LIVE UPDATES
Bota

Ç’është ‘komploti i byrekut të derrit’/ A rrezikon Boris Johnson të “hiqet qafe”?

19 Janar 2022, 19:18 Nga DOSJA
Ç’është ‘komploti i byrekut të derrit’/

LONDËR– Kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Boris Johnson është në telashe. Një pjesë e madhe e publikut britanik është i zemëruar për festat që ai ka bërë në zyrën e tij në një kohë kur pjesa tjetër e vendit ishte tërësisht e izoluar për shkak të pandemisë së koronavirusit. Dy sondazhe të bëra javën e fundit sugjerojnë se dy të tretat e votuesve duan që Johnson të japë dorëheqjen. Por është shumë herët për të parashikuar largimin e tij.

Një faktor që mund të funksionojë në favor të tij është se procesi për të “hequr qafe” një kryeministër konservator britanik është mjaft i ndërlikuar. Kryeministrat nuk zgjidhen drejtpërdrejt nga publiku, sigurisht që britanikët votojnë për të zgjedhurin e tyre lokal dhe kreu i partisë më të madhe në Parlament bëhet kryeministër. Por Mbretëria e Bashkuar nuk duhet të mbajë një tjetër zgjedhje parlamentare përpara vitit 2024, kështu që nuk ka asnjë mënyrë që votuesi mesatar në rrugë ta largojë Johnson-in tani.

Atëherë përse gjithë këtë kohë flitet se ai përballet me një votëbesim?

Publiku i gjerë mund të mos jetë në gjendje ta votojë për shkarkimin e Johnson por ligjvënësit konservatorë munden. Sipas rregullave të partisë Konservatore, nëse deputetët duan të “heqin qafe” liderin e tyre, ata i paraqesin një letër konfidenciale mosbesimit kryetarit, i cili i mban ato sekrete, duke mos zbuluar as sa letra janë dorëzuar. Nëse kapet shifra prej 15%, atëherë rrezikohet një votëbesim. Aktualisht në parlament janë 359 deputetë konservatorë, çka do të thotë se minimalisht duhen 54 letra për të nxjerrë jashtë loje kryeministrin. Ndërsa vlen për t’u përmendur se në të njëjtin proces kaloi edhe Theresa May, edhe pse i mbijetoi votëbesimit.

Kush bëhet kryeministër nëse Johnson humbet votëbesimin brenda partisë Konservatore?

Partia Konservatore do të vendosë çfarë do të ndodhë. Shkarkimi i tij nuk do të shkaktonte zgjedhje të reja parlamentare kombëtare — e të gjithë ligjvënësit aktualë do të qëndronin në detyrë. Zëvendëskryeministri aktual është Dominic Raab, por kjo nuk do të thotë se ai do të bëhej kryeministër nëse Johnson largohet. Nëse ky skenar ndodh, Partia Konservatore do të niste procesin e saj të ndërlikuar për zgjedhjen e një lideri të ri, me kancelarin Rishi Sunak dhe sekretaren e jashtme Liz Truss që mendohet të jenë ndër pretendentët kryesorë.

A është kjo ‘komploti i byrekut të derrit?’

Po! Shtypi britanik është i mbushur me spekulime se deputetja Alicia Kearns, priti në një takim mbështetës të pakënaqur konservatorë këtë javë. Por zona që ajo përfaqëson është e njohur për byrekun e famshëm të derrit. Frazë që në zhargon përdoret edhe për të nënkuptuar fjalën “gënjeshtër” – pikërisht ajo që Boris Johnson akuzohet se ka bërë kohët e fundit.

Marrë nga CNN

(k.m/dosja.al)

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Bota Bota boris johnson boris johnson

Sondazh

Poll

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet

'KLP nuk zbaton rekomandimet'/ Majko me kritika: Situatë e rrallë, parlamenti të jetë i vetëdijshëm

Rezoluta e KLP për 2021, Sula: Ka problematika, për të ardhur keq, vetëm 4 detyra janë përmbushur

Komisioni i ligjeve/ Rezoluta e SPAK, Majko: Pse votuat kundër?. Opozita: S'na pëlqeu

“Babale”/ Berisha: Gjermeni, Sadushi, Veliu dhe agjentë të SHISH të përfshirë

Berisha: Rama dëshiron t'i marrë mandatin Salianjit, delinkuenti Geron Xhafa vijon trafikun e drogës

I shpallur në kërkim për trafik emigrantësh, arrestohet 26-vjeçari

Kryemadhi:LSI është e ftuar! Kush ndihet i vjedhur nga 'hajduti i gjatë' ka arsye për të protestuar

Meta në krye të LSI-së? Kryemadhi: S'ka garë mes nesh, jam fajtore për djegien e mandateve

'Skemë evazioni fiskal'/ Kryemadhi: Do hetojmë “Open Balkan”, bëhet në kurriz të shqiptarëve

Cilat janë kompanitë që bëjnë evazion fiskal? Kryemadhi: Marrin tendera me 99.99% të vlerës

Mjetin e mbushur me kallashnikovë, municion luftarakë e dylbi, arrestohen dy të rinjtë në Tiranë

Dje u inagurua, ‘fluturojnë’ 8 patenta në aksin 108 milionë eurosh Kardhiq-Delvinë, gjobiten

Rama inaguron tunelin, nëna e kap e puth: O i miri i Shqipwrisë!

Spektakli i fundjavës, Artan Lame legalizon … një pallat

Kardhiq-Delvinë, Rama pritet me iso, grupi i dedikon këngë: E hapi Damiani e Balluku

Sistemi i drejtësisë, Xhafaj: Ka probleme me menaxhimin e tyre, ka 5 shqetësime në draft

Takimi me Biden, Rama: I kërkova të organizonim diçka së bashku për 100-vjetorin, mbase dhe s'bëhet

Amnistia fiskale, Rama: Baza janë kursime nga puna në të zezë, prokurorët i mbajnë peng

Në krah ka Xhaçkën, Rama i mburr kolegun: Bujar Osmani është super, sa do doja ta kishim në qeveri

Rama jep LAJMIN: Do i pyesim shqiptarët, mbase e duan kanabisin edhe për përdorimin personal

Harta e gjyqësorit, Rama:Është ajo dhe nuk ndryshon. E dini se me qeverinë time s'zgjidhen me bojkot

A do të ketë një paketë të dytë të rezistencës sociale? Rama: Qëllimi është mos të rrisim dritat

2% për NATO-n, Rama: Ne ku të marrim, do investojmë aq sa kemi...

Pasurinë me bashkëshortin e ka të përbashkët? Xhaçka 'mbron' resortin e të shoqit

Largimi i 220 mijë shqiptarëve,Rama kalon fajin tek "Saliu":Hija e një të vdekuri torolis Shqipërinë

Burri i Xhaçkës, investitor strategjik, Rama e justifikon: Në këtë vend dalim të gjithë të afërm

Gjuha e ashpër me Bullgarinë, Rama: Më dëgjuan me respekt...

Burrin e ka investitor strategjik, PD do t'i heqë mandatin/ Rama del me Xhaçkën:S'shoh asnjë problem

Rama tregon rolin e Macron: Ai ka ndjekur 48 orë rresht, pa pushim, diskutimet

Rama: Porti i ri i Durrësit do ketë një bazë ushtarake të NATO-s, vlerë strategjike për Shqipërinë

Samiti i NATO-s, Rama: Fola për Serbinë dhe Kosovën