LIVE UPDATES
Bota

Gjykata vendos që të mos e arrestojë Poroshenkon

19 Janar 2022, 18:46 Nga DOSJA
Gjykata vendos që të mos e arrestojë Poroshenkon

UKRAINË- Një gjykatë në Ukrainë ka hedhur poshtë kërkesën e Prokurorisë për arrestimin e ish-presidentit Petro Poroshenko, i cili po akuzohet për tradhti. Poroshenko ka thënë se akuzat ndaj tij janë të motivuara politikisht. Më 19 janar, ai u paraqit para Gjykatës së Qarkut Pechersk të Kievit, teksa mijëra mbështetës së tij protestuan jashtë gjykatës.

Gjykatësi tha se Poroshenko nuk ka nevojë që të ndalohet nga autoritetet edhe pse ai duhet të paraqitet para prokurorëve dhe hetuesve kurdo që ata do të kërkojnë një gjë të tillë. Gjykatësi po ashtu e urdhëroi Poroshenkon që të qëndrojë në Kiev dhe t’ia dorëzojë pasaportën e tij autoriteteve. Poroshenko njoftoi se do ta apelojë vendimin, pasi tha se “pengon” aktivitetin e tij politik.

“Kjo ende nuk është një fitore, por është hapi i parë në drejtimin e duhur”, tha ai.

Pas seancës dëgjimore, Poroshenko iu bashkua mbështetësve të tij që gjendeshin para gjykatës dhe më pas së protestuesit marshuan drejt zyrës së presidentit. Prokuroria kërkoi që të caktohej 37 milionë euro vlera e lirimit me kusht, me qëllim që Poroshenko të mund të mbrohej në liri. Rasti ndaj Poroshenkos ka rritur shqetësimet ndërkombëtare, teksa Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, gjatë vizitës në Kiev u bëri thirrje ukrainasve që “të qëndrojnë së bashku” teksa shteti “po përballet me një agresion të mundshëm të ri të Rusisë”.

“Mendoj se një prej qëllimeve afatgjata të Moskës ka qenë që të tentojë të krijojë ndasi në mes shtete, por edhe brenda shteteve dhe thjesht ne nuk do t’i lejojmë që ata të bëjnë një gjë të tillë”, tha Blinken gjatë takimit me presidentin ukrainas, Volodymyr Zenenskiy.

Akuzat ndaj Poroshenkon lidhen me pretendimet se kur ishte president, në periudhën 2014-2015 ka ndihmuar separatistët e mbështetur nga Rusia në lindje të Ukrainës, që të shesin qymyr. Nëse shpallet fajtor ai mund të përballet deri me 15 vjet burgim.

Marrë nga REL

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

bota bota petro poroshenko petro poroshenko

Sondazh

Poll

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

“Më hodhe në ujë”, policia e gjobiti dhe i bllokoi skafin, momenti kur efektivët rrisin shpejtësinë

Fluksi në pikat e kalimit kufitar, reagon Policia: Rreth 90 mijë shtetas hynë në vend gjatë 24 orëve

MEGAAKSIONI! Policia operacion antidrogë në Shkodër, Lezhë, Kukës, Krujë, Gjirokastër dhe Dibër

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri

'O Like, dua t'ja fus njërit, ndihmoje vëllain'/ Gjergj Luca përfshihet në përplasjen PS-PL

Kakavijë/ Radhë kilometrike për të hyrë në Shqipëri, shkak mungesa e sporteleve në palën greke

Aksidentohet traileri me grurë, drithi derdhet në “Tiranë-Durrës”

Meta paralajmëroi qeveri teknike, Berisha zbulon çfarë do ndodhë: Duhen referendumet

Zgjedhjet lokale, Berisha: Do kemi siglën tonë, Rama e ka humbur pak, e di ai se...

Breshëri dhe stuhia bllokuan rrugët e Tiranës, zonat më problematike

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

"Lustracioni" i Ramës, Berisha: Ai e ankimoi në GJK në 2008, u rrëzua në mënyrë të padrejtë

Stuhi në Tiranë, shi i rrëmbyer, nis edhe breshëri

Në zgjedhjet lokale me61 kandidatë apo do ndahen zonat me Partinë e Lirisë? Ja si përgjigjet Berisha

Aksi Qukës-Qafe Pllocë, Berisha: Ka kaluar çdo afat kohor

DËSHTOI PLANI! Tentoi të arratisej në Greqi, arrestohet autori i vrasjes së Luan Hushit

Sekuestrohen 3 mina me telekomandë në Korçë, vihet në pranga 35-vjeçari nga Lezha

E frikshme në Vlorë, burri gjuan me kallash në prani të fëmijëve pas sherrit me gruan

U plagos për disa ullinj, vdes 55-vjeçari tek Trauma, nuk i mbijetoi dot plumbave

Policia aksion në call Centre

Zjarr në Berat, rrufeja godet shtyllën e tensionit, banorët mbeten pa energji elektrike

I këputi varësen nga qafa qytetares në Golem, arrestohet gjysmë i zhveshur 30-vjeçari

Zjarr në qendren e përpunimit të plehrave në Gjirokastër, policia nuk lejon gazetarët: Mos filmoni

Bllokimi i mjeteve lundruese pas tragjedisë në Himarë, protestë para Policisë së Shtetit

Inceneratorët, PL paraqet fakte të reja: Qeveria ka lënë peng në banka pronat publike

Banda e “skifterëve” i vë armën në kokë 23-vjeçarit për t’i grabitur paratë dhe biçikletën

Zjarr në“Malin e Bardhë”,banorët nisin aksionin para zjarrfikësve,shuajnë flakët me mjete rrethanore

Digjen pyjet në Mat! Aktivizohet një tjetër vatër zjarri, në Ulëz dhe Baz

Rreth 1 ton drogë në tre skafe, ja SKEMA që përdorën trafikantët për të 'mashtruar' radarët

Megaoperacioni antidrogë në Vlorë, policia jep detaje: U kap në ujërat italiane, kapëm 992kg kanabis

Turizmi në Shqipëri, Berisha konferencë urgjente: Kam 2 propozime, fokus tek transporti

E RËNDË! Përplasen dy makina pranë Kallmetit, 7 të plagosur, mes tyre dhe fëmijë

Tragjedia e Himarës, Policia aksion në bregdet, në 'shënjestër' dhjetëra 'Jet ski', gomone dhe skafe

Përfshihet nga flakët “Golfi” tek “Zogu i Zi”, shkak problemet teknike

Kulla e vrojtimit bosh...në Potam mungon roja bregdetare, pushuesit në mëshirë të fatit

Dita e tretë e protestave në Vlorë/ Pronarët e skafeve dhe gomoneve: Na lini të lundrojmë

8 kg kanabis, në makinë iu gjet edhe një kallashnikov! Arrestohen 3 të rinj në Tropojë

Bllokohen dy turistë gjermanë në Tropojë, përfundojnë në spital

Aktivizohet një vatër zjarri në Sarandë, digjet ullishtja

Sali Berisha: Ilir Meta është opozitar i vërtetë, do të bashkërendojmë aksionin

Çuçi pranon shoqatën e velierave: E kam krijuar me miq pasionantë, s'kam biznes

Bosh plazhi i Livadhit në Himarë, sezoni i verës dështim në Shqipëri

PARALAJMËRIMI/ Berisha-Ramës: Bëj ç’të duash, e ke kohën e numëruar!

Afera e Portit të Durrësit/ Berisha: Mos bini pre, mos blini apartamente

Tragjedia në Himarë/ Berisha: Janë zhdukur kamerat që kanë filmuar skenën e aksidentit

Meta: Do vendosë sovrani, do shikoni pastaj politikanët do bëjnë më si të fortë?

Meta i bën premtimin Ramës: Do përfundosh nën këmbët e popullit të lirisë!

Meta i del në krah Berishës: PD është një dhe vetëm një, koha e përgjumjes ka mbaruar

Begaj s'ka reaguar për tragjedinë e Himarës/ Meta: Nuk është etike ta komentoj, Çuçi të ketë turp

Ilir Meta: Iniciative ligjore në Kuvend për të garantuar indeksimin e pagave