LIVE UPDATES
Aktualitet

Databaza e tretë! Nga të dhënat e pronarit, te targat dhe lloji i mjetit, PËRMBAJTJA

25 Dhjetor 2021, 06:44 Nga DOSJA
Databaza e tretë! Nga të dhënat e pronarit, te targat dhe lloji i

TIRANË– Skandali i publikimit të të dhënëve personale të shqiptarëve vazhdon të thellohet me një tjetër databazë. Në “WhatsApp” dje ka qarkulluar një dokument me të dhënat e 530 mijë automjeteve të qytetarëve shqiptarë.

Në këtë listë publikohen të dhënat e pronarit të mjetit, targat e mjetit dhe lloji i makinës. Kjo databazë është përgatitur në programin “Exel”, ashtu si lista e pagave të muajit janar dhe prill, të cilat janë publikuar gjatë kësaj jave. Publikimi i këtyre të dhënave ka nxitur debat të fortë në të gjitha ambientet publike, pasi kemi të bëjmë me skandalin e tretë në pak ditë, pa harruar atë të databazës së “patronazhistëve”. Vjedhja e të dhënave personale të qytetarëve është parë si një cenim i privatësisë së qytetarëve. Për këtë arsye, Prokuroria e Tiranës ka nisur hetimet. Ajo ka marrë serverët e tri institucioneve shtetërore që i disponojnë dhe kanë përgjegjësi për ruajtjen e këtyre të dhënave.

Një ditë më parë drejtoresha e Agjencisë Kombëtare të Shoqërisë së Informacionit (AKSHI), Linda Karçanaj, nuk dha një përgjigje të qartë se nga mund të ketë ardhur rrjedhja e të dhënave personale. Në fjalën e saj, drejtoresha e AKSHI-t tha dje se platforma “e-Albania” është e sigurt, pasi mirëmbahet nga “Microsoft”. Nga ana tjetër, qeveria dhe opozita kanë kërkuar një hetim të thelluar të kësaj çështjeje, ndërsa asnjë institucion nuk është në gjendje të thotë se nga ku dolën të dhënat personale të qytetarëve. Duke folur për skandalin e publikimit të pagave të më shumë se 630 mijë qytetarëve në Republikën e Shqipërisë, Karçanaj tha se agjencia do të forcojë sistemin e saj të sigurisë kibernetike.

Ndër të tjera, tregoi se së shpejti do të futet dhe teknologjia “Blockchain”, e cila do të sigurojë edhe lënien gjurmë të personave që mund të aksesojnë të dhënat personale përmes ndërveprimit të brendshëm. Ajo që po i shqetëson qytetarët sot është se niveli i sigurisë së të dhënave të tyre në institucionet shtetërore, që i disponojnë dhe kanë detyrimin t’i ruajë, ka rënë. Por nëse i hedhim një sy listës së makinave të cilat kanë në pronësi shqiptarët, rezulton se ne nuk jemi një popull aq i varfër.

Duke iu referuar databazës së publikuar, vlerat monetare të mjeteve që disponojmë kapin vlera stratosferike. Në Shqipëri janë në qarkullim mjete super të shtrenjta, si “Ferrari”, “RollsRoyce”, “Bentlly”, “Lamborghini”, “Maserati”, “Cadillac” etj. “Mercedez Benz” është makina më e përdorur në Shqipëri. Ajo gjendet thuajse në të gjitha llojeve e prodhuara deri tani, nga më të lirat deri tek ato me superçmime./Panorama.al

Cila mendoni se është alternativa më e mirë:

View Results

aktualitet aktualitet skandali me targat e makinave skandali me targat e makinave

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave