LIVE UPDATES
Insights

Historia! Dilte çdo ditë me të nga parku Rinia, si e refuzoi kushërira propozimin për martesë

17 Nëntor 2019, 09:41 Nga DOSJA
Historia! Dilte çdo ditë me të nga parku Rinia, si e refuzoi

(Tregimi i së dielës.)

Mamaja më tha çudinë e ditës. Vjola, kushërira ime e kishte kthyer mbrapsh Lilon kur ai kishte shkuar të kérkonte dorën e saj. Lilo ishte kryeinxhinieri i ushqimores dhe qe ëndërra e vajzave të qytetit. Të të gjithave. E shihja në xhiron e darkës te bulevardi. Çupkat guxonin ta kthenin kokën drejt tij edhe kur ishin shoqëruar me prindérit. Ai,edhe nga që luante basketboll, ishte afér dy metër i gjatë,elegant,me sy blu,flokë të zinj dhe me ecje artisti. Calja për të shprehej: “Edhe ne çunave na pëlqen ky djalosh,jo më gocave.”

Vjola sa kishte mbaruar për arkitekturë. E bukur yll,e gjatë ndonja një pëllëmbë më lart se babai i saj. Sytë larushë dhe flokët gështenjë. Trupin si sorkadhe,thoshte nëna ime.

Ajo u njoh me Lilon në një mbledhje bordi të qytetit ku u diskutua për ndértesën e bibliotekës që e projektoi Vjola. Lilo e lavdëroi se e pëlqeu vërtet, por Vjolës i erdhën mirë në vesh ato fjalë dhe rreth dy orë të aktivitetit ndenjën bashkë. Pastaj nisën të shihen më dendur deri sa një ditë dolën shëtitje nga parku Rinia. Një xhiro andej ishte tamam sikur shpallje fejesën. Kështu ishte tradita e krijuar ndér breza dhe që ende nuk qe thyer.

Por ja që paska një herë të parë pér çdo gjë. Kur Lilo fluturonte në qiellin e shtatë dhe kur në kokë po endte pëlhurën e planeve,Vjola e kthen duarthatë.

Ishte mbasdite maji kur Lilo trokiti te porta e Vjolës, te vila pérpjetë kodrës. Derën ia hapi nena e saj. Qeshi dhe e ftoi me ngut brenda. Te veranda rrinte babai me një filxhan kafe në dorë. E sa u bënë pérshëndetjet e para nga kati i dytë zbriti Vjola. Me një fustan basme që e tregonte si sorkadhe ,por nga ato më lozonjaret. Në çast ajo u tremb dhe gati do pyeste Lilon,por ai e sqaroi:
-E di që më the mos nxitohem,por dashuria është aventurë,nuk pyet për rregulla.
E në çast iu drejtua babait të Vjolës:
-Dua bekimin tuaj për t’u fejuar me Vjolën.

Fytyra e babait ndriti. Nëna sa nuk mori fluturimin. Por të dy kthyhen kokat nga Vjola. Ajo rrinte si e ngurosur. Foli veç një fjalë:
-Jo.

Dhe u ngjit lart prapë si sorkadhe që i fshihet shigjetës së gjahtarit.

Lajmi mori dhenë. Askush nuk e besoi në fillim. U muar si një thashethem. Por një fakt shtuar mbi ngjarjen e bëri atë dramatike. Vjolën nga parku Rinia e kishin parë para ca ditësh me Golen,skenaristin e teatrit.

Nisën lidhjet e shkurtra të fjalëve. Ca thoshin se Vjola qe bishtdredhur, ca se nuk ishte serioze, ca se ajo s’qe lidhur fare me Lilon e me jetën e saj mund të bënte ç’të donte.

Qyteti i vogël po mbytej në vorbullën e thashethemeve.

Golja nuk ishte i gjatë sa Lilo, nuk kishte sy blu, as flokët sterrë të zinj, nuk luante basketboll e gocat s’para shihnin ëndërra me të. Ai ishte pakëz më i shkurtër se Vjola, ca vite më i madh dhe pakëz topolak. Ah, kishte dhe syze që e bënin më të moshuar. Por ja që ishte parë xhiro me Vjolën. Dhe ku?

Andej nga parku, nga vendi i dashurisë, siç quhej.

Kaluan ditë e ngjarja nuk u harrua. Lilo u mbyll në shtëpi. Si i ofenduarnga vajza që pandehte se e kishte të dashur. Edhe Vjola u mbyll te dhoma e saj. Veç Golja vazhdonte ritualin. Nga puna jo në shtëpi,por në teatër, stadium, xhiro. Si për t’i thënë botës se prisni ca ditë e kështu singël s’do më shihni më..

Babai i Vjolës nuk po merrte mundimin të sqarohej me vajzën. Kishin një ftohtësi të kuptueshme. Kështu deri pas një jave. Nëna nuk duroi e shkoi te dhoma. Ia rreshtoi asaj tëk e tëk e tëk gjithë gjërat që humbi.

-Harroje të gjesh burrë si Lilo,aq të pashëm,me punë të mirë,aq të zotin,aq të mençur,aq të urtë,aq të matur.

Ndërsa e bija po heshtte ajo u nervozua:

-Ç’i pëlqeve këtij gjysylykes,Gole? Hë,më thuaj? Ç’të pëlqen te ai?

-Më pëlqen,më pëlqen…-ia nisi ajo dhe fjala po i rrotullohej në gojë si një karamele e fortë.-Po,ja,ai më bën për të qeshur. Nuk është pak. Ma bën orën dhe ditën gazmore. Kur jam me të kam qejf të flas e të dëgjoj. Shihemi në sy e nuk na rreshtin pyetjet,pérgjigjet,gazi,e qeshura. Asnjëherë nuk rrimë me gojë mbyllur. Veç bisedojmë e bisedojmë. Pak të duket? Unë kështu e mendoj dashurinë.

Si dy duar lidhur bashkë e ku lëvizja e gishtave komandohet njëkohësisht nga dy mendje që vendosin të jetojnë bashkë.

Nëna heshti. I ngeli në mendje shprehja “Golja më bën pér të qeshur” Iu kujtua se dashuria e saj lindi te fidanishtja “Buzëqeshja” që e ngriti babai i Vjolës dhe që e vaditën të dy gjithë jetën me gaz e qeshje të sinqerta.

Donte t’ja tregonte të shoqit,por mendoi se Vjola do ia thoshte më bukur. Se këta të rinjtë e sotëm të japin ujë me bishtin e lugës,qeshi ajo…

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

blog blog agim xhafka historite e agim xhafkes agim xhafka historite e agim xhafkes

Sondazh

Poll
Insights 16 Nëntor 2019, 10:14

Një pyetje për Elvën

Nëse një fondacion grek ofrohet për menaxhimin e Gjirokastrës, do ta miratojë Ministria e Kulturës?” iu drejtua me një pyetje provokuese Auron Tare, ministres E...

Insights 13 Nëntor 2019, 18:46

Vizionarja Marku për PP!

TIRANË– Kerkoje qe te me besoni pergjegjesine dhe detyren e Prokurorit te Pergjithshem pasi mbarova me suksese misionin 2 vjecar te PPP-se, duke resp...

Merr flakë banesa në Tiranë

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'