LIVE UPDATES
Aktualitet

DOSJA MIRDITA! Kalvari i hakmarrjes që s’po ndalet me kufoma, gjaku i vëllezërve Reçi që ende nuk u la…si nisi lufta me

15 Dhjetor 2020, 18:41 Nga DOSJA
DOSJA MIRDITA! Kalvari i hakmarrjes që s’po ndalet me kufoma, gjaku i

MIRDITË– Dosja e vjetër e gjakmarrjes në Mirditë është ‘shpluhurosur’ sërish pasditen e sotme. Anton Keli, 51 vjeç, djali i hallës së Preng dhe Tonin (Armando) Gjinit është ekzekutuar me armë zjarri vetëm pak metra larg banesës së tij në fshatin Malaj. Flitet për një hakmarrje mes dy familjeve në Rrëshen që i kanë hapur rrugën një valë vrasjes, që edhe sot janë të pazbardhura. Por si ka nisur gjithçka?

Gjithçka ka nisur në vitin 2016, para katër vitesh, vit kur u ekzekutua ish-drejtori i OSHEE-së Sajmir Jaku. Më pas në hakmarrje të Jakut dyshohet se është kryer edhe atentati i Gasper Reçit, në muajin prill të vitit 2017. Vrasja e vitit 2017 erdhi pasi dyshohej se autori i vrasjes së Sajmir Jakut ishte Kastriot Reçi. Po në muajin shtator të vitit 2017, vjen një tjetër vrasje. Bëhet fjalë për ekzekutimin e Kreshnik Gjinit, shqiptarit që punonte si kamarier në Belgjikë dhe njihej edhe si Niko K.. Vrasja e Gjinit dyshohet të jetë bërë si hakmarrje për atë të Gasperit. Gjithsesi pala tjetër nuk ka qëndruar e qetë.

Ndërkohë që në fillim të këtij viti, biznesmeni Kastriot Reçi, u qëllua me snajper teksa takonte një të afërmen e tij dhe djalin e saj. Vrasësi me pagesë, i cili as sot nuk është zbuluar se kush ishte, qëlloi nga një banesë e qytetit duke mos ia kursyer jetën biznesmenit, i cili pësoi të njëjtin fat si i vëllai i tij, Gasperi.

Reçi u qëllua për vdekje në Itali më 2018, dhe të dyshuarit kryesorë ishin njerëzit e Tonin Gjinit, i njohur në zonë si ushtari i Met Kananit. Për t’u hakmarrjë ndaj vëllait të tij të vrarë, dyshohet se ishte Kastriot Reçi, autori ose të paktën urdhëruesi i ekzekutimit të Armando Gjinit, që më pas hapi një valë vrasjesh që nuk po ndalon më. Tonini alias Armando, u vra më armë zjarri në gusht të 2019 para katedrales së qytetit të Rrëshenit. Nën hetim për këtë vrasje u vu Kastriot Reçi, ndërsa për vrasjen e këtij të fundit grupi hetimor ‘hodhi sytë’ nga familja Gjini, por nuk pati asnjë të arrestuar.

Ndërsa më 15 shtator të këtij viti, makinës së Preng gjinit, i vunë tritol, duke lënë të plagosur rëndë dhe me dëmtime të shumta 50-vjeçarin. Për tritolin e vendosur në mes të Tiranës, vetë shefi i ‘bluve të kryeqytetit’ Rebani Jaupi, konfirmoi përballë mediave, se pista ku po hetohej ishte hakmarrja. Ndërkohë që nga ana tjetër, familja Reçi në një reagim pas ngjarjes do të mohonte çdo pretendim, duke shtuar se nuk kishin hasmëri me asnjë. Por krisma u dëgjuan sërish sot… Gjaku i Gasperit dhe Kastriotit duket se nuk është “larë” ende dhe nga pala tjetër, vazhdojnë që të rreshtohen viktima. Sot shënjestra ishte djali i hallës, nesër nuk e dimë se kush… Ndoshta dhe të pafajshëm.

(k.m/dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

aktualitet aktualitet anton keli dosja mirdita familja gjini familja reçi vritet anton keli anton keli dosja mirdita familja gjini familja reçi vritet anton keli

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 28 mars

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim