LIVE UPDATES
Bota

Analizë: Pse Evropa Lindore është goditur më pak nga koronavirus sesa perëndimi?

6 Maj 2020, 12:28 Nga DOSJA

Ky krahasim shifrash të pandemisë nga vende të ndryshme është i vështirë, pasi kanë peshë shumë faktorë dhe variabla të ndryshme. Por krahasimi midis Evropës Perëndimore nga njëra anë, dhe Evropës Qendrore e Lindore nga ana tjetër, tregon një ndryshim në përhapjen e koronavirusit që është shumë i dukshëm për t’u injoruar.

Edhe ato vende që janë goditur keq në Evropën Qendrore dhe Lindore kanë infeksione dhe vdekje (për milion banorë) shumë më të ulëta se vendet e Evropës Perëndimore. Krahasimi i statistikave është vërtetë i jashtëzakonshëm: Sllovakia ka regjistruar vetëm 1,413 raste të konfirmuara dhe 25 vdekje. Ndërsa Austria fqinje, që konsiderohet gjerësisht se e ka trajtuar me sukses sfidën e virusit, ka 10 herë më shumë infeksione dhe 20 herë më shumë vdekje se Sllovakia, me një popullsi dyfish më të vogël se Austria.

Por mund të jenë shkaqe të shumta që shkaktojnë këtë diferencë në përhapjen e Covid-19.  Jetëgjatësia më e ulët për EL (pra më pak njerëz të moshuar sesa EP), densiteti më i ulët i popullsisë, më pak fluturime nga Kina dhe nivele më të ulëta testimi.

Arsyeja më e rëndësishme është bllokimi i hershëm i zbatuar nga pothuajse të gjitha vendet e rajonit. Ndërsa në Britaninë e Madhe dhe kombet e tjera të Evropës perëndimore, ngjarjet dhe mbledhjet publike vazhdonin akoma në javën e dytë dhe të tretë të marsit, në Evropën Qendrore dhe Lindore, qeveritë panë atë që po ndodhte në Itali dhe zbatuan bllokime të shpejta dhe karantinim të ashpër.

Në shumë shtete, frika se sistemet e kujdesit shëndetësor janë të paafta për të përballuar kriza të mëdha shëndetësore, ndihmoi me vendosmëri për zbatimin e menjëhershëm të karantinimit. Kjo frikë gjithashtu i bëri popullsitë më të gatshme të ndiqnin urdhrat e publikuara nga Qeveritë. Por e kundërta ndodhi në vendet e Evropës Perëndimore apo SHBA.

“Ishte pikërisht fakti që ndiheshim më të prekshëm për shkak të sistemit tonë të dobët të kujdesit shëndetësor, që i bëri njerëzit të ndjekin bllokimin. E gjitha kjo është për shkak se nuk i besonim sistemit.”-  tha një politolog bullgar, Ivan Krastev.

“Njerëzit nuk janë mësuar të shohin në Evropën Qendrore dhe Lindore për shembuj pozitivë. Pjesërisht kjo është për shkak të stereotipave, por pjesërisht, për fat të keq, është dhe vetë faji jonë.”- u shpreh një zyrtar qeveritar në një vend të rajonit.

Zyrtarët në të gjithë rajonin mbeten gjithsesi të vetëdijshëm se mundësia e një vale të re infeksionesh është gjithmonë e pranishme. Për këtë arsye, shumë vende po mendojnë të lehtësojnë bllokimet e tyre, por duke mbajtur kontrolle të rrepta kufitare për të mbajtur jashtë vizitorët e huaj ose, të paktën, të karantinojnë të gjithë ardhjet e reja.


Greqia, e cila gjithashtu zbatoi një bllokim të hershëm dhe të rreptë për të shmangur shkatërrimin e sistemit të saj shëndetësor është një vend tjetër ku shifrat e koronavirusit deri më tani kanë mbetur fatmirësisht shumë të ulëta. Në një popullsi prej 11 milion, vetëm 2.620 raste të koronavirusit janë konfirmuar deri më tani, dhe 147 viktima.

“Ashtu si vendet në Evropën Qendrore dhe Lindore, Greqia kishte një kuptim shumë të vërtetë të brishtësisë së sistemit të saj shëndetësor.Kjo e nxiti Qeverinë të ndërmarrë masa urgjente më herët se qeveritë e tjera të Evropës Perëndimore, të cilat ndjeheshin më të sigurta për aftësinë e sistemeve të tyre për të menaxhaur krizën.“-  tha George Pagoulatos, një ekonomist politik që kryeson fondacionin helen për politikë evropiane dhe të jashtme.

Burimi: TheGuardian 

A.C/Dosja.al 

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota

Sondazh

Poll

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni