LIVE UPDATES
Politike

Debati për UÇK-në, PS vuri në hetim Bashën, Majko: Retorikë, jemi përpara zgjedhjeve

13 Nëntor 2020, 23:31 Nga DOSJA
Debati për UÇK-në, PS vuri në hetim Bashën, Majko:

TIRANË– Ish-kryeministri Pandeli Majko, aktualisht ministër i Diasporës i ftuar në Radarin Informativ në ABC përballë gazetares Jonida Shehu e cilësoi për kapital politik debatin e fundit në Tiranë mes shumicës dhe opozitës dhe ngritjen e komisionit hetimor për rolin e Lulzim Bashës në kohën që ka qenë pjesë e UNMIK-ut në Kosovë.

“Një pjesë e këtyre temave janë diskutuar edhe më parë, por ne në Shqipëri kemi deklaruar datën e zgjedhjeve, na ndajnë rreth 100 ditë dhe retorikat e përplasjeve janë të natyrshme” tha ai.

Por a parashikon Majko një ulje tonesh? “Jo! Nuk besoj, të jemi të sinqertë, kjo histori do të jetë deri në 25 prill. Pas 25 prillit do të ju duket çudi sa gjëra do të ndryshojnë. Debati i politikanëve shqiptarë është për të mbledhur secili votat e veta dhe pas 25 prillit është një histori e re” tha ai.

Me akuza të forta kundër Edi Ramës, Ilir Meta e cilësoi si “Kalë Troje”, por Majko ka dy fjalë për Presidentin. “Është metaforë goxha e goditur por për një bisedë krejtësisht tjetër, mendoj se presidenti po bën fushatë elektorale. Në kushte normale presidenti duhet të thërriste kryetarin e parlamentit, për efektet që mund të kishte krijimi i një komisioni.

Deklarata të tilla me histori me tradhtarë dhe kalë troje nuk besoj se i shkojnë një institucioni që është uniteti kombëtar. Kur një president bërtet në studio për kryeministrin “qen bir qeni” këtu merr fund. Unë jam një njeri që e kam votuar Ilir Metën president dhe nuk e kam hedhur firmën për largimin e tij si president, kjo sjelle nuk është e merituar për atë zyrë ku ai është sot” deklaroi ai.

Pjesë nga intervista kur Pandeli Majko flet për konfliktin politik pas ngritjes së komisionit për Bashën

Brenda politikës shqiptare, të qeverisë me opozitën, të kryeministrit me kreun e PD-së, që kanë filluar akuzat dhe kundërakuzat, duket se kjo po përdoret si çështje për të luftuar politikisht, mbase edhe përpara zgjedhjeve, të duket e drejtë, të duket se do të ketë përfitime Kosova nga kjo situatë?

Një pjesë e këtyre temave janë diskutuar edhe më parë, por problemi është se ne në Shqipëri kemi deklaruar datën e zgjedhjeve, rreth 100 ditë na ndajnë diçka më tepër, diçka më pak, nga data e zgjedhjeve. Mendoj se retorikat e përplasjes janë të natyrshme. Ajo që mund të diskutohet se kush ka qenë pozicioni real i politikanëve qoftë në Prishtinë apo në Tiranë në marrëdhëniet me atë që është strategjia e dy vendeve. Këtu mund të ketë një diskutim, do të vazhdojë ky lloj diskutime se ka pasur një histori edhe me dorashka, por koha do ta tregojë të vërtetën, asgjë nuk do të mbesë pa dalë në mejdan, siç thotë populli, gjithçka do të dalë.

Presidenti Ilir Meta ngritjen e komisionit hetimor për Lulzim Bashën e cilësoi si “turpin më të madh që bën Kali të Trojës”….Kali i Trojës?

Është metaforë goxha e goditur por për një bisedë krejtësisht tjetër, mendoj që presidenti dhe Presidenca po bëjnë fushatë elektorale dhe kaq.

Po qeveria po bën fushatë elektorale?

Në kushte normale një president duhet të thërriste kryetarin e parlamentit dhe ta diskutonte këtë pa bërë ndonjë lloj publiciteti, me shqetësimin për efektet që mund të kishte krijimi i një komisioni, etj, etj. Presidenti sipas kushtetutës është simbol i unitetit kombëtar nuk është simboli i marrëdhënieve me publikun. Të tilla deklarata të tilla me histori me tradhtarë dhe kalë troje nuk besoj se i shkojnë institucionit që përfaqëson unitetin kombëtar. Mendoj që një president që bërtet në studio për kryeministrin e një vendi “qen bir qeni” këtu merr fund biseda dhe nuk kemi cfarë diskutojmë më tepër.

E kuptoj që ju jeni në krahun përballë Presidentit, por a mendoni se është një tango që luhet dyshe, e gjithë kjo situatë, a është pa përgjegjësi fare pozita?
Jo! Unë jam një njeri që e kam votuar Ilir Metën për president dhe nuk e kam hedhur firmën për largimin e tij si president, kështu që më takon që të them nja dy fjalë më tepër, kjo sjelle nuk është e merituar për atë zyrë ku ai është sot.

Marre nga: Abcnews

(A.k.dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

politike politike lulzim basha pandeli majko lulzim basha pandeli majko

Sondazh

Poll

Politike 13 Nëntor 2020, 21:54

TIRANË– Zëvendës ministri i sapo emëruar Besart Kadia ka folur për pikën e tij të fortë. I ftuar në “Zonë e lirë”, ai tha se di të flasë shumë mirë anglish...

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE

Pellusha, rripa e çanta markash kontrabandë, arrestohet pronari i 5 dyqaneve në Tiranë e Durrës

Mandati i Xhaçkës, Bushka: Duam kohë për raportin. Alibeaj: Mos nxirrni sebepe

Dashnor Sula shpërndan "paund" në Kuvend, i lë ca para edhe Ramës tek vendi

Autor i 4 vjedhjeve në banesa dhe biznese, vihet në pranga 35-vjeçari në Tiranë

Aksident me vdekje në Korçë, zetori përplas motorin, dy persona të vdekur

PD kërkon përballje me Nanon:Trego ç’bisedove me Lamin për Martinajn. Naço:S’e lejon sekreti hetimor

“Ekstradoni kriminelët nga Dubai”, Noka shtron kërkesën. Naço: Na jep informacione nëse ke

Noka kërkon llogari për Martinajn, Kuko: Jam këtu për tjetër gjë, Deputeti:Po thërrasim Kulturën pra

Salianji: Ekstradoni kriminelët nga Dubai, këtu kërcet pushka, atje hapet shmapanja. Kuko:I takon MD

Salianji: Në Shqipëri kërcet pushka, në Dubai hapet shampanjë! Krerët e grupeve kriminale të lirë

Ka shkuar mirë? Rama del i qeshur nga "Vila 30", i hedh dorën në qafë Kurtit

E PAPRITUR! Rama zhvillon takim 'kokë më kokë' me Kurtin në Tiranë

'RING'/ Kontrabandë nga Libia në Durrës, sekuestrohen 2275 ton naftë, arrestohen 4 persona

Marrëveshja Shqipëri-Emirate të Bashkuara, Alibeaj: Kush kryen krime është në Dubai

Shqiptarët me gomone drejt Anglisë, Ministria e Brendshme: Nuk është fenomen i panjohur

Noka kërkon 'llogari' për zhdukjen e Martinajn: A ka informacion Qeveria? Thonë e gjeti hasmi

Bushka- Alibeajt: Ti je anatemuar në publik. Deputeti: Po e di, merr masë nëse shkela etikën

Çantën e mbushur me detonatorë e C4, arrestohet sa zbret nga urbani 44-vjeçari në Shijak

'Po u thonë diçka politikës shqiptare'/ Alibeaj: Çunat e Londrës vijnë në Bllok me makina angleze

Shqiptarët drejt Britanisë, Alibeaj: Largohen për të qëndruar në shtëpi bari, sa të rinj janë atje?

'Ligjet'/ Memorandumi Shqipëri-Britani e Madhe për emigracionin, Sula: Pse u miratua me urgjencë?

'Territorialja'/ PS kundërshton propozimin e PD, Balla: I qëndrojmë ndarjes aktuale me 61 Bashki

Balla: Bashkëpuntorët e sigurimit të shtetit sillen sikur nuk u ka hyrë asgjë në këmbë

'Të hetohet Berisha', Balla: Dua përgjigje nga SPAK, PS qëndron ndarjes aktuale të Bashkive

Xhixho përplaset me kryebashkiakun Suli për shkollën "Ibrahim Basha": Pse s'është ndërtuar?

Transportonte 17 emigrantë të paligjshëm, arrestohet 35-vjeçari në Qafë-Botë

Hajdari: Të dalim në protesta, një grup njerëzish me në krye Ramën po uzurpojnë pushtetet

Përkujtimohet Azem Hajdari,djemtë i shkojnë me nuset për dore,Rudina merr të bijën, s'mungon Berisha

Veliaj s'përmbahet përballë gjimnazistëve/ Tregon idenë e tij për një shkollë të mirë: Si hotel

24 vite nga vrasja e Hajdarit/ Berisha: Hyri në histori, për 3 ditë rrëzoi regjimin

Shqiptarët dynden drejt Britanisë, ambasadori: Pasurimi i shpejtë ju çon drejt drogës

Deputetja i kthehet keq ish-zv.kryeministrit: Ahmetaj po deshe ta liroj vendin ta drejtosh

Sulmi ndaj sistemeve/ Salianji dhe Noka kërkesë AKSHI-t: Pse nuk u garantua siguria?

Arsimimi në Shqipëri, Yuri Kim: Faktor kyç, ndikon në përparimin tuaj

'Fëmijët kanë mundësi të punësohen'/ Rama: 11-vjeçarja në Shenavlash mbante shtëpinë me para

Abetarja e unifikuar/ Rama: Maqedonia parimisht dakord, diskutuam me Malin e Zi dhe Serbinë

Dëgjohet muzikë në Kongres, Rama: Jetojnë me ‘radio’ në xhep, njëri më tha është zilja e gruas

Kongresi, Rama: Kërcënimi ndaj gjuhës është i madh, do diskutojmë futjen e saj në çdo nivel arsimi

Rama mbledh Kongresin e Arsimit, Yuri Kim ende përgjumshëm

Dita e parë e shkollës, Rama këshillon të vegjëlit: Bëni qef dhe punë

Shtëpinë e kishte kthyer në “dyqan”, arrestohet i riu në Fier, e spiunuan për "Zastava"

Hakerat e Iranit futen në sistemin e kamerave të kufijve shqiptarë! Publikojnë videon

Sulmi kibernetik, radhë të gjata në doganën e Bllatës

Probleme me sistemin TIMS në Kapshticë, po punohet me regjistra