LIVE UPDATES
Bota

Historia e pediatres në New York: Pandemia tashmë po riformulon jetën e fëmijëve tanë

6 Maj 2020, 15:53 Nga DOSJA
Historia e pediatres në New York: Pandemia tashmë po riformulon

SHBA– Nuk kam fjalë për ta qetësuar atë në këtë kohë të vështirë. Unë ndjej të njëjtin shtrëngim dhe parehati brenda vetes sa herë që vajza ime 4-vjeçare më pyet përmes FaceTime, “Mund të vij në shtëpi , të lutem?” Shumë fëmijë të punonjësve të kujdesit shëndetësor në Shtetet e Bashkuara nuk janë në rregull.

Ndërsa riimagjinoni prindin tuaj si një superhero të maskuar përballë luftës së Covid-19  nuk është aspak qetësuese, pasi askush nuk ju plotëson mungesën e prindit kur vjen koha e gjumit. Si shumë punonjës të tjerë të kujdesit shëndetësor, unë dhe im shoq jetojmë larg fëmijëve tanë dhe përkohësisht jemi larg njëri-tjetrit, pasi bëjmë punën tonë për të mos lejuar përhapjen e mëtejshme të koronavirusit të ri tek të dashurit tanë dhe tek pacientët. Ne ndihemi shumë të vlerësuar për mbështetjen e madhe emocionale që na është dhënë neve punonjësve të mjekësisë, por të them të vërtetën nuk do ta mungoja për as edhe një çast duartrokitjen e orës 7 të mbasdites nëse do të kisha mbrapsht fëmijët e mi pranë meje e ta dija që situata do të ishte e sigurt.

Ndërkohë që unë kam mbështjellë të paktën pesë fëmijë të porsalindur sot dhe kam u ndryshuar dy pelena fëmijëve në spital,  unë nuk e kam parë fëmijën tim fizikisht për më shumë se një muaj. Jam e rraskapitur pasi në këto kohë nuk kemi kohë për të fjetur. Kjo lodhje që po përjetoj është më e lodhshme se kudjesi për një fëmijë gjashtë javësh. Vigjilenca konstante në mbajtjen e sigurisë të pacientëve dhe times në punë është rraskapitëse.

Në një moment kur kam nevojë për pak humor mundohem që të telefonoj fëmijët e mi të cilët janë me të afërmit e mi në Connecticut. Por unë futem në ditët e tyre në intervale të çrregullta shpesh duke i’u ndërprerë atyre programin ditor që ata kanë,  një xhiro me biçikletë në oborrin e shtëpisë apo lojëra të tjera. Fëmijët kanë nevojë për qëndrim të afërt fizik. Në celular unë nuk jam gjë tjetër veçse se një shpërqëndrim nga komforti i njerëzve dhe lodrave që ata mund të prekin dhe përqafojnë. Por ndihem e privilegjuar. Jam tmerrësisht me fat dhe shumë mirënjohëse që fëmijët e mi janë të sigurt, të ushqyer, të mbrojtur, të shëndetshëm dhe të gëzuar. Puna në spitalet e qyteteve më ka bërë që të jem dëshmitare e shkatërrimeve sekondare që pandemia e covid-19 ka sjellë mbi familjet amerikane vulnerable në formën e sëmundjeve kronike, abuzimeve, urisë dhe neglizhencës. Është një kohë shumë e papërshtatshme për të qënë doktor në vendin tonë. E gjithashtu është një kohë tmerrësisht e mjerë për të jetuar në varfëri.

Përkatësisht në moshën 4 dhe 2 vjeç, fëmijët e mi të dy janë shumë të vegjël për të kuptuar se çfarë po ndodh sot në botë.  Por unë jam shumë e sigurt e nuk kam dyshim se ata e kanë kuptuar se diçka është ndryshe e nuk është në rregull. Kam qenë protektive dhe sa kam mundur e sinqertë  me ta. Neë York-un e ka zënë gripi. Mami vazhdon të pastrojë disa mikrobe në spital. Është shumë normale të jesh e frikësuar. Vajza ime katër vjeçe ka nisur të bëjë pyetje të thella për vdekjen si dhe më unikja: Çfarë është zoti’? I përgjigjem asaj aq mirë sa mundem. Por ndërkohë po mundohem që t’i mësoj si asaj ashtu dhe vetes se si është të jetosh me paqartësinë, qoftë ajo bazike si: Kur do të të shoh përsëri? Pyetje e cila na detyron të gjejmë bukurinë dhe gëzimin në momentet më të thjeshta.

E di që fëmijët e mi janë në kohën që po krijojnë personalitetit të tyre. Kjo pandemi do t’i transformojë jetët e tyre në mënyra që ne nuk e dimë apo nuk e imagjinojmë dot. Ata ndonëse se janë veçse fëmijë të vegjël nuk e di pse, po fytyrat e tyre më duken befas më të ditura. Fëmijët janë shumë më intuitivë sesa  ne menojmë apo mund të dimë për ta.  Pavarësisht trajnimeve me ëebinarë e atyreve që thonë ekspertët, nuk ka një guidë të duhur për të qënë prindër gjatë kësaj kohe pandemie e veçanërisht kur bëhet fjalë se të duhet ta bësh rolin e prindit përmes telefonit.

Shoqet e mia të cilat janë  në shtëpi me fëmijët e tyre gjatë gjithë kohës po përballen me një krizë të ndryshme por njëlloj frustruese. Këtë mëngjes njëra prej tyre më dërgoi një S.O.S. me mesazh duke më thënë se: Po kam një kohë të pamundur të menaxhoj punën time dhe Oliviën (vajzën) në shtëpi. Lukasi (bashkëshorti) po bën të pamundurën që mos të humbasë punën e tij. Mamaja ime dëshiron të vij e të më ndihmojë por ajo është e izoluar. Si të veproj ? Jam në shterrim të fuqive të mia.

“Ajo kërkoi t’më pyeste në mëyrë që të merrte mendimin e një mjekeje, pra profesionisteje të shëndetit. Çdo ndërveprim njerëzor fizik për të ecur përpara duhet që të jetë një risk i mirëllogaritur. Ajo se çfarë ti po mundohesh të bësh, pra të punosh full time dhe të jesh prind full time njëkohësisht është thuajse e pamundur, i thashë asaj.”- tregon mjekja.

Kur të marrim veten nga ky virus politikat e kujdesit të fëmijëve do të kenë nevojë për një shndërrrim total. Kurrë nuk ka qënë më e qartë se shkollat tona dhe punonjësit e kujdesit të fëmijëve janë të nënpaguar, të nënvlerësuar dhe të nënfinancuar. Në mënyrë të detyrueshme duhet që leja e punës kur je i sëmurë apo kur të duhet të kujdesesh për fëmijën, krahas kujdesit të subvencionuar për fëmijët, të kthehet në diçka esenciale e universale.

Si një mjeke unë jam e detyruar t’i paralajmëroj miqtë se izolimi në shtëpi është mënyra më e mirë për të parandaluar përhapjen e koronavirusit. Por gjithashtu vëj re se familjet amerikane po përballen me një krizë të shëndetit mendor në shtëpitë e tyre. Nëse je një prind që je në pragun e thyerjes psikologjike, me kënaqësi ju them se do jem mjeku juaj për t’iu dhënë leje për të kërkuar ndihmë.

Burimi: Washingtonpost

A.C/Dosja.al 

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota koronavirusi ne shba koronavirusi ne shba

Sondazh

Poll
Bota 6 Maj 2020, 14:54

GJERMANI– Ditën e sotme Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka bërë me dije një sërë hapash të dakorduar me 16 udhëheqësit rajoneve të Gjermanisë për të lehtësua...

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!