LIVE UPDATES
Aktualitet

E PLOTË- I biri u vetëhodh nga Sanatoriumi, flet PËR HERË TË PARË E ËMA: Gjendja e tij është neglizhuar, djali kishte n

2 Nëntor 2020, 21:25 Nga DOSJA
E PLOTË- I biri u vetëhodh nga Sanatoriumi, flet PËR HERË

TIRANË– Mamaja e Xhino Koçës, i cili u vetëhodh nga Sanatoriumi, është rrëfyer për herë të parë, pas ngjarjes së rëndë të ndodhur më 13 gusht. Stilistja Lira Koça ka treguar për herë të parë me detaje në emisionin “Open”, momentin e parë kur mësoi se i biri ishte infektuar nga pandemia e koronavirusit, deri tek momenti kur kishte marrë lajmin për ndarjen e tij nga jeta. Lira tregoi se i biri kishte pasur pak probleme me mushkëtinë, dhe se një mjeke e njohur i kishte sygjeruar që ta shtronte të birin. 29-vjeçari u shtrua në spital, ndërsa familjes i ankohej për pagjumësi dhe probleme të lehta me frymëmarrjen. Me kalimin e ditëve, ai tregoi se kishte gjendje të përkeqësuar, derisa kishte vendosur që t’i jepte fund jetës. Në fund të fjalës së saj, ajo nuk hedh dyshime lidhur me vetëvrasjen e të birit, por shton se një psikolog, do ta kishte ndihmuar për të mos e kryer aktin e rëndë që i preu jetën në mes. 

INTERVISTA E PLOTË: 

Eni Vasili: Si je?

Mamaja e Xhinos: Marr frymë…*qan

Eni Vasili: Rikthehemi pak në kohë, si e mësuar infektimin e djalit?

Mamaja e Xhinos: Rreth datës 5 gusht, Xhino vjen nga puna dhe më thotë që kam temperaturë. Vendosëm që të rrinte në shtëpi. Nuk kishte asnjë simptomë tjetër, veçse temperaturës. Binte shumë shpejt nga ilaçet. Gjendja vazhdon për dy ditë, kërkuam tamponin dhe iu drejtuam spitalit rajonal, bëri skaner. Leonardi bashkëshorti dhe djali, të dy dalin me COVID të lehtë. Vetëm im shoq i kishte pak më të ngarkuara mushkëritë. Analizat dolën mirë. Na rekomanduan se mund të kalonte në shtëpi. Dhe shkuam në shtëpi. Bëjmë tamponët po atë ditë. Përgjigjen e morëm 4-5 ditë më vonë. Im shoq doli negativ, dhe përgjigjen e morëm kur ishte në Sanatorium. Një i afërm më sygjeron që të çoja analizat për konsultë, sepse mikesha e sa mund t’i shihte më mirë. Ajo më dha recetë për burrin, ndërsa për djalin më tha se kishte nevojë për trajtim për shkak të parametrave të mëlçisë. Kundërshtova! Vendosa mos ta shtroj. Nuk kishte asnjë lloj simptome. Ishte vetëm temperatura. Në mëngjes kishte temperaturë më të lartë, iu ul shumë shpejt. Teksa Xhino fliste, kisha luftë me ndërgjegjien. Nisi dilema, ta çoj, pse ta çoj. Xhino peshonte 98 kile. Nuk e di pse por në orën 8 e gjysmë e zgjoj, i jap ilaçet dhe i them; mos është më mirë të shkojmë në spital?  Po mirë më thotë. Xhino ishte në gjendje të qetë. Më thanë se ishte i qetë dhe më thanë do presim analizat. Nuk di ç’analiza janë marrë. Pritëm 4 orë dhe rreth orës 12-1, shtrohet Xhino. Komunikoja me Xhinon. Biseda afetuoze. Ishte i qetë, ishte mirë. Thoshte që i kishin bërë vetëm një serum me paracetamol. Nuk i dhanë ilaçe të tjera, dhe thoshte se nuk i kishte marrë për mëlçinë, ndoshta më thotë ngaqë i piva në mëngjes. Nuk kemi asnjë lloj shqetësimi. Xhino të dielën është i qetë. Dhe nuk kam marrë mundimin si ndjehet apo si është shërbimi. Xhino më tha: O ma jam në një dhomë me 5 të shtruar. Unë kam vënë dy maska, ta kem, sepse sikur më merrej pak fryma. E kishte masën 0.5. E diela ishte e qetë. Na shtohet doza e ankesave nga ana e Xhinos. Filloi më pas të panikosej, ndjemë që i kisget hyrë pak frika. Iu ankua vëllait se ishte në gjendje të keqe dhe se vuante nga frymëmarrja. I merrej frymë. dukej si i moshuar. Qetësuam Xhinon. Na u duk normale se kishte pak frikë. Stafi na konfirmoi se nuk kishte asgjë. E mërkura u shoqërua me ankesa. Na fliste për pagjumësi. Bën 24 orë pa gjumë. Na e thotë herë pas herë. Të mërkurën qetësohet. I rritet në 39 temperatura. I bëhet një serum, qetësohet nga temperatura. Gjendja e tij pasi i ulet temperatura. Xhino tha se i kishin dhënë diçka për gjumë. Djali i madh po mundohej ta qetësonte. Djali i madh ishte aty, shkonte për t’i çuar ushqime dhe ujë. Ndodhi ajo që ndodhi. Djali im i madh ishte aty që në orën 7 për të takuar një infermiere, që na kishin dhnë një numër. Djali im ishte atje por nuk e dinte.

Pyetje: Kush ia tha dhe si ia tha?

E ëma: Infermierja që është në turn merr vesh që Xhino nuk jeton më. Nuk guxon të zbresë infermierja. Vonesa e saj, detyron imbir personin që Xhino shkëmbeu telefonatat. Mendoi se Xhinos i ishte rënduar frymëmarrja. Por personi i thotë që Xhino nuk jeton më dhe djali thotë që është ngatërrësë. Ishte poshtë dritares së Xhinos. Djali i madh e pyeti a jeton? Përgjigjia është që Xhino nuk jeton…Pyeti personin ndërmjetës, bënte lidhjen me stafin mjekësor.

Pyetje: Ti si e more vesh?

E ëma: Nuk ma tha askush. Nuk e kisha ndezur telefizorin. Djalit të madh, i shkon mendja tek ne. Motra im dhe burri i motrës, vijnë me veshje anti-COVID, dhe më thonë që gjendja e Xhinos është përkeqësuar dhe se nuk jetonte më.

Pyetje: Është folur për depresion dhe sëmundje shoqëruese. Keni një shpjegim ju?

E ëma: Neglizhencë e gjendjes së Xhinos në 48 orët e fundit. Ky është shpjegimi im.

E keni nga dhimbja këtë?

E ëma: Jo. Arrij në këtë përfundim sepse i kam të shkruara në mesazhe. Jam e bindur por nuk jam unë që e vendos. Jam vajzë mjeku, dhe e di shumë mirë që një mjek i thjeshtë e lexon frikën tek bebja e syrit. Kishte oksigjen 96. Bëhet fjalë për një djalë të shëndetshëm. Bëri pronontim në palestër. Ishte i realizuar dhe shkolluar. Më 7 maj, ka bërë një pagesë për masterin për në Kanada. Në fund të gushtit duhet të shkonte në Ambasadë për të marrë visën. Nuk pinte cigare dhe as lëndë narkotike.

Pse një djalë u hodh nga kati i tretë, në spital nuk të mbajnë me zor? Pse e ndërmori aktin ekstrem?

E ëma: Mendoni që në Durrës nuk ka apartamente me 4 kate. Mendoni se duhet që të hidhej në spital për t’u hedhur nga ballkoni. Pse u hodh? Të hënën kërkuam që të dilte nga spitali, sepse nga Durrësi më thanë që mund të ndiqej në shtëpi. Më thanë; edhe me Polici po të dilni djalin nuk e nxirrni dot nga spitali. I thoshin ‘nuk ke gjë, por e ke psikologjike’, është tronditja dhe pagjumësia, se ka ndodhur konfuzion tek Xhino. Italia ka me qindra spitale, nuk kemi dëgjuar asnjë rast.

Nuk ka qënë vetëvrasje?

E ëma: Nuk dyshoj se ka qënë diçka tjetër. Por gjendja e neglizhuar, për një konsultë psikologu, apo për diçka për t’i thënë… Ai mendon se edhe po të vinte në shtëpi, do të ishte i sëmurë. Për një konsultë me psikologun, t’i merret jeta djalit. Jam e sigurtë që nuk është konsultuar.

(k.m/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

aktualitet aktualitet xhino koça xhino koça

Sondazh

Poll

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve