LIVE UPDATES
Bota

“Plani tradicional” Presidenti  Macron dhe Ministri i Kulturës, njoftojnë se shfaqjet e mëdha në Francë do të shtyhen

6 Maj 2020, 13:23 Nga DOSJA
“Plani tradicional” Presidenti  Macron dhe Ministri i

FRANCË– Presidenti francez, Emmanuel Macron i është përgjigjur kërkesës së artistëve dhe  punonjësve që janë të bllokuar në ‘luftën’ kundër koronavirusit.

Pasi zhvilloi një takim në një videokonferencë me artistë nga fusha të ndryshme dhe me Ministrin e Kulturës, Emmanuel Macron njoftoi ditën e sotme shtrirjen e të drejtave të punëtorëve që të punojnë me ndërprerje deri në gusht 2021, por nuk ka konfirmuar se lejimin e shfaqjeve të mëdha deri në këtë afat.

“Në fillim të qershorit, ne do të shikojmë se si po shkojnë gjërat dhe si mund të rinis puna e artistëve  me publik në skenë. Dhe me të vërtetë, do të jetë e nevojshme të shpikni edhe forma të reja. Por vendet e artit duhet të rihapen.”- thotë ai.

“Shumë artistë nuk do të jenë në gjendje të punojnë me orar të plotë, por unë dua që ne të angazhohemi për faktin se artistët dhe teknikët të zgjasin punën për një vit, përtej gjashtë muajve kur veprimtaria e tyre ka qenë e pamundur ose shumë e degraduar, domethënë deri në fundi të gushtit 2021. Këtë verë, ne nuk do të mund të lejojmë mbajtjen e shfaqjeve të mëdha në fushën e artit. Ne e përmendëm më herët se shumë punë mund të rifillojnë nga 11 maji, megjithatë duke iu përshtatur kufizimeve të epidemisë në mënyrë që virusi të mos rishfaqet për herë të dytë.”-  tha Presidenti francez, Emmanuel Macron.

“Tani duhet të kemi aftësinë të rihapim libraritë, muzetë, dyqanet dhe galeritë e artit.”- tha ai, duke shtuar se dhe teatrot duhet të kenë aftësinë rifillojnë punën pas izolimit të Covid-19, duke ju përmbajtur rregullave të kërkuara si shkak i Covid-19.

“Mund të kemi një masë të re në fund të majit dhe në fillim të qershorit. Do të kemi një vendim të ri  sesi do të veprojmë me raste të tjera sa i përket mbledhjeve dhe grumbullimeve masive në të publikut.”- tha Macron.

Deri më tani në Francë kanë vdekur nga Covid-19  25,531 qytetarë, dhe janë infektuar mbi 170 mijë të tjerë, por lajmi i mirë është se janë shëruar plotësisht nga virusi 52.736 pacientë.

Burimi:  Lemonde

A.C/Dosja.al

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota emmanuel macron koronavirusi ne spanje emmanuel macron koronavirusi ne spanje

Sondazh

Poll

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve