LIVE UPDATES
Aktualitet

VD-‘Do ta mbrojmë me gjak’ / HEC-et në Kaçinar, Gjykata i jep të drejtë banorëve

16 Dhjetor 2021, 11:43 Nga DOSJA
VD-‘Do ta mbrojmë me gjak’ / HEC-et në Kaçinar,

LEZHË – Gjykata e Lezhës ka rikthyer për shqyrtim çështjen e ndërtimit të HEC-eve që po bëhen në zonën e Kaçinarit në bashkinë Mirditë.

Banorët u shprehën mjaft të shqetësuar që kjo çështje po zgjatet dhe se hetimet duhen çuar deri në fund pasi Bashkia sipas tyre po mundohet t’u grabisë pronat dhe ujin. Banorët pas përfundimit të seancës e kanë cilësuar hetimin të njëanshëm nga ana e prokurorisë, që sipas tyre nuk po mbron interesat e banorëve. Banorët e fshatrave të Njësisë Administrative Kaçinar janë të vendosur që t’i shkojnë deri në fund kauzës së tyre ndërsa akuzuan edhe kryebashkiakun e Mirditës Ndrecë Dedën të përfshirë në mbrojtje të firmës.


Sipas gjykatës, prokuroria ka mangësi të mëdha në hetimin e çështjes ndërsa ka kërkuar thellim të hetimeve dhe procedurave ligjore që janë ndjekur për ndërtimin nga kompania të hidrocentraleve.

Banorët: Nuk mund të vidhet uji, u bëra 89 vjec e nuk pashë kaq vjedhje e mashtrim nga Bashkia jonë. Po na mundon që të na grabisë pronën tonë. Nuk do t’i lëmë të punojnë derisa të shuhen krejt. Të të vjedhë shteti është tmerr! Gjykata e Lezhës kthen cështjen për HEC-et e Kaçinarit. Është bërë hetim përciptas dhe asnjë gjë nuk është sqaruar në dokumentacion. Prona jonë është pasuri e fëmijëve tanë. Ka mangësi të mëdha në hetimin e cështjes dhe është në dëm tonë. Është fitore e parë për të nxjerrë të gjitha shkeljet, prokurori ka qenë I njëanshëm, shumë shkelje në dosjen e koncesionit. Kanë falsifikuar dokumentet, na kanë sorrollat!

Më 22 nëntor të këtij viti Çështja e ndërtimit të HEC-eve në këtë zonë mbërriti në Gjykatën e Lezhës. Pas kallëzimit penal në SPAK të banorëve të zonës, Prokuroria e Posaçme Kundër Krimit dhe Korrupsionit, regjistroi procedim për veprat penale “Shpërdorim Detyre” dhe “Falsifikim Dokumentesh”, dhe çështja i kaloi për hetim Prokurorisë së Lezhës. Këtë vit u dha leje per ndertimin e 5 heceve ne Kacinar te Mirdites, nderkohe qe banoret e kundershtuan me kerkesa te shumta. Prokurori i çështjes kerkoi mbylljen e hetimeve, ndersa gjykata e rrëzoi poshtë.

(E.H/Dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

aktualitet aktualitet banoret e kaçinarit ne proteste gjykata e lezhës hec i kacinarit banoret e kaçinarit ne proteste gjykata e lezhës hec i kacinarit

Sondazh

Poll
Aktualitet 16 Dhjetor 2021, 11:48

Lefter Koka në gjyq: Nuk kam shkelur asnjë ligj

TIRANË– Ish-ministri i Mjedisit Lefter Koka ka hedhur poshtë akuzat që janë ngritur ndaj tij. Në seancën gjyqësore që u paraqit sot, Koka është shpre...

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë