LIVE UPDATES
Editorial

Rama- Meloni, Shqipëria jashtë BE për 5 deri 10 vjet

9 Nëntor 2023, 14:41 Nga Enton Abilekaj

Rama- Meloni, Shqipëria jashtë BE për 5 deri 10 vjet

Nuk bëhet fjalë për Humanizëm. Marrëveshja Rama - Meloni nuk ka asgjë humaniste. Këtë e thonë organizatat ndërkombëtare për të drejtat e refugjatëve dhe emigrantëve, por edhe vetë marrëveshja, që parashikon izolimin e tyre për të paktën 28 ditë, në Gjadër, megjithëse periudha e trajtimit të kërkesave të tyre nuk është e përcaktuar në marrëveshje.

Sipas autoriteteve italiane do të jetë 28 ditë, pastaj sipas marrëveshjes Italia do t'i heqë nga territori shqiptar. Ku do shkojnë emigrantët apo refugjatët pasi të largohen? A mund të riatdhesohen nëse nuk ka një marrëveshje të tillë? Me legjislacionin ndërkombëtar të pranuar edhe nga Italia edhe nga Shqipëria, nuk mund të rikthehen pa një marrëveshje riatdhesimi dhe një marrëveshje riatdhesimi për azilkërkuesit nuk mund të bëhet me një vend që nuk klasifikohet si "i sigurtë" nga Bashkimi Europian. Marrëveshja mes Shqipërisë dhe Britanisë së Madhe për riatdhesim, është një shembull për këtë.

Pra, nuk është fjala për humanizëm, përkundrazi është heqja e të gjitha të drejtave humane, nëpërmjet një procesi trans, që nuk garanton as respektimin e ligjeve minimale, as të drejtave minimale. Një marrëveshje të ngjashme Italia e ka me Libinë. Në shkurt të këtij viti, kur marrëveshja u rifreskua, të gjithë institucionet dhe organizatat ndërkombëtare e dënuan. Marrëveshja me Tunizinë dështoi, edhe pse Bashkimi Europian i ofroi shtetit afrikan qindra milionë euro, për të investuar në të gjitha fushat. Ashtu si po dështon marrëveshja mes Britanisë së Madhe dhe Ruandës, për shkak të vendimeve të Gjykatave Europiane dhe të Apelit në Londër.

Nuk bëhet fjalë për të ndihmuar Italinë. Nëse në Gjadër nuk do të tejkalohet kurrë numri i 3 mijë emigrantëve me afat qëndrimi 28 ditë, kjo për Italinë dhe masat anti-emigracion, është e papërfillshme. Janë tashmë rreth 140 mijë emigrantë vetëm për 2023 që kanë mundur të arrijnë në Itali. Ata nuk riatdhesohen, por depozitohen në Lampedusa, që është shndërruar në ishull - burg, ku azilkërkuesit jetojnë në kushte mizerabël, ndërsa trafikantët sillen vërdallë me sukses. Në këto kushte Italia ka kërkuar ndihmën e BE-së. Projektin e Brukselit për shpërndarjen e emigrantëve proporcionalisht në secilin shtet e ndaluan vetot e Polonisë dhe Hungasisë.
Marrëveshja me Shqipërinë trajton rreth 2 për qind të këtij fluksi, në rast se riatdhesimi do të funksionojë. Nëse nuk funksionon, do të trajtojë 0.3 për qind, ose Shëngjini do të mbipopullohet si Lampedusa.

Marrëveshja mbetet të jetë një varkë e dëshpëruar e propagandës së Giorgia Melonit për të shpëtuar anijen e premtimeve ksenofobe që po mbytet. Edi Rama nuk është Kryeministri i majtë, ose të paktën i përgjegjshëm, i një vendi gjysmë normal, që po ndihmon Italinë, po i ofruari për miqësi të bazuar në interesa personale, për të dëmtuar të dyja vendet, vetëm për përfitime elektorale. Sepse ai vetë e tha në 2021 se nuk hyn në politikat e qeverisë së tij, hapja e një kampi për emigrantët apo refugjatët e vendeve të pasura. Pra nuk është politikë, është thjesht pazar mes dy njerëzve për interesa personale.

Marrëveshja nuk ka asnjë lidhje me emigracionin, me empatinë e një vendi emigrantësh që është kundër emigrantëve. Azilkërkuesit afrikanë, nuk vijnë në Shqipëri me vullnetin e tyre, për të kërkuar një jetë më të mirë. Në këtë rast ata nuk janë as duke e përdorur Shqipërinë si tranzit për të shkuar në vendet e BE-së. Detyrohen forcërisht të vijnë dhe të izolohen. Një vend emigrantësh, nuk do ta dëshironte kurrë këtë për shtetasit e tij dhe nuk mund ta pranojë as për emgrantët e tjerë. Aq më pak të bëhet sheshi ku të drejtat e tyre bëhen përshesh.

E vetmja gjë që garanton ky protokoll është që Shqipëria nuk do të jetë anëtare e Bashkimit Europian të paktën për 5 vjet. Deri në 5 vjet pala shqiptare duhet të funksionojë si territor trans, eksra-europian, në administrim Italian. Brenda kësaj periudhe nuk e ka të drejtën ta anulojë kontratën. Pas kësaj periudhe duhet të njoftojë 6 muaj përpara që të mos rifreskohet një tjetër 5-vjeçar. Në 2028 pra, duhet të vendoset, nëse do të vazhdojmë të shërbejmë si burgu ekstra-europian duke qenë vend europian, apo do të hyjmë në BE. Kjo varet vetëm nga Edi Rama. Nuk ka as qeveri, as parlament, as Gjykatë që ta diskutojë vendimin e tij personal.

shqiperia marreveshje me italine per emigrantet enton abilekaj

Sondazh

Poll
Editorial 6 Nëntor 2023, 15:32 Enton Abilekaj

Përplasja e dy Shqipërive

Enton Abilekaj Të shtunën e 28 tetorit, një video e shpërndarë nga vetë Kryeministri do të shndërrohej në meme...

Editorial 6 Nëntor 2023, 14:56 Paolo Garimberti

Muskuj dhe diplomaci

Në fjalimin e tij të shumëpritur nga Bejruti, i transmetuar drejtpërdrejt në televizion (por jo në Izrael), udhëheqësi...

Editorial 22 Tetor 2023, 14:42 Enton Abilekaj

Banalizimi politik që nuk jep Drejtësi

Pritej të vinte një ditë si e shtuna e 21 tetorit. Pritej zhurma e madhe dhe kundër- reagimet. Deri tani duket një skemë e paras...

Editorial 15 Tetor 2023, 11:25 Ben Blushi

Pse fiton Kombëtarja e Shqipërisë ?

Shqiptarët luajnë futboll prej gati 100 vitesh, por asnjëherë ata nuk kanë fituar kaq shpesh dhe kaq lehtësisht, si kohët e...

Editorial 11 Tetor 2023, 11:08 Ditmir Bushati

Rendi i ngrirë

Kur një grup i armatosur rëndë sulmoi policinë në veri të Kosovës më 24 shtator, duke vrarë një polic dhe du...

Editorial 10 Tetor 2023, 11:11 Ben Blushi

Hamasi, Izraeli dhe Kosova

Sulmi mizor që kreu Hamasi gjatë kësaj jave në Izrael po e n botën tjetër në dy pjesë. Një palë dënojn...

Editorial 8 Tetor 2023, 11:20 Ditmir Bushati

Të bashkuar për Kosovën

NGA DITMIR BUSHATI Bota u zgjua dje me imazhe të tmerrshme të sulmeve terroriste të Hamasit kundër Izraelit, të cilat me të dre...

Editorial 27 Shtator 2023, 10:58 Meri Lika

Plot me kundërshtarë, por pa opozitë

Gjëja më absurde që po ndodh tek ne, nga koha kur na qeveris e majta është se, edhe pse mund të jemi shumica kundër qeveris...

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!