LIVE UPDATES
Aktualitet

“Luani do ekzekutonte dhe efektivin tjetër, por u bllokua arma”, detajet e reja nga vrasja e Policit në Malin e Zi (VD)

17 Dhjetor 2019, 09:38 Nga DOSJA
“Luani do ekzekutonte dhe efektivin tjetër, por u bllokua

MALI I ZI- Dy dîtë pas krîmît të rëndë, mediat në Malin e Zi kanë zbuluar detaje të reja. Sipas medias Vijesti, e cila sot ka publikuar një artikull të gjatë, ku sqarohet e gjithë ngjarjâ, shkruhet se Luan Hasanaj donte të vrîste dhe oficerin tjetër të Policisë.

PJESË NGA SHKRIMI

Pasi qëlloî me ârmë oficerin e policisë Milutin Lekoviç, shtetasi shqiptar Luan Hasanaj u përpoq të vrîste kolegun e tij, Aleksandër Kilibard, por ârma e tij u bllokua. Ky informacion u konfirmua nga Policia. Një oficer policie 41 vjeç dhe një koleg i tij ârrestuan tre shtetas shqiptarë në zonën kufîtare, Nure Hasanaj 67 vjeçe dhe dy djemtë e saj Luan 43 vjeç dhe Lulzim 49 vjeç.

Pasi i vendosën në sediljen e pasme të një makine zyrtare, të huajt shkëmbyen disa fjalë në shqip, dhe më pas Luan qëlloî Lekoviçin në pjesën e pasme të kokës. “Kilibarda fîlloi të luftojë me ta dhe kjo e ktheu tytën e ârmës drejt tij dhe u përpoq të hapte zjarr, por arma u bllokua. Ata arritën të shpëtonin dhe polici qëndroi në makinë për të ndihmuar kolegun e dëmtuar, “tha një burim.

Disa orë më vonë, ata u ârrestuân në Sutorinsko Polje, duke u përpjekur të shpëtonin në Kroaci. Kur ata u rrethuan nga policia, Luan pastaj tërhoqi ârmën përsëri, sipas burimeve të lajmeve hetimore: “Kur kolegët dolën nga makina e Policisë dhe ecën drejt tyre, ai tërhoqi armën e tij dhe qëlloî makinën, duke mos iu përgjîgjur paralajmërimeve. Vetëm atëherë aî u qëlluâ në dorë duke mbajtur ârmën, duke e bërë atë të paaftë për sulm të mëtejshëm, dhe më pas u arrestua”.

Të tre ata argumentuan para Prokurorit të Lartë mbrëmë se ata nuk dinin asgjë për vrâsjen e një oficeri policie.

Pas seancës dëgjimore, atyre u është urdhëruar të qëndrojnë deri në 72 orë dhe akuzohen për veprën penale të “Vrâsjes së Rëndë dhe Mizori” në dëm të një zyrtari në rrjedhën e detyrës zyrtare, në posedim të ârmës dhe materialeve plasëse në lidhje me veprën penale “Kalim i paligjshëm i kufirit shtetëror dhe trafikim i qenieve njerëzore”.

(A.B. Dosja.al)

Tirana është boshatisur për ditët e pushimit. Cilën nga ritet e shenjta po ndiqni:

View Results

aktualitet aktualitet luan hasanaj nure hasanaj vritet oficeri malazez luan hasanaj nure hasanaj vritet oficeri malazez

Sondazh

Poll
Aktualitet 17 Dhjetor 2019, 09:35

AUSTRI– Një 20-vjeçar është ârrestûar në Vjenë të Austrisë, pasi âkûzohej se po planifikonte një sûlm terrorist me lëndë plâsêse në fshatin e Krishtlindj...

Aktualitet 17 Dhjetor 2019, 09:19

Tiranë- Arkeologu Neritan Ceka ka folur së fundmi për tërmetin tragjik të 26 nëntorit.  Në emisionin “360 gradë” në  “RTV Ora News” ai u shpreh se lëvizjet sizm...

Aktualitet 17 Dhjetor 2019, 08:20

Durrës– Policia e Durrësit ka finalizuar operacionin “Jewellery”, ku janë arrestuar dy persona pasi u vîdhnîn varset e floririt nga qafa grave të moshuara.Mësoh...

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

VIDEO-VIRALE/ Po fliste në Rrugën e Salës, demokrati 'kapet mat' nga gruaja

"Injoranca nuk është argument" Nuk i pëlqeu pyetja, Rama prek në faqe gazetaren Ambrozia Meta

Del VIDEOJA, Elia godet Princ Lekën: Familja ime të ka mbajtur me bukë

VIDEO/ Noka i jep Spiropalit pankartën, Ministrja ofrohet ta mbaj para fytyrës

Publikohen pamjet nga brenda bazës ajrore të Kuçovës, Komandanti: E gatshme për stërvitjen e trupave

Tempulli 2/ Me kanabis gati për shitje dhe shuma parash, arrestohen 4 të rinj në Tiranë

Dalin pamjet nga kasollja ku u vra 50-vjeçari në Durrës

Kontrabandonin ilaçe dhe telefona, arrestohen dy persona në Tiranë, sekuestrohen 47 iPhone

I vunë flakën eskavatorit me vlerë 150 mijë euro, arrestohen 2 autorët e ngjarjes

Reshjet e shiut dhe borës në vend, policia: Moderoni shpejtësinë e mos kryeni parakalime të gabuara

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni