LIVE UPDATES
Editorial

Pa brirë ti je mbret, pa brirë je pasha!

E kështu partia e vulës, pëpara syve të mi, është bërë kau që beson se pa brirë do të jetë mbret, pasha dhe modern të cilin aq shumë e kishte ëndërruar ujku Rama e që tashmë e ka mundësinë ta shijoj ndoshta të shoqëruar edhe me një gotë verë.

17 Mars 2023, 11:59 Nga Meri Lika
Pa brirë ti je mbret, pa brirë je pasha!
Meri Lika

Të të dhurojnë vulën e partisë më të madhe opozitare kur e di se nuk ke antarësinë e asaj partie dhe për më tepër kur këtë vulë ta dhuron kundërshtari yt politik, sipas mendimit tim do të thotë ta mendosh veten mbret kur nuk ke mbretëri.

Kjo vendim, më kujtoi një nga filmat vizatimor që aq shumë e kemi parë kur ishim fëmijë, “Kau dhe ujku” ku ujku i vetëdijshëm se e kishte të pamundur ta hante kaun, mundohej ta joshte e ta bindte që kau të dorëzonte armën e tij të vetme brirët duke i thënë “pa brirë ti je mbret, pa brirë je pasha, pa brirë është edhe moda...” .

E kështu partia e vulës, pëpara syve të mi, është bërë kau që beson se pa brirë do të jetë mbret, pasha dhe modern të cilin aq shumë e kishte ëndërruar ujku Rama e që tashmë e ka mundësinë ta shijoj ndoshta të shoqëruar edhe me një gotë verë.

Asnjëherë nuk e kam menduar politikën si “luftë” të ndershmërish apo qoftë edhe si luftë konceptesh, por gjithmonë e kam menduar se eshtë luftë interesesash të cilat kanë forma konkave dhe konvekse në varësi të situatës, dhe se “luftrat” sado të drejta apo të padrejta qofshin, duhet të bëhen me dinjitet.

Ah ky dinjiteti i shkretë!

Sipas konceptit tim, veshja e njeriut me dinjitet ësht një luftë e vështirë brenda tij, sepse dinjiteti nuk ka masë, si kilogrami, litri apo metri, ai matet me perceptim, me mendim dhe me ndjesi.

“Aksionet” e PD-së së vulës, ka kohë që ia kanë hequr thelbin dinjitetit të politikës, të të mos bërit vegël, servil, i pamoral dhe në fund i pa vlerë.

Duke pranuar shkeljet ligjore me të vetmin qëllim që të përfitojnë sa më shumë, politika alibasho-luliste është duke “ndihmuar” qytetarin që të largohet nga politika, duke e detyruar të bëhet indiferent e në këtë mënyrë ta bëj vulnerabël përballë pushtetit.

Për të forcuar demokracinë është e nevojshme të rikuperohet dinjiteti i politikës. Dhe kjo nuk varet vetëm nga ligjet apo statutet e partive, por mbi të gjitha nga sjellja e njerëzve që e përfaqësojnë atë. Dinjiteti i politikës nuk është çështje personale e individëve që merren me politikë por është çështje e moralit publik.

Të fitosh e më pas të mbrosh dinjitetin në politikë do disa virtyte.

Të jesh dinjitoz kërkon guxim. Unë nuk pretendoj që politikanët tanë të jenë heronjë, por thjesht të respektojnë arsyen e ekzistencës si bartës të ideologjisë dhe dinjitetit të tyre, sepse në fakt, në shumicën e rasteve nuk më pëlqejnë heronjtë ashtu siç nuk më pëlqejnë sjelljet qesharake të politikanëve.

Të jesh dinjitoz kërkon të jesh i përgjegjshëm, një virtyt që ushtrohet së pari pëpara vetes e pastaj përpara të tjerëve.
Të jesh dinjitoz kërkon ndershmëri, ta trajtosh politikën si instrument përparimi të shoqërisë, të konsiderosh që demokracia nuk është thjesht një përfaqësim sipas dëshirave të kryetarit dhe kaq, por se është një përfaqësim i atyre që të votojnë ty, si njeri dhe si individ.
Politika është dinjitoze kur politikanët e bëjnë atë një instrument për të bërë shoqërinë të përparojë.

Të marrësh vendim që partinë t’ia japësh antarësisë do guxim i cili ashtu si dhe dinjitetit duket se nuk ka asnjë lidhje me grupin Alibeaj alias Basha.

Përfundimi i fabulës së filmit vizatimor për copëzën që ka vulën e Partisë Demokratike, sot ka një fund tjetër, në të cilin kau pas heqjes së brirërve mendoi se me të vërtetë ujku e njohu për mbret.

meri lika

Sondazh

Poll
Editorial 16 Mars 2023, 16:56 Anthony Zurcher

AI: Sa 'të frikësuar' duhet të jemi?

Foto ilustruese Inteligjenca artificiale ka fuqinë e jashtëzakonshme për të ndryshuar mënyrën se si e jetojmë jetën...

Editorial 9 Mars 2023, 12:35 Ditmir Bushati

Mes ideales dhe të mundshmes

Negociatat e 27 Shkurtit ndërmjet Kosovës dhe Serbisë në Bruksel përfunduan me arritjen e një marrëveshjeje të propozu...

Editorial 7 Mars 2023, 09:16 Meri Lika

Diktatura e Absurdit

Meri Lika Do ta nis shkrimin tim me një strofë nga teksti i një kënge për fëmijë, me titull “Mbretëria me kok...

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it