LIVE UPDATES
Politike

Turqia furnizon Serbinë me dronë vrasës, Majko: Do ta mbajmë shënim

13 Nëntor 2020, 22:34 Nga DOSJA
Turqia furnizon Serbinë me dronë vrasës, Majko: Do ta mbajmë

TIRANË- Turqia është një nga tre aleatët strategjikë të Shqipërisë, poir nw datw 6 tetor nw media  doli lajmi se Ankaraja do të furnizojë me dronë vrasës Serbinë. Pandeli Majko, ministri i Diasporës i ftuar në Radarin Informativ në ABC përballë gazetares Jonida Shehu u shpreh se populli shqiptar do ta mbajë shënim këtë veprim të Turqisë.

Ne kemi tre marrëdhënie strategjike që kanë të bëjnë me tre fqinjët tanë të rëndësishëm, Turqia ka një distancë, por ne e konsiderojmë distancë goxha të afërt. Kemi të bëjmë me Italinë, Greqinë dhe Turqinë. Turqia po furnizon me armatim Serbinë, po e dimë, mendoj se secilido e kupton që ne mbajmë shënim. 

Në memorien e marrëdhënieve shqiptaro-turke kjo regjistrohet. Kaq. Do të mbetet e shkruar në memorien shqiptaro-turke, nuk thash po e shpallim armike Turqinë” tha ai. I pyetur nëse e shqetëson armatimi i Turqisë, Majko theksoi se “Furnizuesi i parë i Serbisë është RusiaNë panik nuk duhet të jemi, sikur kanë ata miqtë e tyre, kemi edhe ne miqtë tanë” tha ai.

Pjesë nga intervista e Pandeli Majkos kur flet për Turqinë

Një pyetje që ka të bëjë me pozicionimin tonë në rajon dhe pak më gjerë edhe me aleatët tanë, ne kemi thënë se Turqia është një nga aleatët tanë në rajon, i kemi quajtur vëllezër, na kanë quajtur vëllezër, por ka disa ditë që ka qarkulluar një lajm që Turqia po furnizon me dronë vrasës Serbinë, tani është apo jo aleati ynë në gjithë këtë pozicionim politik të Ballkanit, Turqia?
Ne kemi tre marrëdhënie strategjike që kanë të bëjnë me tre fqinjët tanë të rëndësishëm, Turqia ka një distancë, por ne e konsiderojmë distancë goxha të afërt. Kemi të bëjmë me Italinë, Greqinë dhe Turqinë. Turqia po furnizon me armatim Serbinë, po e dimë, mendoj se secilido e kupton që ne mbajmë shënim. Në memorien e marrëdhënieve shqiptaro-turke kjo regjistrohet. Kaq.

Kjo është një deklaratë që duhet ta dëgjojnë edhe turqit?
Jo, nuk e thash për ta dëgjuar turqit, kjo është për memorien e marrëdhënieve shqiptaro-turke.

Të shqetëson fakti që Serbia po furnizohet me armatime luftarake të këtij niveli?
Furnizuesi i parë i Serbisë është Rusia.

Po të shqetëson fakti që në këtë kohë që po flasim dhe po diskutojmë në këtë kontekst ata po armatosen?
Ata po armatosen se kanë një strategji për t’u bërë një qendër vendimmarrëse, e cila në thelb nuk do të ketë të bëjë me integrimin evropian, por do të jetë një qendër destabiluzese, më të cilën Brukseli herë pas here do të duhet të negociojë, por jo në emër të emër të politikës serbe, por të lindjes. Kjo është arsyeja që Beogradi ka deklaruar marrëdhënien e veçantë me Rusinë dhe Kinën. Në thelb politikanët serbë, por kjo është vendimmarrje e tyre, e kanë kthyer shtetin në një kalkulim të politikës lindore.

Nëse është kështu, sikur po më thoni ju, nuk duhet të jemi kaq të qetë?
Por edhe në panik nuk duhet të jemi. Sikur kanë ata miqtë e tyre kemi edhe ne miqtë tanë.

Kush janë miqtë tanë, Turqia mesa duket nuk qenka, mesa duket po i mbajmë dicka shënim?
Më vjen shumë keq, unë thashë se do të mbetet e shkruar në memorien shqiptare turke. Kaq. Nuk thashë se po i jep dronë vrasës Serbisë, po e shpallim armike Turqinë, kjo është e tepruar.

Keni pasur kanale diskutime me Turqinë pas këtij veprimi?
Me Greqinë kemi marrëdhënie strategjike, që akoma nuk e ka njohur Kosovën, ne shpresojmë që vizita e fundit e ministrit të Jashtëm grek në Prishtinë, takimi që pati me institucionet, është një shënim pozitiv në marrëdhëniet dypalëshe dhe strategjike me këtë fqinj. Me secilin mbajmë marrëdhëniet tona dhe nuk ndjekim parim që meqë jemi miq, ti duhet të bësh cfarë dua unë dhe cfarë mendoj unë. 

Në rast të një konflikti të supozuar të konfliktit, nëse Serbia do të avancojë….
Jonida, unë e thashë, kur fola për marrëdhënien mes Prishtinës dhe Tiranës, unë thashë ata nuk kanë tjetër përveç nesh dhe ne nuk kemi tjetër përveç atyre. Nuk thashë kemi edhe Athinën, edhe Romën, apo një shtet tjetër. Marrëdhënia jonë është strategjike me tre shtete, Italinë, Turqinë dhe Greqinë. Kemi një marrëdhënie që nuk është firmosur nga politikanët, por është firmosur në një marrëdhënie historike me SHBA. Në periudhën e luftës së Kosovës patëm një rivlerësim total të marrëdhënieve me Britaninë dhe kaq, të tjerat janë në ecje e sipër. Politikanët shqiptarë do të vazhdojnë të bëjnë debatin e zakonshëm që na duket një panik total para zgjedhjeve por në fakt është për të mbledhur secili votat e veta, pas 25 prillit fillon një histori e re, kaq.

Marre nga: Abcnews

(A.k.dosja.al)

1 vit nga zgjedhjet e 25 prillit si e shikoni gjendjen e vendit:

View Results

politike politike pandeli majko pandeli majko

Sondazh

Poll
Politike 13 Nëntor 2020, 21:54

TIRANË– Zëvendës ministri i sapo emëruar Besart Kadia ka folur për pikën e tij të fortë. I ftuar në “Zonë e lirë”, ai tha se di të flasë shumë mirë anglish...

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE