LIVE UPDATES
Aktualitet

Derek Yach: Zhvillimi i teknologjisë të përdoret në krijimin e një të ardhme pa tym

17 Dhjetor 2019, 10:39 Nga DOSJA

Derek Yach, Presidenti i Fondacionit për një botë pa tym, lufton kundër pirjes së duhanit për dekada dhe është një nga ekspertët më të mirë ndërkombëtarë në këtë fushë. Në intervistën e tij më të fundit, ai flet për mjetet efektive për të luftuar pirjen e duhanit si dhe alternativat pa tym që u vijnë në ndihmë duhanpirësve

Sipas tij është e rëndësishme përfshirja e mjekëve për të bindur duhanpirësit rreth dëmit të cigareve, pasi nëse mjekët nuk flasin, nuk do të ketë sukses. Një hap tjetër i rëndësishëm për Yach është inkurajimi i përdorimit të alternativave pa tym, siç ka vepruar dhe qeveria e Mbretërisë së Bashkuar.

Aktualisht duhanpirësit që nuk heqin dot dorë nga duhani, kanë mundësi të zgjedhin midis alternativave pa tym, të cilat duke shmangur procesin e djegies eliminojnë një pjesë të konsiderueshme të dëmeve që vijnë nga duhani. Krahas cigareve elektronike, të cilat funksionojnë në bazë të nikotinës së lëngshme, një tjetër alternativë është dhe duhani me ngrohje. Pajisje specifike, si IQOS, mundësojnë ngrohjen e duhanit të mirëfilltë, duke gjeneruar aerosol. Në këtë mënyrë përdoruesi, merr nikotinën por shmang rreth 90-95% të dëmeve që do të merrte nga një cigare me djegie përmes tymit të saj.

“Sigurisht, mund të ketë shqetësime se kjo nuk është mirë për duhanpirësit, dhe kjo zgjidhje mund të mos duket e përsosur për ta, por zvogëlon rrezikun e kancerit të mushkërive dhe sëmundjeve të zemrës”, tha Yach.

Ai gjithashtu theksoi ndikimin që ka shkenca në luftën kundër pirjes së duhanit “Aktualisht shkenca dhe teknologjia merren me shumë aspekte të jetës sonë, bota duhet të drejtojë shkencën për të adresuar epideminë e pirjes së duhanit”.

Duke u ndalur këtu ai shtoi se “Unë mendoj se edhe një smartphone i thjeshtë mund të ndihmojë në uljen e nivelit të duhanpirjes. Mund të monitorojë sjelljen e një personi përmes programeve dhe aplikacioneve edhe pa vizitën e mjekut. Pastaj duhet të përdoren alternativa më pak të dëmshme, siç janë cigaret elektronike”.

Si një njohës i mirë i industrisë së duhanit, prej më shumë se 30 vitesh, Derek Yach, vlerësoi përpjekjet e fundit që po ndërmerren prej tyre. Kompanitë e duhanit po prezantojnë elemente novatorë në këtë industri. Ata gjithashtu po shohin përpara, duke u përpjekur të zvogëlojnë prodhimin e cigareve tradicionale me djegie, për t’i zëvendësuar ato me cigare elektronike ose produkte të ngjashme.

“Ato mund të jenë një zgjidhje për duhanpirësit, por jo për jo-duhanpirësit. Nëse pini duhan për 20 vjet, kalimi në një cigare elektronike sigurisht që do të zvogëlojë ekspozimin tuaj ndaj elementeve toksike. Por kjo mund të jetë vetëm një pjesë e gjithë paketës në luftën kundër tymit të duhanit. Ne duhet të përqendrohemi tek ajo që njerëzit po përdorin, dhe tek qëllimi ynë i cili është të parandalojmë kancerin dhe sëmundjet e zemrës”, tha Derek Yach.

Sipas tij, duhet punuar për të gjetur zgjidhjet më të mira në mënyrë që duhanpirësit të largohen nga pirja e duhanit, duke shmangur kështu dhe ekspozimin e të tjerëve ndaj tymit.

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

aktualitet aktualitet cigare elektronike cigaret iqos derek yach cigare elektronike cigaret iqos derek yach

Sondazh

Poll
Aktualitet 17 Dhjetor 2019, 09:35

AUSTRI– Një 20-vjeçar është ârrestûar në Vjenë të Austrisë, pasi âkûzohej se po planifikonte një sûlm terrorist me lëndë plâsêse në fshatin e Krishtlindj...

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni