LIVE UPDATES
Insights

Të gjithë ikin/ Historia e 79-vjeçarit nga Kukësi, si e la Tiranën për t’u kthyer në vendlindje, rindërtoi kullën

12 Nëntor 2019, 17:38 Nga DOSJA
Të gjithë ikin/ Historia e 79-vjeçarit nga Kukësi, si e la

TIRANË- Të gjithë ikin, ai kthehet në vendlindje. Historia e 79 vjeçarit Enver Vata nga Surroj i Kukësit. Nëse flitet për Kukësin, ajo që të shkon menjëherë në mendje, është se nga kjo zonë e varfër “exportohen” vetëm emigrantë drejt Anglisë dhe vendeve të tjera të Europës. Dhe në fakt, emigrimi masiv (brenda e jashtë vendit), është një realitet i dhimbshëm për këtë rajon, prej 2-3 dekadash.

Por, 79 vjeçari Enver Vata nga Surroj dhe familja e tij, kanë vendosur të bëjnë të kundërtën; të kthehen nga Bathorja në vendlindje. Qysh prej vitit 2014 ( kur filloi edhe largimi masiv i kuksianëve drejt Europës), kjo familje u zhvendos në kullën ku patën jetuar për 20 vjet. “U ktheva, thotë Enveri, pasi pavarësisht dëmtimeve të mëdha, muret e shtëpisë vazhdonin të qëndronin në këmbë, si një apel, thirrje për të mos i braktisur trojet e baballarëve, tokën ku kemi lindur, unë dhe 14 vëllezër e motra të tjerë si dhe dhjetra nipa e mbesa”.

Kur bën krahasimin e shtëpisë që kjo familje e la për një jetë më të mirë në Durrës e më pas në Tiranë, diferenca është domethënëse dhe fotot flasin vetë.

Gjatë këtyre 5 viteve, Enveri, bashkëshortja, fëmijët e tyre, nipërit e mbesat, kanë punuar dhe investuar shumë për restaurimin e shtëpisë dhe për të krijuar një ambient të mrekullueshëm dhe bashkëkohor, jo vetëm në mjediset e brendshme, por edhe në ato të jashtme të kësaj kulle, tashmë moderne. Gjatë verës, fëmijët pas punës në arë e bahçe lahen në pishinë, ndërkohë që pasditet e nxehta apo një drekë e përbashkët familjare konsumohet nën hijen e 10 blirëve. Enveri, një usta i njohur në zonë në rininë e tij, u ka dhënë forma të bukura jo vetëm pemëve, por gjithçkaje aty rrotull. Gjatë verës kulla e re e tij ka vizitorë të përhershëm vëllezërit dhe motrat e Enverit, të cilët kalojnë bashkërisht ditë të këndshme, duke kujtuar momente të ndryshme që nga fëmijëria e tyre.

Ai thotë se në tokën prej 1 dynym ka mbjellur pjepër e shalqinj, si dhe arra e rrush, dhe prodhimi është aq i madh sa nuk e konsumon dot vetë as familja e tij. “Në këto kushte, thotë ai, nuk është me leverdi që ta shesësh prodhimin në qytet, pasi rruga prej 21 km deri në Kukës, është e shkatërruar pasi asnjë qeveri komuniste apo pas demokracisë nuk ka vënë dorë për asfaltimin e saj”. Kurse prodhimin tjetër të përditshëm me fruta perime e zarzavate, kjo familje e siguron vetë. Në fshat nuk ka mungesë të ujit të pijshëm dhe atij për vaditje dhe kjo bën që Enveri të jetë banor i përhershëm i Surrojt çdo vit, që nga fillimi marsit deri në fund të tetorit. Më pas fillon moti keq me reshje dhe rruga e shkatërruar ua vështirëson jetën banorëve të paktë të këtij fshati.

Dikur me 250 familje, sot në Surroj kanë mbetur vetëm rreth 50, ndërsa lagja e Vatëve, ka tani vetëm 12 familje, shumica pleq.

Por nuk është vetëm kjo familje që po i rikthehet vendlindjes në këtë fshat. Vitet e fundit edhe dy familje të tjera kanë restauruar kullat e tyre, duke dhënë mesazhin se njeriu nuk duhet ta braktisë tokën e vet, pavarësisht rrethanave të ndryshme.

“Nuk duhet të humbim lidhjet me rrënjët tona, me të parët tanë. Surroj e ka pas siguruar bukën e vet edhe në komunizëm dhe është një fshat me bukuri të rrallë natyrore që shtrihet përmbi Drin e përballë maleve. Këtu të mbushet shpirti me ajër, ka oksigjen dhe çdo gjë tjetër për një jetë të qetë”, thotë Enver Vata, duke shtuar se sigurisht që nuk është kundër lëvizjes së lirë të njerëzve dhe gjetjes së mundësive alternative për një jetë më të mirë, sidomos për brezin e ri.

(Publikuar në Facebook nga Arben Shaqir Vata)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

blog blog arben vata emigrimi ne shqiperi emigrimi nga kukesi arben vata emigrimi ne shqiperi emigrimi nga kukesi

Sondazh

Poll
Insights 11 Nëntor 2019, 17:28

Aleksandri, pirati dhe KÇK-ja

TIRANË- Ka një histori shumë të famshme, që për herë të parë mendohet se është shkruar nga Ciceroni në kryeveprën e tij De Republica. Historia flet për një...

Insights 10 Nëntor 2019, 20:05

Kartën e identitetit?

Sa herë shoh diku idenë e drejtpardrejtë apo të nënkuptuar që ‘pamja e jashtme nuk ka rëndësi’, më vjen keq sa e pavërtetë është. Për mua është e pashëndetshme ...

Insights 5 Nëntor 2019, 19:12

Homoseksualiteti nuk është sëmundje

GJERMANI– Është një sinjal sa i qartë, aq dhe i rëndësishëm që ministri gjerman i Shëndetësisë Jens Spahn dërgoi në fillim të kësaj jave. “Homo...

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari

Aksident tragjik në Fushë Kuqe, përplasen dy makina me njëra-tjetrën, ndërron jetë në vend 2-vjeçari

Kanabis i kultivuar në vazo, pamje nga vila në Shijak që ishte kthyer në 'shtëpi bari'

Aksident i frikshëm në Lezhë, 3 automjete përplasen kokë më kokë, një person në gjendje të rëndë

Hoxha në Drejtori: Rama e Berisha tu përgjigjen fëmijëve të të vrarëve, Garda ekzekutoi të pafajshëm

Artan Hoxha batuta nga dera e Drejtorisë së Policisë: Jam me pallto leshi se do rri gjatë

Me pistoletë në brez e 7 fishekë, 'Shqiponjat' kapin 26-vjeçarin në Tiranë

Përfundon mbledhja e Këshillit të Sigurimit, Rama largohet nga Presidenca

Banesa në rrezik nga rrëshqitja masive e dherave në Durrës

Operacioni 'Mjedisi' në Krujë, vihen në hetim 5 persona, administratorë të 5 guroreve

Rruga e Arbrit ishte e bllokuar, Policia: Kemi shtuar masat, duam të parandalojmë aksidentet

Qindra makina të bllokuara në të ftohtë, ç’po ndodh në Rrugën e Arbrit

Meta s'pritet si kryetar i 'Partisë së Lirisë' në Elbasan, demokratja: Ftojmë Presidentin e vendit

Magazina me dhjetëra bidona plastikë ne Kukes, mbaheshin lëndë radioaktive natyrore dhe kimike

Rrëmbyen dhe plagosën 39-vjeçarin, arrestohen 4 famijarët në Sarandë

Veshur me tuta, si u kap 'Kili' në vilën e Ramazan Rrajës, oficerët kërkojnë me detektorë në Nikël

Drejtonte pa leje drejtimi automjetin, me shpejtësi 216 km/h, vihet në pranga 18-vjeçari

Shi dhe erë e fortë, çfarë po ndodh në Fier, 'stuhia' mbërthen qytetin

Moti i keq përmbyt Lezhën, uji mbulon rrugët, qarkullimi i makinave thuajse i pamundur

Me çantën 'Gucci' në dorë, Elvis Roshi 'lufton' me erën e gazetarët...për pak i bie pemës

Arrestohen 3 hajdutët e bizneseve në Shijak, një tjetër shpallet në kërkim

Lezha e përmbytur, uji futet në hyrje pallatesh dhe oborret e shkollave

Rama nga Davos: Ju prezantoj me shqipet që mbrojnë Zvicrën

Operacioni “Wanted”/ Policia arreston 4 persona në Vlorë

Përroi bllokon makinën, banorët e zonës shpëtojnë familjen me 5 anëtarë në Lezhë

Braçe: Nëse dikush do të ndërtojë projekt në tokë të tjetër kujt, s’ka pse bëhet shteti pjesë fare

‘Shpërthen’ Shehi: Kamionët me drogë kalojnë nga Rapiskani, turp për qeverinë e para vitit 2013