LIVE UPDATES
Editorial

I kapur në flagrancë, Rama nuk heq dorë nga asgjësimi i PD-së

Të gjithë të përdorurit nga Rama, diplomatë, politikanë apo bashkëpunëtorë në fusha të ndryshme, vazhdojnë të punojnë për zbatimin e planit, vazhdojnë të shkelin ligjin për përfitimin personal të Edi Ramës, vazhdojnë të godasin opozitën për të dëmtuar pakthyeshmërisht vendin. Një ushtri mercënarësh që nuk pranon të dezertojë pa e parë gjeneralin të kapur rob fizikisht.

1 Shkurt 2023, 14:57 Nga Enton Abilekaj
I kapur në flagrancë, Rama nuk heq dorë nga asgjësimi i
Enton Abilekaj

Dosja.al publikoi sot kontratën për Çarterin e Kryeministrit, ku qartësisht përgenjështrohej pretendimi i tij, se pagesën e bënte nëpërmjet reklamës, apo përdorimit të imazhit të tij. Kontrata qartësishst përcaktonte pagesat që duhet të kryente Drejtoria e Shërbimeve Qeveritare. Pavarësisht se nuk përmendeshin shumat, kostot e fluturimit me çarter tashmë janë të ditura, milionat e eurove të shpenzuara nga Kyreministri konfirmohen.

Pak javë më parë, kur skandali i çarterit u bë publik prej hakerave të supozuar iranianë, Partia Demokratike kërkoi ngritjen e një komisioni hetimor parlamentar. Maxhoranca e refuzoi kategorikisht, pavarësisht se, me vendim të Gjykatës Kushtetuese, ngritja e Komisionit të Posacëm Hetimor Parlamentar, është detyrim i panegocieshëm dhe i pavotueshëm.

Pas skandalit McGonigal, më të madhit që një Qeveri shqiptare mund të jetë përfshirë, Partia Demokratike kërkoi përsëri një Komision hetimor parlamentar. Pasi u refuzua, kërkoi mocion me debat me Kryeministrin. Kjo iu refuzua për t’u pranuar interpelanca urgjente e kërkuar nga Enkelejd Alibeaj.

Dhe, ndërsa injoron PD-në në favor të një grupi jopërfaqësues, Lindita Nikolla pranon me titull të plotë ligjor, vendimin personal të Alibeajt për përjashtimin e 4 deputetëve nga Grupi Parlamentar i opozitës. Pa mbledhje grupi, pa votim, pa proces-verbal, në kundërshtim me vullnetin e të gjithë anëtarëve të grupit, përfshi edhe Jorida Tabakun, që njihet si nënkryetare e asaj që pretendon të quhet PD.

Po sot, Komisioni i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi, i kërkoi Gjykatës një vendim të shpejtë për Partinë Demokratike, i gjendur përballë një prcedure ligjore që bie ndesh me realitetin. Komisionerët e Partisë Demokratike mund të mos regjistrohen në KQZ, në favor të atyre të Alibeajt. Jo vetëm Komisionerët, por edhe logoja e PD-së mund të përdoret nga pakica ulëritëse e Alibeajt për të sabotuar opozitën në zgjedhje.

Është fare e kuptueshme, që kjo fuqi e mbinatyrshme, që ia kalon edhe asaj të Kryeministrit, Kryetarit të PS dhe të Presidentit, i jepet Alibeajt nga Edi Rama, por është e pakonceptueshme, se si Edi Rama, pasi u kap me presh në dorë duke minuar demokracinë në Shqipëri, nëpërmjet një zyrtari të korruptuar amerikan, vazhdon ta bëjë këtë sikur nuk ka ndodhur asgjë.

Pas daljes së skandalit, pasi u pa se si në xhepat e ish-drejtuesit të lartë të FBI, kalonin para të paligjshme për të hapur proces penal kundër Partisë Demokratike, pasi u kap duke cënuar sigurinë e aleatit më të fortë të NATO-s, pasi u survejua prej disa muajsh me vendim gjykate, pritej që 5 ditët e "gripit të stinës" ta bënin të paktën të tërhiqej nga plani për asgjësimin e opozitës. Pritej që edhe ndaj "non gratës" të ndryshonte sjellja, pritej që edhe ata diplomatë që e ndihmuan në planin e tij antidemokratik, të kërkonin falje, pritej që projekti të anulohej në panik, pas ndërhryjes së Drejtësisë amerikane.

Në fakt nuk po ndodh kështu. Të gjithë të përdorurit nga Rama, diplomatë, politikanë apo bashkëpunëtorë në fusha të ndryshme, vazhdojnë të punojnë për zbatimin e planit, vazhdojnë të shkelin ligjin për përfitimin personal të Edi Ramës, vazhdojnë të godasin opozitën për të dëmtuar pakthyeshmërisht vendin. Një ushtri mercenarësh që nuk pranon të dezertojë pa e parë gjeneralin të kapur rob fizikisht.

Në këto kushte, e vetmja vetëmbrojtje e opozitës është protesta deri në rrëzimin e qeverisë. Kur mjetet institucionale ia kanë hequr, opozita nuk ka mundësi tjetër, përvecse ta zhvillojë betejën e mbijetesës në rrugë, derisa kërcënimi të largohet. Ose ata që e ndihmuan deri sot Edi Ramën duhet të kërkojnë falje dhe të mundohen të zhbëjnë atë që kanë ndihmuar të bëhet deri tani./Dosja.al

enton abilekaj edi rama analiza nga enton abilekaj arrestohet charles mcgonigal

Sondazh

Poll
Editorial 26 Janar 2023, 17:07 Meri Lika

Yuri, Yuri, si më dëgjon? Marrje!

Meri Lika Tani që po shkruaj, jam e ulur në një lëndinë të gjelbërur, sepse që prej vitit 2021, sipas këshill...

Editorial 25 Janar 2023, 10:13 Meri Lika

Të përmbytesh nga shiu i korrupsionit

Meri Lika Përfshirja e kryeministrit tonë në skandalin e fundit me ish zyrtarin e FBI-së, nxorri të vërtetën lakuriqe, s...

Editorial 16 Janar 2023, 10:31 Meri Lika

Unë nuk e kam frikë Big Brother-in

Meri Lika Unë nuk e kam frikë Big Brother-in, spektaklin që shumë prej nesh thonë se nuk duhet ta shohim, se nuk po edukon, se jep...

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave

Vendimi i gjykates per vulen e PD, Rama: Politikë e gërr-gërr-it