LIVE UPDATES
Aktualitet

Reporterët Pa Kufij nxjerrin raportin: 49 gazetarë u vrânë në 2019, 389 janë të bûrgosur, e 57 janë pengje

17 Dhjetor 2019, 10:26 Nga DOSJA
Reporterët Pa Kufij nxjerrin raportin: 49 gazetarë u vrânë

Reporterët Pa Kufij kanë publikuar raportin me të dhënat për lirinë e medias dhe situatën me gazetarët në të gjithë botën përgjatë vitit 2019. Në raport përmendet vrasja e gazetares Norma Sarabia Garduza, e cila u qëllua teksa ishte në verandë. Gazetari meksikan është një nga 10 gazetarët që është ekzekutuar në Meksikë gjatë këtij viti. Ajo ishte ulur në një verandë kur erdhën burrat e maskuar. Ata dolën nga automjeti i tyre, qëlluan disa të shtëna ndaj gazetarit, pastaj u larguan. 46-vjeçari vdiq menjëherë. Garduza ishte një nga 10 gazetarët e vrarë në Meksikë këtë vit. Ajo shkroi për korrupsionin dhe krimin e dhunshëm në shtetin juglindor të Tabasco.

Në vitin 2019, Meksika ishte përsëri në krah të Sirisë, Afganistanit, Somali dhe Pakistanit në listën e vendet më të rrezikshme për gazetarët dhe punonjësit e mediave. Lajmi i mirë është se numri global i vrasjeve të gazetarëve ra në mënyrë të konsiderueshme në vitin 2019.

Në vitin 2018, 87 gazetarë profesionistë , qytetarë-gazetarë dhe punonjës të mediave u vranë, ndërsa 2019 numri është 49,  numri më i ulët në 16 vite. Numri i reporterëve që vdiqën në zonat e konfliktit ra veçanërisht.

“Ka arsye të ndryshme për të dhe ata nuk janë të gjithë pozitivë,” thotë zëdhënësi i RSF, Juliane Matthey.

Për një gjë, shumë më pak reporterë të huaj po shkojnë në zonat e luftës dhe zonat e krizës. Për herë të parë, asnjë gazetar nuk u vra ndërsa punonte jashtë vendit – të gjithë ishin në vendin e tyre.

Një faktor tjetër është se shumë reporterë janë duke u trajnuar dhe pajisur më mirë para se të dërgoheshin në zona të luftës. Kjo është veçanërisht rasti në Lindjen e Mesme. Matthey thotë se gazetarët afganë janë mësuar të shmangin grupet dhe udhëtimet e gjata për të zvogëluar shanset për t’u sulmuar.

Numri i vrasjeve të gazetarëve gjithashtu ka rënë ndjeshëm në Jemen – nga 10 në 2018 në dy në 2019. “Por kjo është pjesërisht sepse shumë gazetarë kanë ndryshuar punë për shkak të situatës së paqëndrueshme,” thotë Matthey. Sipas RSF, një ish reporter i gazetës Al-Thawra punon si kamerier në kryeqytet, Sanaa. Një tjetër, i cili dikur punonte për gazetën Akhbar al-Youm, shet akullore. Në ndryshim nga numri i vrasjeve, numri i gazetarëve të burgosur u rrit në vitin 2019. Në nivel global, që nga fillimi i dhjetorit, kishte 389 gazetarë dhe media punëtorët në burg për shkak të punës së tyre. Kjo është rreth 12% më shumë se një vit më parë. Pjesa më e madhe e tyre është në Kinë, ku numri i gazetarëve të arrestuar u dyfishua në hapësirën e një viti – nga 60 në 120.

Gazetarët qytetarë përballen me presion

Më shumë se 40% e tyre janë gazetarë qytetarë – njerëz pa trajnime gazetareske që ndajnë përmbajtjen me burim privat me publikun. Megjithë censurën më të rreptë, qytetarët-gazetarë kinezë janë përpjekur të shpërndajnë informacion të pavarur në internet. Si rezultat, ata janë akuzuar për “spiunazh” ose “separatizëm”.

Rasti më i spikatur është ai i qytetarit-gazetar dhe ekonomist Ilham Tohti. Ai ka qenë në një burg kinez që nga viti 2014 për akuzat e “separatizmit”. Tohti përdori faqen e tij të internetit për të promovuar të drejtat e Uighurs. Kina është akuzuar nga një numër vendesh në Kombet e Bashkuara se i nënshtrohen grupit të pakicave muslimane për të vazhduar persekutimin.

(F.g/dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

aktualitet aktualitet gazetaret ne bote reporteret pa kufij gazetaret ne bote reporteret pa kufij

Sondazh

Poll
Aktualitet 17 Dhjetor 2019, 09:35

AUSTRI– Një 20-vjeçar është ârrestûar në Vjenë të Austrisë, pasi âkûzohej se po planifikonte një sûlm terrorist me lëndë plâsêse në fshatin e Krishtlindj...

Aktualitet 17 Dhjetor 2019, 09:19

Tiranë- Arkeologu Neritan Ceka ka folur së fundmi për tërmetin tragjik të 26 nëntorit.  Në emisionin “360 gradë” në  “RTV Ora News” ai u shpreh se lëvizjet sizm...

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni