LIVE UPDATES
Bota

Fjalimi emocionues i Kobe Bryant për basketbollin, gruan dhe vajzat e tij  

1 Shkurt 2020, 13:58 Nga DOSJA
Fjalimi emocionues i Kobe Bryant për basketbollin, gruan dhe vajzat e tij

SHBA– Pas tragjedisë së 26 janarit ku mbeti i vdekur legjenda e basketbollit Kobe Bryant është publikuar një video e tij, e realizuar për bashkëshorten dhe vazjat e tij. Ja çfarë tha Bryant:

Njëherë e një kohë ishte një basketbollist i ri që kishte ëndërr të bëhej një nga basketbollistët më të mëdhenj të të gjitha kohërave.

Ai pati mundësinë të shkonte në NBA dhe të luante kundër lojtarëve më të mëdhenj në botë.

Ishte si një ëndërr që bëhet realitet.

Unë as nuk mund ta ëndërroja këtë kur isha fëmijë. Thoja nuk është e mundur. Është thjesht një bekim nga lart.

Gëzimi i jetës vjen thjesht nga të qenit atje larg dhe thjesht duke luajtur. Ana konkurruese e imja mendon se mund të fitojmë çdo ndeshje që luajmë.

Ajo që kam mësuar është të vazhdoj gjithmonë. Nëse e doni atë, atëherë e dini se keni gjetur diçka që është me të vërtetë më e mira për ju.

E dini, nëse e bëni punën, ju punoni sa duhet, ëndrrat bëhen realitet. Ato kohë kur çoheni herët dhe punoni shumë. Ato kohë kur qëndroni vonë, dhe punoni shumë. Në ato raste kur nuk ndjehesh sikur punon, je shumë e lodhur, nuk dëshiron ta shtyje veten, por ti e bën atë sidoqoftë. Kjo është në të vërtetë ëndrra.

Nëse jeni një tifoz i imi, ju jeni një tifoz i fitores.  Kjo nuk do të ndryshojë kurrë.

Njerëz ia dhashë shpirtin kësaj ndeshje. Nuk kishte asgjë më shumë që mund të jepja.

Doja të isha një nga lojtarët më të mirë të basketbollit për të luajtur ndonjëherë dhe asgjë tjetër që ishte jashtë asaj korsie, nuk kisha kohë për të. Nuk është për fanellat e mia që janë varur atje lart për mua. Bëhet fjalë për fanellat që ishin varur atje më parë.

Të rriten dhe të shikojnë të gjithë këta lojtarë të shkëlqyeshëm që  luajnë dhe mësojnë kaq shumë prej tyre.

Kur plakeni filloni të kuptoni se me të vërtetë bëhet fjalë për gjeneratën e ardhshme. Që këto kampionate të vijnë e të shkojnë. Por gjëja më e rëndësishme që mund të bëni është të paguani gjithçka që keni mësuar përpara brezit të ardhshëm që do të vijë. Dhe kjo është vërtet se si ju krijoni diçka që zgjat përgjithmonë.

Unë e dua tregimin. Mund ta imagjinoni, si të fitosh një Oskar, sa qesharake do të ishte kjo? Fatkeqësisht për ne sportistët, ne kemi qenë të hutuar duke menduar se ne mund të jemi vetëm një gjë.

Unë jam këtu për t’u treguar njerëzve se ne mund të bëjmë shumë më tepër se kaq. Fitimi i një Oskari, fitimi i një Emmy dhe Anie, ato janë gjëra që po tregojnë atletët e tjerë që vijnë pas, jo, jo, ka më shumë për këtë gjë.

Disiplina, angazhimi, ekipi, komuniteti. Si i marr ato mësime dhe i lëviz ato këtu? Të kesh atë fokus të mprehtë është diçka që kam marrë nga loja e basketbollit.

Duhet të vallëzosh bukur në kutinë ku ndihesh rehat dhe këndshëm. Kutia ime do të ishte jashtëzakonisht ambicioze brenda sportit të basketbollit. Kutia juaj është e ndryshme se e imja. Të gjithë kanë të vetët.

Dhe të qenit i martuar me gruan, Vanessën, është, është kënaqësi. Ne kemi kaluar një kohë të mirë së bashku. E dua jashtëzakonisht shumë. Por ne jemi edhe miq shumë të mirë me njëri-tjetrin.  Është  një bekim. Teksa po rrisim edhe vajzat tona, është një nga gjërat që ne vendosim të bëjmë për më të mirën tonë.


Si prindër, ju duhet t’i  udhëhiqni fëmijët me një shembull. Nëse dëshironi që fëmijët tuaj të bëjnë gjithçka që dëshironi të realizoni në jetë, duhet t’i tregoni ato. Unë kam katër vajza, kështu që misioni im është të sigurohem që gratë të kenë mundësi. Vajzat tona do të rriten duke kuptuar se mund të jenë të forta, ato mund të jenë të pavarura.

Thjesht më pëlqen të kaloj kohë me familjen time dhe thjesht të jem burrë, të jesh baba, të jesh një budalla, thjesht të kem një kohë të mirë me fëmijët e mi.

Kobe Bryant, legjenda e basketbollit amerikan është shuar me 26 janar pas një aksidenti ajror. Mediat vendase bëjnë me dije se Bryant ishte duke udhëtuar me helikopretin e tij prvat, bashkë me vazjën 13-vjeçare dhe 4 persona të tjerë, por janë rrëzuar dhe kanë gjetur të gjithë vdekjen. Mijëra fansa nëpërbotë kanë shprehur ngushëllimet për këtë humbje. Mes atyre që reaguan ishte Donald Trump dhe Edi Rama.

Burimi: cnn 

A.C/Dosja.al

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota vdes kobe bryant vdes kobe bryant

Sondazh

Poll
Bota 1 Shkurt 2020, 12:27

 LAS VEGAS- E  ëma e legjendës së basketbollit Kobe Bryant pas vdekjes së të birit, ka humbur të gjitha fuqitë, dhe duket që nuk po e mban dot veten nga e gjith...

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"E ardhmja nuk mund të mbrohet nga arma", Rama: Ka ardhur koha të ndërtojmë një NATO të arsimit

"Pyes veten kush je"/ Bardhi replikon me Spiropalin: Mos je gjë motra e Olsi Ramës

Rezoluta anti-korrupsion, Çuçi: Ka rënë korrupsioni, 95 % e shërbimeve kryhen nga telefoni

"Vënia në kontroll e SPAK, fantazi"/ Rama i kthehet Opozitës: Po treteni tek 'Rrugica e Shpresës'

Rama mban fjalën në seancë plenare, deputetët godasin tavolinat

"Keni ende shumë për të parë"/ Rama: Korrupsioni në Shqipëri vazhdon

Rezoluta e PS-së në Kuvend/ Rama: Jemi në luftë me korrupsionin prej 10 vjetësh

Argita Malltezi: Ndërrimi i destinacionit të Kompleksit Partizani u bë nga Rama

"Kryedemokrati dhe Malltezi të arrestuar politik", Argita: SPAK ka kaluar nga një akuzë në tjetrën

Paralajmërimi i Argita Mallatezit: Do të përfshihem në politikë nëse është e nevojshme

Pjesmarrja e Berishës në Kuvend u refuzua/ Gjokutaj: Veprim skandaloz i SPAK

Gjyqi ndaj Berishës, Mëngjesi: Është përdorur standard i dyfishtë

Lapsusi me datën/ Rama njofton samitin e madh me komunitetin Europian

“Keni fituar më shumë zgjedhje se unë”/ Cameron batuta me Ramën

"Emigracioni është problem," Cameron i prerë: Partneritet dhe në luftën kundër krimit të organizuar

Emigracioni/ Rama me Cameron: Operacionet do të vazhdojnë, gadishmëria jonë është maksimale

“Anglia më e pranishme në vendin tonë”, Rama: Projekt strategjik për hekurudhën Durrës-Prishtinë

Rama: Me Cameron kemi biseduar për marrëdhëniet bilaterale

Nis fuqishëm protesta para Bashkisë Tiranë, qytetarët hedhin molotov para godinës

Të pranishëm në protestë, akti fisnik i qytetarëve, u japin ujë efektivëve të policisë

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES