LIVE UPDATES
Bota

U akuzua për përdhunim/ Kobe Bryant kërkoi shpëtim përmes besimit të tij katolik

1 Shkurt 2020, 14:12 Nga DOSJA
U akuzua për përdhunim/ Kobe Bryant kërkoi shpëtim

SHBA– Ekziston një rresht në këngën e Leonard Cohen “Himni” që lexon, “Ka një çarje në çdo gjë; kështu hyn drita”. Kobe Bryant kishte disa çarje, por atje kishte edhe dritë që shkëlqente, shëruese. .”

Bryant ishte një katolik praktikues, i cili e merrte seriozisht besimin e tij bënte çdo ritual fetar. Ai merrte pjesë në meshën e të dielave, dhe gjatë ditëve të javës gjithashtu. Ai mbështeti kauza të shumta bamirësie, përfshirë fondacionin e tij familjar kushtuar përmirësimit të jetës së të rinjve dhe familjeve në nevojë.

Në kohën e sulmit të supozuar seksual, në një seri ngjarjesh shqetësuese, Bryant pohoi se ai mendonte se seksi ishte konsensual (edhe pse ai pranoi në polici se ai nuk kishte kërkuar shprehimisht pëlqimin); ekipi i tij juridik u përpoq ta diskreditonte akuzuesin duke e portretizuar si të padobishme.

Në fund të fundit, prokurorët rrëzuan çështjen e tij penale, duke përmendur mungesën e dëshirës së gruas për të vijuar ngritjen e akuzave.

Në kohën e akuzës, Bryant ishte martuar me Vanessa Laine për dy vjet dhe sapo ishte bërë prind për herë të parë.

Pasi u akuzua për sulm seksual, ai mbajti një konferencë për shtyp në Staples Center në Los Angeles me gruan e tij pranë tij dhe tha: Unë ulem këtu para jush djem të tërbuar nga vetja, të neveritshëm për mua,  që tradhëtojnë bashkëshortet.

Por, përsëri, ai mohoi që takimi të mos ishte konsensual, duke thënë: Unë nuk e detyrova atë të bënte asgjë kundër vullnetit të saj. Unë jam i pafajshëm.

Mbi një vit më vonë, në ditën kur çështja penale u pushua në 2004, Bryant publikoi ​​një deklaratë duke çudtitur të gjithë, me atë çfarë tha: Së pari, unë dua të kërkoj falje drejtpërdrejt nga gruaja e re e përfshirë në këtë incident. Dua t’i kërkoj falje asaj. Sjellja e asaj nate dhe për pasojat që ajo ka pësuar gjatë vitit të kaluar. Edhe pse ky vit ka qenë tepër i vështirë për mua personalisht, unë mund të imagjinoj vetëm dhimbjen që ajo ka dashur të durojë. Tani e kuptoj se si ndihet ajo që nuk e pranoi këtë takim.

Në vitin 2015, Kobe Bryant tha për revistën GQ: E vetmja gjë që më ndihmoi vërtet gjatë këtij procesi, është fakti që unë u  rrita si katolik, fëmijët e mi janë katolikë.

Bryant tha që pasi i tha priftit se ishte i pafajshëm, prifti tha: Lëre të shkojë. Shko tutje. Zoti nuk do të të japë asgjë që nuk mund të trajtosh, dhe tani është në duart e tij. Kjo është diçka që mundesh ta kontrollosh.  Kështu që le të shkojë.

Kobe tha se ai ishte momenti që i ndryshoi jetën, një pikë kthese për të. Adhurimi dhe përdhunimi i supozuar nuk ishin mëkatet e vetme publike të Kobe.

Kobe Bryant, legjenda e basketbollit amerikan është shuar me 26 janar pas një aksidenti ajror. Mediat vendase bëjnë me dije se Bryant ishte duke udhëtuar me helikopretin e tij prvat, bashkë me vazjën 13-vjeçare dhe 4 persona të tjerë, por janë rrëzuar dhe kanë gjetur të gjithë vdekjen. Mijëra fansa nëpërbotë kanë shprehur ngushëllimet për këtë humbje. Mes atyre që reaguan ishte Donald Trump dhe Edi Rama.

Burimi: CNN 

A.C/Dosja.al

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota kobe bryant vdes kobe bryant kobe bryant vdes kobe bryant

Sondazh

Poll
Bota 1 Shkurt 2020, 12:27

 LAS VEGAS- E  ëma e legjendës së basketbollit Kobe Bryant pas vdekjes së të birit, ka humbur të gjitha fuqitë, dhe duket që nuk po e mban dot veten nga e gjith...

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni