LIVE UPDATES
Aktualitet

116 të vdekur dhe mbi 2.200 të prekur nga koronavirusi në Itali, shkollat dhe universitetet të mbyllura deri në 15 mars

4 Mars 2020, 07:15 Nga DOSJA
116 të vdekur dhe mbi 2.200 të prekur nga koronavirusi në Itali,

ITALI– Autoritetet shëndetësore në Itali po mendojnë të krijojnë një zonë të re për karantinë në përpjekje për të përmirësuar shpërthimin e koronavirusit në vendin më të goditur në Evropë, pasi numri i viktimave dhe të infektuarve nga koronavirusi po rritet sërish edhe pse një ditë  më  parë, u pa një ulje e rasteve të reja.

Njëzet e shtatë njerëz vdiqën nga koronavirusi në Itali gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e përgjithshëm të të vdekurve në 149 ka deklaruar Agjensia e Mbrojtjes Civile.

Që nga e marta në mbrëmje, Italia kishte numrin më të lartë të vdekjeve nga koronavirusi jashtë Kinës, pasi kishte tejkaluar Iranin ku të paktën 77 njerëz u konfirmuan të vdekur. Sipas mediave vendase, përveç Lombardisë, zonës më të prekur nga  koronavirusi, edhe në Romë janë konfirmuar të prekur, mes tyre edhe një polic.

Ndërsa këshilltari Giulio Gallera ka bërë thirrje që të gjithë personat mbi 65 vjeç duhet të qëndrojnë në shtëpi për të paktën 3 javë. Ndërsa Organizata Botërore e Shëndetit ka ngritur një shqetësim të madh për gjendjen në Itali, pasi në këtë gjendje emergjence vendi ka  mungesë pajisjesh.

“Mungesa e pajisjeve mjekësore, një rrezik për Vendin”.– deklaron OBSH.

Banorët janë bllokuar brenda qyteteve të prekur dhe policia parandalon hyrjen e të huajve. Numri i përgjithshëm i çështjeve u rrit në 2,502 nga 2.036 të hënën.

Njëri prej të vdekurve ishte i moshës 55 vjeç, pacienti më i ri deri më tani që i ishte nënshtruar sëmundjes në Itali. Një tjetër ishte një mjek 61-vjeçar, i cili nuk dihej se kishte probleme shëndetësore, ndryshe nga shumica e viktimave të mëparshme.

“Askush nga ne nuk mund të jetë i sigurt në lidhje me evolucionin e ardhshëm të sëmundjes. Kjo është një javë e rëndësishme për të kuptuar se çfarë do të ndodhë,” tha Angelo Borrelli, kreu i Agjencisë së Mbrojtjes Civile, për një konferencë shtypi.

Burimi: aljazeera 

A.C/Dosja.al

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

aktualitet aktualitet 79 vikitma ne itali giulio gallera koronavirusi ne itali obsh 79 vikitma ne itali giulio gallera koronavirusi ne itali obsh

Sondazh

Poll
Aktualitet 5 Mars 2020, 17:42

SHÇBA

SHÇBA1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:View Results...

Raporti i BE për fonde e bujqësisë, Tabaku: OLAF e konsideron vjedhjen më të madhe

Raporti i BE për fonde e bujqësisë, Tabaku: OLAF e konsideron vjedhjen më të madhe

Abuzimet me fondet për bujqësinë/ Zhupa: Nuk duam t'i bëjmë gjyqin Frida Krifcës, le t'ja bëjë SPAK

Bardhi në Kuvend: Konferenca e Kryetarëve nuk e ka në kompetencë të refuzojë këtë kërkesë

"U ngrite se të doli emri, por nuk je i përgatitur",Rama i kujton profesionin e vjetër kryebashkiaut

Rama nxjerr shifrat:Për të ulur një charter në aeroportin e Tiranës duhet ta prenotosh 3ditë përpara

Rritja e çmimeve/ Rama: Vlonjatëve u kanë ikur trutë nga vendi, po bien në gropën e gjoksit të tyre

Rama: Ka një sulm të organizuar për të na dëmtuar, sistemet kibernetike kanë ndezur dritën e kuqe

Legalizimi/Rama me kryetarët e Bashkive:Ndërtesat për biznese le të presin, për banesat të nisi puna

Rama me kryetarët e Bashkive: Do përfshiheni në procesin e legalizimit, ka lënë për të dëshiruar

"Po e ktheni Berishën në të burgosur politik", Dumani i përgjigjet Shehut:Nuk kam lidhje me poltikën

Noka e Bardhi përplaset me Felajn në Kuvend,afrohet te foltorja, kryesuesja e seancës: Uluni në vend

"Kush po hetohet për aferën e inceneratorëve?", Dumani i përgjigjet Nokës: Është çështje në hetim!

Sa zyrtarë të lartë kanë përdorur Sky Ecc? Si ju përgjigj Dumani pyetjes së deputetit demokrat

Pse po mbahen dy standarte për Berishën dhe Ahmetajn? Dumani i përgjigjet deputetit të PD

Skandali i mikrokredive, Dumani i përgjigjet pyetjes së Bardhit: Nuk ka pushim të çështjes

"Rama iu ka kërkuar të mbyllni Dosjen Xibraka"/ Dumani i përgjigjet Bardhit

"Iu ka kërkuar Rama të mbyllni dosjen Xibraka"/ Bardhi pyet Dumanin: Çfarë përgjigje i ke dhënë?

Vrasjet janë më të shpeshta në Durrës e Fushë Krujë/Dumani tregon si pastrohen paratë në vendin tonë

Nga "Xibraka" te kullat në Tiranë, Çela i përgjigjet pyetjeve të Bardhit

Prokurori i Përgjithshëm raporton në Kuvend: Kriminaliteti më i lartë në Vlorë

Ndryshime për ligjin e armëve/ Tabaku: Kërkoni të ndërhyni dy herë brenda dy muajsh!

"Tallje me raportimin e institucioneve", Sula: E keni kthyer Kuvendin në Republikë Kryeministrore

Bardhi: Kërkojmë debat për gjetjet e OLAF për fondet në bujqësi, institucionet të hetojnë skandalin

Berisha thirrje qytetarëve dhe partive opozitare: Bashkohuni me ne për qeveri teknike

Berisha:Rama e do Shqipërinë pa shqiptarë!Ai tejkaloi edhe parashikimet gjenocidale të Çubrilloviçit

"Gjendemi përballë një katastrofe ekzistenciale", Berisha mban fjalën në protestë

Meta: Rama financohet në Uashington dhe Bruksel nga armiqtë më të egër, për ti ngulur thika Kosovës

Protestuesit te bashkia e Tiranës, hedhin molotov drejt godinës, flakë në dritaret e institucionit

"Turp për ata që përtojnë të vijnë këtu",Meta:Duhet të mblidhemi gjithë t'i vëmë vizën këtij regjimi

Mbështetësi besnik i Berishës dhe PD, Stresi ndan pamje nga protesta para kryeministrisë

PROTESTA/ Hidhet molotov drejt kryeministrisë, flakë te dera e godinës

Deputetët e PD dhe protestuesit lënë selinë blu, nisen drejt kryeministrisë i bashkohen protestës

"Të bashkuar në betejë"/ Nis protesta e opozitës para kryeministrisë, Meta mbërrin në tubim

Protesta kombëtare e opozitës

Protesta e opozitës, efektivët e policisë "blindojnë" kryeminstrinë

Gati protesta e opozitës, protestuesit mblidhen në selinë e PD

Interpelanca me Koçiun/, Tabaku: Nuk mund të bësh politikë me jetë njerëzish

“Rama të vijë në Kuvend dhe të japë llogari,” Zhupa: Maxhoranca do të ketë fatin e Beqajt

Debate të ashpra në Kuvend/ Nikolla i mbyll fjalë Nokës, deputetët e PD-së mblidhen te foltorja

Tensione në seancë, Bardhi- Braçes: Mbylle gojën, gore! Vrave njerëz dje para derës së SPAK-ut

Bardhi: Për çfarë e ka këshilluar Florian Coldea kryeministrin?

Me pranga në duar dhe i rrethuar me policë, dalin pamje nga arrestimi i Ilir Beqajt

Rama: Menaxherë të huaj do asistojnë QSUT-në, pagat e mjekëve sipas performancës

Rama sulmon mediat: Historia e kobaltit është e fabrikuar dhe kriminale

Rama: Të përdorësh uniformën si maskat e grabitqarëve, është krim kundër njerëzimit

Skandali te Onkologjiku, ministrja Koçiu:Mjekët që duan të punojnë në privat do duhet të marrin leje

Zjarr masiv në Shkodër/ Flakët SHKRUMBOJNË tregun e rrobave të përdorura dhe disa banesa

Zjarrfikëset në luftë me flakët në Shkodër, rrezikohen banesat

Zjarr në një treg rrobash në Shkodër/ Shtëllunga gjigande e tymit pushton zonën

“Jam çliruar nga ankthi i vulës dhe i logos”,Basha: Kushti që kam është distancimi nga Rama dhe Meta