LIVE UPDATES
Aktualitet

Dixhitalizimi i Kadastrës / Ahmetaj: Iku koha e maleve me letra me pluhur

16 Dhjetor 2021, 11:25 Nga DOSJA
Dixhitalizimi i Kadastrës / Ahmetaj: Iku koha e maleve me letra me pluhur

TIRANË – Zëvendëskryeministri Arben Ahmetaj, gjatë prezantimit të projektit që synon reformimin rrënjësor të sistemit të pronave në Shqipëri, foli në lidhje me lehtësimet burokratike që do të kenë qytetarët, falë avancimit të teknologjisë së informacionit.

Ahmetaj shtoi se tanimë ka ikur koha e maleve me letra me pluhur në fund të korridorit, pasi ky projekt, synon që qytetarët të kenë shkresën e pronës së tyre me një klikim në telefon.

Sipas numrit dy të qeverisë, aktualisht janë të dixhitalizuar 700 mijë prona dhe pritet që brenda dy viteve ky numër të shkojë në 4 milionë. Gjithashtu ai theksoi se gjatë vitit 2022 do të bëhet dixhitalizimi i të gjitha pronave në zonën e bregdetit.

“Qytetarët nuk do të kenë përballë kadastrën, por do të kenë një sistem, i cili në arkivat e veta dixhitale, i ka të gjitha transparente. Dhe me një klik ti do kesh shkresën e pronës në telefonin tuaj. Çfarë është kjo? Kjo është një betejë me të kaluarën. Betejat me të kaluarën nuk janë të thjeshta. Unë prapë i referohem arkivës. E patë Arkivën, dukej si një nga kështjellat e fundit të së kaluarës, si ato librat e vjetra të letërsisë së franceze ku profilizohej ai punonjësi me syze në fund të korridorit në një mal me letra me pluhur. Ato janë arkivat, nuk janë prekur prej 30-vitesh. Dikush do thotë po mburreni që po filloni t’i bëni tani? Jo nuk po mburremi aspak, thjesht po bëjmë punën tonë. Kemi filluar punën tonë për Shqipërinë 20-30, ku qytetarët të jenë të çliruar nga zinxhirët e burokracisë. Duhet ta pranojmë se shumë është bërë në teknologjinë e informacionit. 95% e shërbimeve janë online. Kur e nisëm këtë punë kishte shumë skeptikë që thoshin jo nuk bëhet, jo shqiptarët duhet të presin te dritarja e zyrës ta shohin punonjësin në sy, të prekin letrën, por ja ku jemi sot. Kultura e shoqërisë po shkon te lehtësimi I jetës së tyre përmes digjitalizimit. Kemi shumë punë për të bërë, do bëhet në dy faza, në vitin 2022 do marrim gjithë vijën e bregdetit dhe do ta dixhitalizojmë të gjithë arkivë e asaj pjese, gjithashtu paralel po bëhet përmirësimi I sistemit që të kalojmë nga 700 mijë prona të kalojmë në 1 milion e 700 mijë dhe brenda dy viteve të kalojmë në 4 milionë prona”, tha ministri Ahmetaj në fjalën e tij në këtë takim.

Ndërkohë, kreu i Kadastrës Shqiptare, Artan Lame, tha se arkiva përmban rreth 4 milion pasuri, por vetëm 2.8 milion të tilla janë trashëguar në Kadastrën Shqiptare, kjo për shkak të mungesave të shumta në regjistrimet nga viti 1996. Sipas Lames, nga 2.8 milion pasuri, vetëm 700,000 e kanë të plotë dokumentacionin, ndërsa shtoi se janë rreth 56 milion dokumenta që do të skanohen. Lame vijoi më tej duke shtuar se, ky projekt përfshin skanimin e të gjitha këtyre dokumentave historike. Dhe faza e dytë është skanimi i kartelave të pasurisë, ndërsa bëri me dije se ky projekt do të zgjasë dy vjet.

“Po të merremi sot me digjitalizimin e Arkivit, ka një zakon që çdo drejtues thotë se si e gjeta dhe unë sot po bëj çudira. Po mundohem t’i shmangem kësaj. Mora rastin konkret të të dhënave të shtëpisë time. Është kartela, hartografia dhe të gjitha dokumentat vit pas viti të objektit. Bëhet fjalë për një arkivë me 4,073,000 pasuri. Bëhet fjalë për dokumenta nga periudha e kohës osmane. Por Kadastra trashëgon vetëm 2.8 milion referenca që është absurdre. Kjo ka ndodhur për disa arsye, nga ’96 regjistrimet që janë bërë kanë qenë decifitare, në fshat është punuar duke mos hapur fare referenca për pasuritë, ose në raste të veçanta vetëm një referencë për të gjithë fshatin. Ndërsa pasuritë shtetërore nuk regjistroheshin fare, ose nuk hapej fare kartelë. Nga këto 2.8 milion vetëm 700,000 e kanë të plotë dokumentacionin. Këto janë hedhur pas vitit 2014. Për rreth 1 milion pasuri të tjera është kryer vetëm skanimi i dosjes historike dhe digjitalizimi i kartelës. Mbeten për t’u skanuar 2.8 milion referenca që përmbajnë rreth 56 milion dokumenta historike të arkivës, kontrata shit-blerje, vendime gjyqi, trashëgimie, vendime bankash. Projekti përfshin skanimin e të gjitha këtyre dokumentave historike. Dhe faza e dytë është skanimi i kartelave të pasurisë. Ky projekt do të zgjasë dy vjet.”, u shpreh ndër të tjera në fjalën e tij kreu i Kadastrës, Artan Lame.

(E.H/Dosja.al)

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

aktualitet aktualitet arben ahmetaj artan lame dixhitalizimi i kadastres kadastra arben ahmetaj artan lame dixhitalizimi i kadastres kadastra

Sondazh

Poll
Aktualitet 16 Dhjetor 2021, 11:48

Lefter Koka në gjyq: Nuk kam shkelur asnjë ligj

TIRANË– Ish-ministri i Mjedisit Lefter Koka ka hedhur poshtë akuzat që janë ngritur ndaj tij. Në seancën gjyqësore që u paraqit sot, Koka është shpre...

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska

Tabaku: Punon shqiptari dhe pasurohet oligarku

Dibër/ Mbytet tragjikisht një 13 vjeçar në liqenin e fshatit Shumbat, banorët: Pamë çorapen dhe….

Lëvizja Bashkë i pret rrugen Ahmetajt ne protesten para Kuvendit

Rritja e pagave të deputetëve e ministrave,Qorri:Rroga e tyre 39 herë më e madhe se e pensionistit

Zgjedhjet vendore, Rama takim me Glover

'Zoti kryetar'/Basha i ndërhyn të riut: Të lutem, unë s'jam më kryetar, mu drejtoni Basha ose Lulzim

Përfundon mbledhja e PD-së/ Do e pranojë drejtimin e partisë? Tabaku: Të mos përsëriten gabimet...

Dështimi në 14 maj, deputeti Sula: E pafalshme! Po nuk u bashkuam jemi të marrë fund

PD pa kryetar, Xhaferaj dhe Korreshi me një mendim: Nuk duhet të kandidojë as Berisha dhe as Basha

Basha rikthehet në PD? Alibeaj: Çdo kush ka të drejtë të kandidojë

Berisha: Rama bleu votat, per te 'Fajin e ka Saliu'

Marrëveshja me Britaninë për të burgosurit, Manja jep detaje: Është 2-vjeçare, por mund të rinovohet

Momenti ku Habib Rexha është larguar me vrap pasi ekzekutoi me armë zjarri Arjan Gosën.

Korreshi: Ore a ju marrin këta të dysheqeve? Se iu hap barku atyre per ne.

Berisha: PD nuk do e mbronte votën me armë apo dhunë! Kjo ishte detyra jonë kryesore

Humbja më e thellë në histori ndaj Veliajt/ Këlliçi: Duhet të bashkohemi të gjithë faktorët

Braçe kritika për ligjin e qeverisë për rritjen e pagave. Shqetësuese paga titullarit dhe punonjësit

Deputetët replikojnë për pagat /Spaho: Mos u tallni me njerëzit, në Albcontrol trajtohen me xhakuzi

Rritja e pagave, Shehaj: Rrisim pagat për popullin, jo për vete. Turp. S'duhet të përjashtohemi

PËRGJAKET VENDI I SHENJTË! Dhunohet rojet e Kishës së Laçit, u përplasën me shitësit ambulantë

Kallzimet për 14 Majin, Flamur Noka thirret në SPAK

Rama falenderon dibranët me dajre