LIVE UPDATES
Bota

A ishte e ardhmja e djalit që i detyroi të iknin?! Kur Charles të marrë pushtetin Archie Harrison, bëhet princ. Ja kush e k

9 Shtator 2020, 10:00 Nga DOSJA
A ishte e ardhmja e djalit që i detyroi të iknin?! Kur Charles të

BRITANI- Meghan Markel dhe Princi Harry zgjodhën të mos i jepnin djalit të tyre Archie Harrison një titull mbretëror, por ai automatikisht do të bëhet Princ kur Princi Charles të jetë mbret. Sipas librit Gjetja e Lirisë, mbreti i ardhshëm mund të krijojë një ligj që do ta shpëtonte Archie nga marrja e një titulli.

AMountbatten-Windsor, është i shtati në rresht për fronin. Megjithatë, Meghan Markle, 39 vjeç dhe Princi harry, 35 vjeç, vendosën të mos i jepnin djalit të tyre një titull mbretëror duke zgjedhur ta rrisnin atë si një qytetar të thjesht. Pavarësisht dëshirave të të prindërve për të rritur djalin e tyre jashtë flluskës mbretërore, ai është me fat të bëhet një princ nëse nuk ka një ndryshim të ligjit mbretëror.

Eksperti i kushtetutës Iain MacMarthanne shpjegoi se Archie automatikisht do të bëhet një princ kur gjyshi i tij Princi Carles të ngjitet në fron.

Në rastin e Archie gjërat ndryshojnë me vdekjen e Mbretëreshës. Në atë moment, me ligj, Archie do të bëhet pavarësisht nëse duan apo jo prindërit e tij, Princi Archie.“- tha ai.

Sidoqoftë, sipas biografisë jozyrtare të Meghan dhe Harry Finding Freedom, Mbreti Charles mund të bëjë një ndryshim të madh për të çliruar nipin e tij Archie nga ky titull. Sakaq autorët e librit të Lirisë, Omid Scobie dhe Carolyn Durand kanë folur vendimin e Sussexes, i cili mund t’i heq Archie titullin mbretëror.

Ata shkruajnë: Harry dhe Meghan  të cilët do të regjistronin Archie për shtetësi të dyfishtë  vendosën të heqin dorë nga një titull për djalin e tyre sepse ata dëshironin që ai të ishte një qytetar, në moshën ku ai mund të vendoste se cilën rrugë do të ndiqte. 

Sipas librit, Meghan dhe Harry “ishin të shqetësuar” nëse Archie bëhej automatikisht Princ kur Charles të bëhet mbret duke shprehur edhe shqetësimet e tyre. Scobie dhe Durand shkruajnë: Një burim tha se çifti ishin të shqetësuar për ditën kur Princi Charles të bëhet Mbret dhe fëmijët e Harry mund të trashëgojnë titujt e Princit ose Princeshave.

Megjithatë mbetet për t’u parë nëse Charles lëshon apo jo një urdhër për të parandaluar Archie të bëhet Princ. Vendimi do të jetë i tij për të marrë pasi të jetë Mbret.

Sipas ligjit kur Charles të ngjitet në fron, ata që janë në rreshtin e trashëgimisë do të zhvendosin një vend që do të thotë që nëse Kate dhe William nuk kanë një fëmijë tjetër para kësaj, Archie do të jetë i gjashti në radhë të fronit.

Burimi: .express

(A.K.dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota meghan markel princi harry meghan markel princi harry

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!