LIVE UPDATES
Aktualitet

“E di vetë se çfarë ke bërë, mos guxo ta përsërisësh”, denoncimi i mësuesit të arrestuar për politikë: V

6 Korrik 2019, 07:18 Nga DOSJA
“E di vetë se çfarë ke bërë, mos guxo ta

Një denoncim i pazakontë është bërë mbrëmjen e sotme nga aktivisti Kostandin Pula, ku një mësues ishte marrë me dhunë në mes të natës nga Policia e Kurbinit me forcë dhe në sy të familjes dhe fëmijëve minorenë për arsye sipas tij politike.

Fax News u interesua dhe gjeti kontaktin e mësuesit dhe Kryetarit të Fshatit Shpërdhet, Vath Myrta ku në një lidhje telefonike ai i tha gazetares, Xhilda Kondi se shoqërimi i tij është bërë me pretekstin se në afërsi të banesës së tij ishte qëlluar me armë në ajër, por ai sqaroi se ka qenë një akt politik për shkak të bindjeve që ka.

Myrta tha më tej se ka kërkuar shpjegime për shoqërimin e tij, por punonjësit e Policisë i thonin se “e di vetë ti, por mos guxo ta përsërisësh më”, duke shtuar se nuk e kishin lejuar as të pinte ilaçet gjatë kohës që mbahej në Komisariat.

“Më thanë ose do të vish o s’ka, sa me hir sa me pahir, në fund pavarësisht këmbënguljes, më morën. Thanë “dikush ka shtirë me armë aty”, ju thashë hajdeni pyetni lagjen bëni kontrolle. “Jo do të vish në Komisariat” – më thanë. Shkova atje, thashë pse më morët, më thanë se -“hë se të tregojmë herë tjetër”. Ju thashë a më keni thirrur për armën, “çfarë arme më thanë, s’ka lidhje”.

Më kanë mbajtur dy orë, firmosa një deklaratë dhe dola. Erdhën shumë të shqetësuar vëllai dhe gruaja. Kur dola nga komisariati më prisnin mbështetës dhe simpatizantë të PD-së. Nuk më kanë lejuar të përdor ilaçet. Thashë nuk jap deklaratë pa pi ilaçet. Nuk më lejuan, më thanë “pi kur të dalësh jashtë. Atë punë e dimë ne se përse të kemi thirr po ec mos i përsërit më këto gjëra”. Ju thashë se më keni shoqëruar për arsye politike, më thanë “e di vetë ti se për çfarë por mos guxo ta përsërisësh”. I marrin vazhdimisht mbështetësit e opozitës në komisarit, në protestat e mëdha marrin 10-15 vetë.

Më erdhën tek shtëpia, vajza e vogël sidomos është terrorizuar. Më morën vetëm të dhënat dhe ku punoj e ku nuk punoj. Drejtëpërdrejtë nuk më thonin arsyen se pse më kishin thirrur por e di që ka qenë politike dhe për pjesmarrjen në protesta”, tha Myrta pë Fax News.

Marrë nga FaxNews

(k.m/dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

aktualitet aktualitet kostandin pula policia e kurbinit vath myrta kostandin pula policia e kurbinit vath myrta

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 30 Mars

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë