LIVE UPDATES
Bota

Koronavirusi/ Qeveria kineze ka bërë thirrje që qytetarët të shtyjnë dasmat dhe të mbyllin sa më shpejt ceremonitë mort

1 Shkurt 2020, 15:29 Nga DOSJA
Koronavirusi/ Qeveria kineze ka bërë thirrje që qytetarët

KINË– Qeveria kineze u kërkon çifteve të shtyjnë dasmat nga data me fat e 2 shkurtit dhe të shmangin funeralet, si masë për parandalimin e përhapjes së koronavirusit.

Kina u ka kërkuar çifteve të shtyjnë dasmat e tyre, pasi gjendja është tejet e rëndë sepse deri më tani 259 njerëz kanë humbur jetën ndërsa mbi 12 mijë të tjerë janë infektuar.
Ky apel është bërë pasi numri i vdekjeve nga koronavirusi ka arritur në 259 ndërsa numri i të infektuarve ka shkuar në 12,000 në shkallë vendi.

Por më së shumti apeli është bërë sepse kinezët datën dy shkurt e konsiderojnë si një ditë me fat, prandaj dhe anulimi i dasmave ndihmon në shmangien e virusit vdekjeprurës.
“2 shkurti konsiderohet datë me fat për ceremonitë e dasmave këtë vit pasi sekuenca e numrave 02.02.2020 është një “palindromë”, që do të thotë se lexohet njësoj dhe mbrapsht.”- kanë shkruar mediat e huaja.

Pekini, Shanghai dhe qytete të tjera kishin vendosur më herët të ofrojnë shërbimet e  dasmave në datën 2 shkurt, pavarësisht se në Kinë tashmë rreziku është shumë i lartë.
Ministria tha se do të ndalonte përkohësisht shërbimet martesore, dhe i kërkoi publikut të mos mbajë asnjë dasmë.

Ai gjithashtu tha që funeralet duhet të mbahen në një “mënyrë të thjeshtë dhe të shpejtë” për të shmangur tubimet e njerëzve “dhe kufomat e viktimave të koronavirusit duhet të krijohen sa më shpejt që të jetë e mundur.

Në funerale njerëzit duhet të mbajnë veshje mbrojtëse dhe të kryejnë kontrolle të temperaturës për të shmangur rrezikun e infeksionit, thuhet në deklaratë.
Kina ka prezantuar kufizime drastike të udhëtimit, si dhe ka shtyrë pushimet e Vitit të Ri Lunar, kur qindra miliona njerëz udhëtojnë nëpër të gjithë vendin për të vizituar familjen, në një përpjekje për të përmirësuar virusin.

Shkollat dhe universitetet në mbarë vendin kanë pezulluar mësimin, zyrtarët u kanë kërkuar fabrikave të vonojnë kthimin e tyre në punë dhe publikut i është kërkuar që të shmangë lëvizjet nëpër qytete.

 

Më shumë se 50 milion njerëz në provincën Hubei, ku u zbulua virusi për herë të parë, janë mbyllur në mënyrë efektive pasi autoritetet kanë mbyllur transportin publik.

Koronavirusi vdekjeprurës ka arritur shifra alarmante në Kinë, duke u marrë jetën 259 njerëzve, ndërsa mbi 12 mijë të tjerë janë prekur nga ky virus. Ndërkohë dje OBSH ka shpallur emergjencë botërore. Autoritetet kineze deklarojnë se kanë marrë masat e duhura pasi tashmë ato po kurojnë në spitalin me 1000 shtretër të ndërtuar brenda 48 orëve të gjithë pacientët e infektuar. Sipas shkencëtarëve mendohet që burimi i virusit të jenë kafshët e egra të shitura në mënyrë të paligjshme në një treg të hapur, por ekziston edhe versioni që virusi është krijuar në një laborator ushtarak. Ndërkohë jo vetëm Kina por edhe Australia po punon për krijimin e vaksinës kundër koronavirusit.

Burimi:  NST 

A.C/Dosja.al

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota koronavirusi në kinë thellohet bilanci 259 viktima ne kine virusi ne kine koronavirusi në kinë thellohet bilanci 259 viktima ne kine virusi ne kine

Sondazh

Poll
Bota 1 Shkurt 2020, 14:23

SHBA– Mbrëmjen e djeshme është  zhvilluar një takim me shumë njerëz të dashur të legjendës së basketbollit që u shua më 26 janar ku edhe u trasmetua letra që ai...

Bota 1 Shkurt 2020, 12:27

 LAS VEGAS- E  ëma e legjendës së basketbollit Kobe Bryant pas vdekjes së të birit, ka humbur të gjitha fuqitë, dhe duket që nuk po e mban dot veten nga e gjith...

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni