LIVE UPDATES
Aktualitet

I biri i dha fund jetës duke u hedhur nga Sanatoriumi, e ëma tregon si e mori vesh lajmin: Ma tha motra dhe burri, djali i mad

2 Nëntor 2020, 21:01 Nga DOSJA
I biri i dha fund jetës duke u hedhur nga Sanatoriumi, e ëma tregon si

TIRANË– Mamaja e Xhino Koçës, Lira ka treguar momentin kur ka marrë vesh lajmin për ndarjen nga jeta të të birit, i cili u hodh nga Sanatoriumi. E ftuar në emisionin “Open”, Lira tregoi se lajmin e ka marrë vesh nga motra e saj, ndërsa djali kishte qënë poshtë spitalit, por nuk kishte marrë vesh lajmin për ndarjen e tij nga jeta. Ishte ndërmjetësja mes Xhinos dhe familjes, ajo që i kishtë dhënë lajmin, pikërisht në momentin që i vëllai kishte shkuar poshtë dritares së 29-vjeçarit.

RRËFIMI NË STUDIO:

E ëma: Xhino tha se i kishin dhënë diçka për gjumë. Djali i madh po mundohej ta qetësonte. Djali i madh ishte aty, shkonte për t’i çuar ushqime dhe ujë. Ndodhi ajo që ndodhi. Djali im i madh ishte aty që në orën 7 për të takuar një infermiere, që na kishin dhnë një numër. Djali im ishte atje por nuk e dinte.

Pyetje: Kush ia tha dhe si ia tha?

E ëma: Infermierja që është në turn merr vesh që Xhino nuk jeton më. Nuk guxon të zbresë infermierja. Vonesa e saj, detyron imbir personin që Xhino shkëmbeu telefonatat. Mendoi se Xhinos i ishte rënduar frymëmarrja. Por personi i thotë që Xhino nuk jeton më dhe djali thotë që është ngatërrësë. Ishte poshtë dritares së Xhinos. Djali i madh e pyeti a jeton? Përgjigjia është që Xhino nuk jeton…Pyeti personin ndërmjetës, bënte lidhjen me stafin mjekësor.

Pyetje: Ti si e more vesh?

E ëma: Nuk ma tha askush. Nuk e kisha ndezur telefizorin. Djalit të madh, i shkon mendja tek ne. Motra im dhe burri i motrës, vijnë me veshje anti-COVID, dhe më thonë që gjendja e Xhinos është përkeqësuar dhe se nuk jetonte më.

Pyetje: Është folur për depresion dhe sëmundje shoqëruese. Keni një shpjegim ju?

E ëma: Neglizhencë e gjendjes së Xhinos në 48 orët e fundit. Ky është shpjegimi im.

E keni nga dhimbja këtë?

E ëma: Jo. Arrij në këtë përfundim sepse i kam të shkruara në mesazhe. Jam e bindur por nuk jam unë që e vendos. Jam vajzë mjeku, dhe e di shumë mirë që një mjek i thjeshtë e lexon frikën tek bebja e syrit. Kishte oksigjen 96. Bëhet fjalë për një djalë të shëndetshëm. Bëri pronontim në palestër. Ishte i realizuar dhe shkolluar. Më 7 maj, ka bërë një pagesë për masterin për në Kanada. Në fund të gushtit duhet të shkonte në Ambasadë për të marrë visën. Nuk pinte cigare dhe as lëndë narkotike.

Pse një djalë u hodh nga kati i tretë, në spital nuk të mbajnë me zor? Pse e ndërmori aktin ekstrem?

E ëma: Mendoni që në Durrës nuk ka apartamente me 4 kate. Mendoni se duhet që të hidhej në spital për t’u hedhur nga ballkoni. Pse u hodh? Të hënën kërkuam që të dilte nga spitali, sepse nga Durrësi më thanë që mund të ndiqej në shtëpi. Më thanë; edhe me Polici po të dilni djalin nuk e nxirrni dot nga spitali. I thoshin ‘nuk ke gjë, por e ke psikologjike’, është tronditja dhe pagjumësia, se ka ndodhur konfuzion tek Xhino. Italia ka me qindra spitale, nuk kemi dëgjuar asnjë rast.

Nuk ka qënë vetëvrasje?

E ëma: Nuk dyshoj se ka qënë diçka tjetër. Por gjendja e neglizhuar, për një konsultë psikologu, apo për diçka për t’i thënë… Ai mendon se edhe po të vinte në shtëpi, do të ishte i sëmurë. Për një konsultë me psikologun, t’i merret jeta djalit. Jam e sigurtë që nuk është konsultuar.

(k.m/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

aktualitet aktualitet lira koca xhino koça lira koca xhino koça

Sondazh

Poll

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve