LIVE UPDATES
Insights

Dhunimi i Anxhelës, gratë dhe fëmijët e përdhunuar e të harruar të Shqipërisë!

17 Nëntor 2019, 10:26 Nga DOSJA
Dhunimi i Anxhelës, gratë dhe fëmijët e përdhunuar e

TIRANË– Një ngjarje e rëndë dhe e shëmtuar u shënua këtë mesjavë në Tiranë, ngjarje që vinte fill pas një parade nga komuniteti LGBT.

Një prej anëtareve të tyre, e njohur si Anxhela në skutat e errëta të kryeqytetit, që është dhe transeksualse u dhunua nga një grup të rinjsh. Kjo është një ngjarje që duhet dënuar dhe zbardhur nga autoritetet përkatëse.

Por ngjarja e rëndë nuk është treguar në mënyrë korrekte, si nga protagonistja, ose viktima në këtë rast dhe nga mbështetësit e saj që ishin të shumtë. Të gjithë së bashku e panë këtë ngjarje si dhunë ndaj komunitetit LGBT, si diskriminim. Janë dhe këto, por së pari është dhunë ndaj një njeriu.

Anxhela, transgjinorja (që sipas banorëve të Tiranës ushtron dhe profesionin e ndaluar të prostitucionit) është një njeri si gjithë ata frymor të tjerë rreth saj. Ajo është një prej të gjithëve dhe asgjë me shumë, dhuna e saj vlen po as sa ndaj një njeriu tjetër qoftë ai gay, lezbike, trans, bisekusuale, hetero, fshatar, qytetar, i pa fe e besimtar.

Por këto nuk i pa askush! As Anxhela, as shoqata që “paguhet” për mbrojtjen e saj dhe as miqtë tanë të dashur diplomatë (Ata pak që reaguan në këtë rast). Mbyllën një sy e bën një vesh shurdh për t’i mëshuar asaj që ata donin, dhunës ndaj një transeksualja dhe diskrimimit.

Prandaj për këta e për këdo lind një pyetje shumë e thjeshtë, naive, e qartë dhe fëminore: Për gratë dhe fëmijët që dhunohen dhe përdhunohen nga mëngjesi në darkë në Shqipëri do reagoj ndokush?

Me sa duket jo. Askush nuk kujtohet për dhunën e përditshme që ushtrohet ndaj grave dhe fëmijëve. Raportet flasin që një përqindje e lartë e grave ndihen të dhunuara dhe dhunohen nga burrat, prindërit fëmijët dhe nga shoqëria.

Po ashtu raporte ndërkombëtare shkruajnë se fëmijët po aq të dhunuar, nga kushdo e kurdoherë. Përdhunimi është ai fenomeni tjetër që harrohet shpejt nga rasti në rast, bëhet zhurmë kur media kujtohet që ndodh, por kaq.

Nuk ka emisione televizive në çdo orë të ditës e as deklarata bombastike nga ambasada të caktuara duke përmendur emër konkret: X grua u dhunua sot dhe në e dënojmë. Apo X fëmijë u përdhunua sot dhe në e dënojmë.

Nuk ka për gratë dhe fëmijët shqiptar se ata nuk kanë një shoqatë, por janë diku në një fshat të largët diku në një cep të Shqipërisë, ku s’ka as ujë, as drita, as rrugë, shkollë e internet jo e jo. Ndodhin por nuk shihen, ose shihen por dikush ka frikë të flas e dikush tjetër hesht me vetëdije se e quan diçka normale të rrahësh një grua apo një fëmijë.

Por problemi nuk është tek njerëzit, është tek media, shoqatat, politika e më tej tek  ndërkombëtarët. Tek këta që jeta e Anxhelës u duket më e vlefshme se jeta e 3 milionë shqiptarëve të tjerë.

Të dashura shoqata për mbrojtjen e njerëzve si Anxhela apo të ngjashmëve të saj, reagoni dhe për këto fenomenet e tjera dhe shumë të tjera si këto dhe mos u viktimizoni duke përdorur mish për top Anxhelën e dhunuar për të treguar se sa keq është në Shqipëri. Sepse jeni po ju që organizoni protesta e parada kur dhe ku dëshironi dhe nuk u thotë kush asgjë.

Fortë të nderuar ambasadorë, shumë mirë që ngrini zërin me deklarata copy-paste për dhunën ndaj Anxhelës, por shikoni dhe dhunën sistematike ndaj një populli të tërë.

Anxhela shërim të shpejtë, por mos u viktimizo. Të dhunuan si njeri dhe jo si transeksuale sepse para ligjit (dhe për shumë të tjerë dhe para Zotit) janë të gjithë të barabartë.

Ndaj dhe Anxhela është një nga 3 milionë shqiptarët e tjerë dhe jeta e saj s’ mund të vlejë as një fije floku më shumë se e askujt tjetër.

(Dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

opinione opinione dhunohet transgjinorja anxhela dhunohet transgjinorja anxhela

Sondazh

Poll

Insights 16 Nëntor 2019, 10:14

Një pyetje për Elvën

Nëse një fondacion grek ofrohet për menaxhimin e Gjirokastrës, do ta miratojë Ministria e Kulturës?” iu drejtua me një pyetje provokuese Auron Tare, ministres E...

Insights 13 Nëntor 2019, 18:46

Vizionarja Marku për PP!

TIRANË– Kerkoje qe te me besoni pergjegjesine dhe detyren e Prokurorit te Pergjithshem pasi mbarova me suksese misionin 2 vjecar te PPP-se, duke resp...

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE