LIVE UPDATES
Politike

DEBATI i plotë që solli bojkotimin e Kuvendit nga PD-ja, Vasili kërkoi kohë, mbështetja e Ballës irritoi Bashën që brakt

13 Shtator 2021, 16:56 Nga DOSJA
DEBATI i plotë që solli bojkotimin e Kuvendit nga PD-ja, Vasili

TIRANË– Fjala e deputetit Petrit Vasili është bërë shkak për nisjen e një debati të fortë në sallën e Kuvendit që solli dhe bojkotimin e tij nga Parti Demokratike. Fillimisht fjalën e mori kryeparlamentarja Lindita Nikolla e cila nisi të lexonte emrat për komisionet parlamentare. Pas fjalës së Nikollës, Patrit Vasili, deputet i Lëvizjes Socialiste për Integrim kërkoi më shumë kohë. Kjo gjë u mbështet dhe nga Partia Socialiste. Vetë Taulant Balla kërkoi mirëkuptimin e kryetarit të grupit parlamentar të Partisë Demokratike, Alfred Rushajt dhe tha se LSI-së i duhet më shumë kohë.

Balla shtoi se emocionet duhet të lihen jashtë sallës, fjalë që sollën një reagim të ashpër nga kryedemokrati Lulzim Basha. Ky i fundit kërkoi që Balla të pushonte e të mos flistë më, ndërkohë që u përplas edhe me kryeparlamentaren Lindita Nikolla. Këtë të fundit, Basha e quajti ushtare që merr urdhra nga kryeministri Edi Rama, që sipas tij, duhet të ishte në burg e jo në sallë. Pas këtyre fjalëve, Basha u ngrit në këmbë dhe braktisi sallën. Pas tij dolën deputetët dhe ish-kryeministri Sali Berisha, i cili ka dorëzuar dhe shkresën duke u vetëdeklaruar si anëtar i grupit parlamentar të PD-së dhe duke mos njohur Bashën. LSI-ja qëndroi.

Debati i plotë:

Petrit Vasili: Ne nuk kemi pasur asnjë lloj komunikimi nga Kuvendi dhe kjo ka bërë të pamundur tëdeklarojmë praninë dhe preferëncën tonë në Komisionet përkatëse. Meqënëse është momenti që merren vendimet, kjo është një detyrë e Kuvendit. Të dalim pak minutaqë ta zgjidhim ose të mbetet për një tjetër moment.

Lindita Nikolla: Njoftimi është bërë në faqen zyrtare të Kuvendit, por gjithsesi ne dota përmbushim ketë detyrim. Për të bërë ndarjen e anëtarëve të grupit tuaj në komisionet përkatëse. Do ju kontaktojë sekretaria e Kuvendit.

Salla: Për procedurën do të propozoja të ndalonim seancën meqë kemi këtë kërkesë nga zoti Vasili.

Taulant Balla: Zonja kryetare, është e drejtë ajo që ngre Vasili. Është në detyrimin e Kuvendit. Kërkoj mirëkuptimin që të rishikonte propozimet e veta në numrin që ka propozuar se do të ketë mbi 70 deputetë në sallën e Kuvendit dhe të gjithë e dimë që nuk ëhstë ky numri që ka PD-ja. Ndiqet parimi që shumica duhet të ruajë shumicën. Në momentin që Partia Demokratike ka sjellë propozim që tejkalojnë numrin e deputetëve të saj, është e pamundur që të ruhet shumica. Do t’i sugjeroja zotit Rushaj të kalojmë dy pikat e para të rendit të ditës. Që të ruajmë parimin e shumicës parlamentare. Në rast se do të repartizohen deputetët e LSI, i bie që të jemi të barabartë në mura.

Lulzim Basha: (Nuk kuptohet)

Taulant Balla: Do kërkoja që emocionet të lihen jashtë sallës.

Lulzim Basha: Pusho more ti, dërr dërr aty.

Taulant Balla: Unë do ju kërkoj emocionet ti leme jashtë kësaj salle!

Lulzim Basha: Mos bej derr-dërr! Ti je ushtar i krimit!

Edi Rama: Mos u merr me atë!

Taulant Balla: Nuk kam emocione fare, etika dhe rregullorja duhet te zbatohet.

Taulant Balla: Zonja kryetare, propozimi është konkret dhe është në një linjë me propozimin e PD dhe të Vasilit. Sot është e domosdoshme caktimi i byrosë dhe i komisioneve. Jam i bindur që edhe kolegët e LSI që çështjen e pikës 5 të rendit të ditës për caktimin e përbërjes së komisionit të përhershme ta votojmë seancën që vjen. Kaq kisha unë.

Lulzim Basha: E ke nisur ketë seancë duke shkelur rregulloren. Ke miratuar rendin e ditës dhe merr urdhra si ushtare nga dikush që nuk duhet të ishte në këtë sallë trup të të vijë

Lindita Nikolla: Unë jam deputetë e Shqipërisë!

Lulzim Basha: Ti jem manekine që merr urdhra nga dikush që duhet të ishte në burg#

Nikolla: Qetësohu të lutem, ruaj etikën e deputetit!

Lulzim Basha: Me çfarë pushtet i ndryshon rendin e ditës ti? Ca kujton se është këtu?

Lindita Nikolla: Me pushtetin e votës!

Lulzim Basha: Turp të të vijë, e rrënon që ditën e para parlamentarizmin, por kështu është kur vendos një njeri si ty!

LAJM KRYESOR: Ngrihen Komisionet Parlamentare, miratohen drejtuesit, PD braktis Kuvendin, pas i ndjek dhe Berisha. Basha përplaset me Ballën e Nikollën: Bëni dërr dërr, ushtare e PS-së

(F.m/Dosja.al)

Iftar dhe politikë, a u prek Muaji i Ramazanit nga politikanët?

View Results

politike politike seance plenare 13 shtator 2021 seance plenare 13 shtator 2021

Sondazh

Poll
Politike 13 Shtator 2021, 15:57

TIRANË– Taulant Balla është munduar të sqarojë debatin që pati me kryedemorkatin Lulzim Basha në sallë ne Kuvendit, pas të cilit kryedemokrati braktisi sal...

'Lojëra fati'/ Kontrolle në Krujë, Tiranë e në Shkodër, arrestohen 3 persona

'Lojëra fati'/ Kontrolle në Krujë, Tiranë e në Shkodër, arrestohen 3 persona

Pamjet nga operacioni 'Kutia e Pandorës', kokaina e ndarë në 1100 doza gati për shitje

Merr flakë banesa në Tiranë

Operacioni 'Fijet' në Durrës, shkon në 7 numri i kamerave të çmontuara

'Fijet'/ Hiqen 23 kamera të tjera në Korçë, Vlorë dhe Durrës, 13 nën hetim

Deputeti i PS kapet duke shtypur butonin “pro” edhe për kolegen e tij

VIDEO- Deputetët e PD-së i bien bilbilave në seancë

Nallbati: Na përjashtoni të gjithëve dhe vazhdoni! Jeni turpi i këtij vendi

"Jemi tek pazari i gjësë"/ Vasili ngre tonet në Kuvend, Nikolla i mbyll mikrofonin, deputeti:Turp

"Mos e fshini Ramën, po vrisni demokracinë"/ Bardhi kërkon llogari në Kuvend për dosjen McGonigal

Boçi kërkon Ramën: Autori i krimit të vijë këtu, ka korruptuar Parlamentin!

Operacioni 'Fijet'/ Zbulohen kamerat e sigurisë në lagjet e Dibrës, Shkodrës dhe Lezhës

Me armë zjarri e kokainë në makinë, arrestohen dy personat që lëviznin në ish-Bllok

Celibashi: U kap në veprintari politike. Përfaqësuesi: Sako e publikoi në profilin personal

Berisha rrezikon të mos regjistrohet në zgjedhje, Celibashi: KQZ njeh vetëm një PD

Harta e Re Gjyqësore, Llagami: Ky proces na mori 3 vite, ishim në një rrugë pa kthim

'Fijet' në Tiranë, çmontohen 155 kamera të tjera sigurie, 44 persona nën hetim

Sekuetrohen 9 mln lekë në Lushnje, arrestohet shitësi i kokainës, 10 konsumuesit nën hetim

Operacioni 'Fijet', hiqen 37 kamera sigurie në Elbasan

Kontrabandë celularësh, arrestohen 4 persona në Tiranë, sekuestrohen 763 telefona

Operacioni "Fijet", çmontohen 155 kamera sigurie në Tiranë, 37 persona nën hetim

Përfshihet nga flakët apartamenti në Vlorë, shkak dyshohet shkëndija elektrike

"Big Brother" vazhdon në Korçë/ Kapen nëntë kamera të vendosura nga grupet kriminale

Hiqej si punonjës i Forcave Speciale, arrestohet 40-vjeçari me armë në Tiranë

19 të arrestuar nga 'Rrugorja', drejtonin makinën në gjendje të dehur

"Saga Big Brother vazhdon"/ Çmontohen 20 kamera të vendosura në Fier dhe Lushnje

Skafi me turistë pëson avari, bllokohet në det, policia e nxjerr në breg, momenti i shpëtimit

Drift si i 'çmendur' në rrugët e Vlorës, gjobitet me 750 mijë lekë i riu në Vlorë, i hiqet patenta

35-vjeçari përplas të miturën me makinë dhe arratiset, momenti kur kalimtarët rrethojnë të voglën

'Big Brother' në Shqipëri, zbulohen 3 kamera sigurie në lagjet e Memaliajt dhe 1 në Burrel

Hiqen 39 kamera në Korçë dhe Pogradec

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parking, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Dalin të tjera pamje nga zjarri në parkingun e kullës, zona e rrethuar me polici, banorët në panik

Zjarri nisi nga parkingu, dalin pamjet nga djegia e kullës 41-katëshe, zona e mbuluar nga tymi

Momenti i arrestimit të Xhevit Sinanit, vrau gruan e vëllain e tij në Gramsh

Vodhën 8 dyqane dhe banesa, në pranga 16-vjeçari, në kërkim shoku i tij

ME VIDEO- Zbulohen 47 kamera sigurie në Durrës, Shijak dhe Krujë

Nxirrnin inerte pa asnjë dokument, arrestohet administratori i një guroreje në Krujë

Aksioni në Vlorë, policia çmonton 16 kamera sigurie të vendosura nga grupet kriminale

"Meta e ka djalë halle", Kryemadhi flet për Dorian Duçkën: Sa ishte te ne qe në rregull

Me dosje në duar, Shkëlzen Berisha mbërrin në SPAK

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht

Rama: Drejtësia amerikane foli, unë jam ulur në Strasburg me njerëz non-grata

"Mik është fjalë e madhe"/ Rama tërheq fjalët: Fola anglisht për marrëdhënien

Rama: Nezajn e njoha përmes agjentit të FBI-së. Duçka ka punuar pa pagesë për mua

Rama pranon takimet me ish-agjentin e FBI: Ndodhën! Po keqlexohen hetimet për të sfumuar 21 janarin

Dosja e FBI/ Rama: Drejtësia amerikane nuk flet për vrasje nga pakujdesia kur urdhrat i jep shteti!

VIDEO-ja që përgënjeshtron Ramën, në shtator e konsideronte mik ish-agjentin e FBI, sot e tërhoqi

Gjenden 38 kamera të tjera në qytetin e Shkodrës

“Manipulimi”/ Iu prezantua si avokat dhe i mori 1.2 mln lekë një gruaje, arrestohet 54-vjeçari