/ MOMENTI kur ish-komisari i Himarës shikon fëmijën e vdekur, njerëzit: Vriteni!

Fëmija përplaset nga skafi në Himarë, i mituri merret nga ambulanca, policia rrethon zonën

Ndërtuan pa leje një mol dhe hodhën inerte në det, arrestohen 3 persona në Vlorë

Vrau partneren në Elbasan, Mici në gjyq: Nuk e mbaj mend ditëlindjen, s’kam lekë për avokat

Gara për projektin Milot-Fier, Rama: Akuzat se kompania ishte paracaktuar një vrimë në ujë

Rama: Do transformojë ekonominë dhe turizmin, afron ndjeshëm jugun me veriun e vendit