LIVE UPDATES
Bota

6 Maj 2020, 14:54 Nga DOSJA

GJERMANI– Ditën e sotme Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka bërë me dije një sërë hapash të dakorduar me 16 udhëheqësit rajoneve të Gjermanisë për të lehtësuar masat e bllokimin e koronavirusit, duke deklaruar se faza e parë e pandemisë kishte kaluar, megjithëse ka ende shumë rrugë për të bërë deri në largimin e plotë të virusit.

“Ne jemi në një pikë kur qëllimi ynë për të ngadalësuar përhapjen e virusit është arritur dhe ne kemi qenë në gjendje të mbrojmë sistemin tonë shëndetëso, kështu që ka qenë e mundur të diskutojmë dhe të biem dakord për masat lehtësuese të mëtejshme.”- është shprehur kancelarja Merkel para mediave.

Ndër të tjera ajo ka shtuar se qytetarët do të lejohen të takohen si dhe do të hapen akoma më shumë dyqane, me kushtin që të respektojnë  masat higjienike. Gjithashtu urdhëri për mbajtjen e distancës prej 1.5 metra dhe mbajtja e maskave në fytyrë është ende një rregull që duhet të respektohet gjatë kohës kur njerëzit janë në ambiente publike me shumë njerëz.

Ndërsa rregulli për distancën sociale do të mbetet në fuqi deri më 5 qershor.   Merkel dhe përfaqësuesit e 16 rajoneve gjermane morën këto vendime pas një diskutimi për 5 orë me rradhë, lehtësimin për  shkollat, dyqanet dhe ambiente sportive  në mënyrë graduale, por gjithmonë duke u zbatuar me rregulla të rrepta higjene dhe distance.

“Ende mund të themi sot se kemi kaluar fazën e parë të pandemisë, por gjithmonë duhet të jemi të vetëdijshëm që jemi akoma në fillim të pandemisë dhe kemi një vështrim të gjatë në virusin para nesh kanë. Numrat që Instituti Robert Koch na ka raportuar për disa ditë janë shumë mirënjohës. Distanca minimale 1.5 metra, mbajtja e maskës në hapësirat publike dhe dyqane është  e detyrueshme. Kufizimet për mbledhjen në grupe të mëdha do të zbatohen deri më 5 qershor. Në funksion të numrit më të ulët të infeksioneve, tani është e mundur të qëndroni në hapësira publike vetëm me të afërmit e familjes tuaj, por edhe me një person nga një familje tjetër.”- tha Merkel.

Nëse infeksionet e reja në një rreth ose në një qytet të pavarur tejkalojnë numrin prej 50 për 100,000 banorë brenda shtatë ditëve, kërkesat atje menjëherë forcohen deri në nivelin që kanë qenë para 20 prillit,  do të kishim një tjetër bllokim!

 

Deri më tani Gjermania ka konfirmuar  6,993 viktima nga Covid-19 dhe 167,372 të tjerë janë infektuar.

Burimi: BILD

A.C/Dosja.al

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

bota bota kancelarja gjermane koronavirusi ne gjermani kancelarja gjermane koronavirusi ne gjermani

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!