LIVE UPDATES
Editorial

Post protesta dhe post samiti

Mësova se armiku kryesor i Berishës nuk është Lulzim Basha se ai në postimin e tij për krimin e ndodhur në protestë e quajti z. Sali Berisha, por armiku më i “egër” është shoku Alibeaj se ai e quajti vetëm Sali Berisha.

8 Dhjetor 2022, 21:04 Nga Meri Lika
Post protesta dhe post samiti
Meri Lika

Dy ditë pas përfundimit të Protestës dhe Samitit, unë si qytetare kam dalë më e ditur.

Kjo jo se më është ofruar më shumë arsimim, apo sepse kam filluar të lexoj më shumë libra por, sepse tashmë kam mësuar shumë më shumë gjëra të reja, të cilat shpesh janë në kufijtë e të pabesueshmes.

Kjo periudhë PAST më mësoi se kur Rama bën Lolon përpara liderve evropianë, kjo quhet shaka, por nëse këtë sjellje do të kishte bërë Berisha do të quhej palaçollëk.

Mësova se një i sëmurë psiqik mund të marrë leje për drejtim automjeti ndërkohë që unë kam bredhur nga një doktor në tjetrin dhe për ta rinovuar lejen time të drejtimin m’u desh të bëja me detyrim edhe kechupin e Vilma Nushit.

Mësova se një pensioniste përveçse mund të paguaj dasmën një javore të djalit së saj, ajo pa asnjë shqetësim mund ta paguaj në institucione shëndetësore private kurimin për djalin e saj të sëmurë mendor.
Mësova se një i sëmurë psiqik nuk ka më një kartelë mjekësore por merr një vërtetim “të cilin mund ta përdor kur t’i kërkohet”.

Mësova se armiku kryesor i Berishës nuk është Lulzim Basha se ai në postimin e tij për krimin e ndodhur në protestë e quajti z. Sali Berisha, por armiku më i “egër” është shoku Alibeaj se ai e quajti vetëm Sali Berisha.

Gjithashtu mësova se ne mund të bëjmë bashkarisht të gjithë si popull lolon, duke i dhuruar Evropës dhëmbët përjashta dhe sidomos ta lejojmë të ngrohet në diellin tonë dhe ata për këto dy dhurata të na paguajnë 80 milion euro.

Mësova se problemi kryesor i yni në kushtet e krizës zelenskiane është çmimi i lartë i tarifave telefonike në roaming. Normale e ç’mund të ishte tjetër më shqetësuese për një popull kaq bredhar dhe kaq telefonfolës sa ne, mos duhet të ishte nafta, çmimet e larta, pagat e ulëta, korrupsioni? Asesi jo.

U lodhët duke lexuar? Duroni, duroni se kam mësuar akoma më shumë gjëra, këto që vijnë tani janë mësimet më të thella që kam përfituar ndonjëherë në jetën time, gjëra të cilat nuk kam mundur t’i mësoj as nga librat e historisë në shkollë e as nga leximet pas saj.

Mësova se shpopullimi i vendit është pasojë e sistemit komunist që na ka lënë shëndenë 32 vjetë më parë dhe këtë ma mësoi me një shpjegim të qartë dhe në mënyrë krejt shteruese e që nuk lë vend për ekuivokë, ambasadori ynë në Britaninë e Madhe i thirrur në parlamentin britanik, rast i pa ndodhur kurrë më parë.

Mësova se ne jemi besnik, prit mos u nxitoni të mendoni “ama ç’na the, këtë e di gjithë bota”, duroni se unë kam mësuar më shumë se kaq, që ne si popull jemi besnik të pushtuesit, prandaj ikëm të fundit nga perandoria turke, se ne shqiptarët ishim të fundit që e tradhëtuam komunizmin, se ne e mbajtëm Stalinin kur Rusia e hodhi, ata e hidh e ne prit.

Mësova se ne e paskemi menduar e konsideruar Jugosllavinë njësoj si konsiderojmë sot Bashkimin Evropian, paçka se në Prishtinë shqiptarët e Kosovës edhe trotuaret e përcaktuar për ta i kishin më të ngushta se të serbëve.

Mësova se Samiti u mbajt në Shqipëri si rrjedhim i rezultateve të shkëlqyera të qeverisë Rama, dhe jo si thonë gojët e liga se në Serbi nuk mund të mbahej ngaqë kjo copëza e Jugosllavisë endrrës sonë të dikurshme evropiane nuk ka pranuar të dalë kundër Putinit, e as se në Malin e Zi nuk ishte e mundur për shkak të situatës politike por edhe të ndikimeve serbe dhe ruse njëjtë si dhe në Maqedoni.

Dhe qershia mbi tortë, mësova se për Yurin e dashur Kim, qeveria jonë e cila tashmë pas samitit ka fuqi të padiskutueshme edhe në Washington, po përgatit letrat e divorcit. Të shkretës Kim, nuk i bën efekt përqafimet me shtrëngime deri në thyerje kockash, as pushimet në yahte, as drekat, darkat dhe festat që bëri më qeverinë dhe pushtetin, madje madje nuk i bëri dërman as festimet që bëri për 29 Nëntor si asnjë ambasador tjetër.
Ambasadorja, duke fjetur në një krevat me pushtetin, e la Ramën që ta mbulonte me jorganin e tij mediatik, duke menduar se me aq e vogël e aq pak vend sa do të zinte ajo në krevatin e pushtetit të tij nuk do të ishte asnjëherë shqetësim për të, por gaboi.

Ditën kur Ramës i mbaroi dashuria, i kërkoi divorcin, ia hoqi jorganin duke e lënë të shkretën të merrte ftohmë në të dy krahët, e ai duke u mburrur i tregoi gjithë dynjasë se ajo kishte fjetur në një krevat me pushtetin e tij.

Siç e shikoni mua kjo periudhë POST më shërbeu shumë. Uroj që njëjtë të ketë qenë edhe për ju.

protesta meri lika

Sondazh

Poll
Editorial 5 Dhjetor 2022, 15:28 Deutche Welle

Mërgimi, protesta e heshtur e shqiptarëve

Frank-Walter Steinmeier TIRANË- Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama është krenar që vendi i tij po pret samitin BE-Ballkani Pe...

Editorial 3 Dhjetor 2022, 11:16 Meri Lika

Unë do të protestoj në 6 dhjetor

Që prej ditës kur opozita deklaroi se ditën e Samitit të BE-së “Ballkani Perëndimor” do të protestonte, makiner...

Editorial 24 Nëntor 2022, 10:52 Meri Lika

Peshore e trukuar

Foto ilustruese E vockëla opozitë e opozitës, dhe “gjigandët” e komanduar që e drejtojnë atë, dje publikuan ...

Editorial 21 Nëntor 2022, 10:11 Ditmir Bushati

Ripërtëritja e Procesit të Berlinit

Berlin Në prezantimin e programit pesë vjeçar të Komisionit Europian, më 15 Korrik të vitit 2014, Presidenti Juncker thekso...

Editorial 20 Nëntor 2022, 12:26 Meri Lika

Eagle Hills apo Corrupsion Hills?

Meri Lika Kryefjala e lajmeve dhe informacioneve të javëve të fundit është pa dyshim afera e Portit të Durrësit. Nisur n...

Editorial 18 Nëntor 2022, 16:00 Arber Zaimi

Anti-principi ekonomik i Ramës

Arbër Zaimi Plani i Ramës për Portin e Durrësit po bie erë të keqe. Erë si ajo e “inceneratorëve”. Qeve...

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë