LIVE UPDATES
Bota

FOTOT: Një Shqipëri larg rrëmujës që të thërret ta eksplorosh

19 Janar 2022, 17:08 Nga DOSJA
FOTOT: Një Shqipëri larg rrëmujës që të

E gjithë bukuria e resurseve natyrore, pikat më të veçanta që ofron Shqipëria dhe atraksionet që ende nuk gëzojnë njohje nga publiku i gjerë, të shkrepura nga një aparat alpinisti Fatjon Plaku i paraqet përmes një albumi fotografik “Homeland 2”. Fation Plaku është një fotograf dhe alpinist i njohur në Shqipëri dhe pasioni për të eksploruar vendet turistike shihet në fotografitë e tij.

Prej më shumë se 30 vitesh me këtë “profesion”, duke shkelur e eksploruar çdo cep të vendit tonë, ai është i mahnitur me diversitetin që ofron natyra shqiptare. Duke parë e shijuar bukuritë shqiptare, në gjithë këtë hark kohor, ai rrëfen për Gazetën “Si” edhe mënyrën se si lindi ky album, që sjell një Shqipëri larg kaosit e rrëmujës.

“Ne kemi një natyrë fantastike dhe një diversitet të paparë në krahasim me vendet e tjera, siç jemi ne një vend i vogël me një diversitet kaq të madh. Ideja për albumin lindi se duke parë gjithë bukurinë nëpër male, kanione, lumenj në të gjithë vendet që shkoja dhe eksploroja thashë që të bëj disa fotografi dhe nëpërmjet rrjeteve sociale mendova që t’ia përcjell dhe miqve të mi, e më pas dhe ndjekësve. Pastaj pas shumë viteve duke grumbulluar sa më shumë foto në arkivat e mia, mendova që t’i përmbledh në një album fotografik siç është Homeland 2”, shprehet Plaku për zanafillën e albumit fotografik.

Nga veriu në jug, dashnori i vërtetë i natyrës ka finalizuar një libër që do të duhet ta kesh patjetër në bibliotekën personale për të treguar sesa e bukur është Shqipëria po të udhëtosh në skajet më të pamundura të saj. “Homeland 2” vjen me rreth 240 faqe. Këto 240 foto reale na bëjnë të udhëtojmë nga veri në jug nëpër male, nga lindja në perëndim, nga deti në liqene, nga pyjet në kanione, nga gjiret e bukura tek bota nënujore.

“Albumi fillon me malet më kryesore në të gjithë Shqipërinë, nga veriu në jug. Më pas, vij me trashëgiminë kulturore siç janë kalatë dhe monumentet e kulturës, më pas me kanionet, me disa nga lumenjtë kryesorë në vend, të gjithë ishujt në Shqipëri, dhe pastaj në fund fare me plazhet më të virgjëra dhe më të bukura, që janë në vendin tonë”, vijon Plaku për Gazetën “Si”.

Para 3 vitesh, Plaku solli botimin e parë Homeland. Sipas autorit, risia e botimit të dytë të albumit fotografik, përveç fotove, janë edhe vendndodhjet apo edhe videot që mund të hapen nëpërmjet skanimit.

“Në albumin e dytë kam vendosur edhe location, vendndodhjen, kam shtuar historinë, vendet e reja dhe një aplikacion tjetër që me skanimin e një kodi mund të hapen edhe videot. Në çdo faqe ka edhe një video po duke skanuar me celular foton e albumit. Ky është ndryshimi në krahasim me albumin e parë. Videoja te faqja e coverit është edhe videoja më e bukur, që është rreth 3 min. Përveç këtyre, në albumin e dytë kam shtuar edhe vende të reja”, rrëfen më tej Plaku për Gazetën “Si”.

Ky album që pasqyron një Shqipëri larg rrëmujës së krijuar nga ndërtimet dhe ndërhyrjeve pa kriter, shërben edhe si një resurs për t’u shfrytëzuar jo vetëm nga vendësit, por edhe nga turistët e huaj. Mesazhi që ai do të japë nëpërmjet këtij albumi është më shumë një mesazh ndërgjegjësimi që shqiptarët të kuptojnë dhe të vlerësojnë natyrën e bukur shqiptare.

Madje, ai edhe u bën thirrje bashkëkombësve që ta eksplorojnë vendin e tyre.

“Jemi me fat dhe na ka bekuar Zoti, për një natyrë kaq të bukur që kemi dhe u bëj thirrje të gjithë shqiptarëve që të dalin dhe të eksplorojnë vendin e tyre”.

Por, ky botim me fotografi mund të shërbejë edhe si një guidë për të gjithë turistët që mund të tregojnë akoma më shumë interes për të vizituar Shqipërinë.

Përveçse një guidë turistike për shqiptarët, mund të shërbejë edhe si një dhuratë për të gjithë ata shqiptarë që janë jashtë vendit, plus dhe për të gjithë të huajt që vijnë në vendin tonë”, përfundon Fatjon Plaku për Gazetën “Si”.

Fotografitë e kuruara me kujdes e që na largojnë nga Tirana e zhurmshme, motivojnë çdokënd për t’i shkelur këto vende e për t’u krenuar me bukurinë e vendit tonë.

Marrë nga Gazeta “Si”

Ndihmës-Sekretarja e Shtetit takoi Alibeajn, ndërsa Paloka deklaroi se ka firmosur peticionin kundër ambasadores Kim. Çfarë do të thotë kjo për PD?

View Results

Diaspora Foto Galeri Alpet Shqiptare Shqiperi Alpet Shqiptare Shqiperi

Sondazh

Poll

Djali mbyti babanë në Divjakë, flet i afërmi: Kanë patur debate, s'e di ç'ka ndodhur

Djali mbyti babanë në Divjakë, flet i afërmi: Kanë patur debate, s'e di ç'ka ndodhur

Djali vret babain në Lushnje, arrestohet nga policia, i riu ishte dënuar me 13 vite burg

Skandali me evazionin fiskal, Kryemadhi i përgjigjet ministres Ibrahimaj

Denoncimi i Kryemadhit: Nuk ka asnjë njoftim nga institucionet ligjzbatuese për kompanitë në fjalë

Evazioni fiskal me inceneratorët, Ibrahimaj: Asgjë nuk është e re, zhurmë në vigjilje të protestës

Thirrja e Komitetit,Rakacolli:Bëjmë apel për kryerjen e vaksinimit,mbani maskat në vendet e mbyllura

Covid në vend/ Tomini: Ka rritje infektimesh. Bino: Ka rënë përqindja e vaksinimeve në Shqipëri

Brenda dhomës që u përfshi nga flakët në Spitalin e Fierit, dëme të shumta materiale

Vendimi i Qeverisë: Rriten me 6% pagat në sistemin arsimor parauniversitar

Berisha thirrje policëve: Çdo presion ndaj qytetarëve do marrë ndëshkim personal dhe ligjor

Rritet pagat e personelit shëndetësor, Manastirliu: Shpërblim për mjekët që punojnë larg banesave

Do futen protestuesit në kryeministri? Berisha: Çdo opsion është i mundshëm

Sali Berisha: Për Ramën qytetarët ekzistojnë vetëm për t’i vjedhur. Përgjigjen e merr nesër

7 korriku/ Berisha: Nesër bashkë me temperaturat rritet urrejtja popullore

Urdhëri krijon debat në komision, inxhinieria: Nuk na duhet, Balluku s'na hap derën

Zjarri në spitalin e Fierit, mjeku: Është djegur lavatriçja e larjes së filmave

Tym dhe flakë/ Zjarr në katin e parë të spitalit të Fierit, evakuuohen pacientët

Kapet shtëpi bari në Fier, heroinë, kanabis në proces tharjeje e armë zjarri

Kryemadhi i përgjigjet Veliajt: Takohemi në SPAK

SPAK thirri të moshuarit? Kryemadhi: Shashka, s'është aspak e vërtetë

Kryemadhi paralajmëron: SPAK ta thërrasë urgjent dhe ta kthejë nga Holanda Edi Ramën

Kryemadhi zbulon bisedën me djalin e pensionistit 30 mln USD pasuri: Kontrata s'ka firmën e tij

Kryemadhi: Kam qindra fatura për SPAK-un, Rama ka vjedhur 189 mln dollarë

Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës synon që të ofrojë fluturime përtej oqeanit

Në takim me Ramën, investitori: Në 1992 Shqipëria kishte vetëm rrugë me gropa dhe Mercedezë të zinj

Balluku: Kemi projekte të reja. Ibrahimi: Investimet strategjike, ligji që zhvillon turizmin në vend

Investitori pyet për pronat, Rama: Në Shkodër tokat u ndanë si burrat, po bëhet digjitalizimi

"Veza apo pula?" Investitori pyet për objektinvin e infrastrukuturës, Rama: Eja na habit me ide

Rama: Sistemi i drejtësisë në Shqipëri ka probleme, nuk është aty ku duhet

Rama: Në Shqipëri protestohet para zyrës time sepse të gjithë janë kryeministra më vete

Kush ishte VIP-i? Rama: Kërkoi armatime për të hyrë në Tiranë, Garda kishte vetëm pistoleta

Zjarr në një banesë në Vlorë, nxirret në kohë i moshuari

Rama: SHELL ka kryer zbulim të rëndësishëm të gazit e naftës nëntokë në Shqipëri

Motori 'zbor' në Tiranë, policia bihet nga pas, arrestohet i riu që e drejtonte

DEBAT në Kuvend! Dhimitri shkon pa shifra, Çupi: S’jemi në orë mësimi këtu, të drejtojmë gishtin

Droni i Policisë kap “mat” shkelësit e qarkullimit, ja sa do gjobiten

Rama feston 58-vjetorin e lindjes, suprizohet nga zv/Presidenti i Hagës, dhurata mbetet mister

"S'i kam të shkruara si ti", Mziu përplaset me Denajn, socialiste: S'matesh me mua

Salianji: Xhafajt s'iu hetua pasuria, Geronin do e denoncoja miliona herë nëse do kisha mundësi

I gjithë grupi i Berishës në mbështetje të tij, Salianji: S'ftova njeri se s'po shkoja në dasmë

Tentoi të vriste vëllanë për plazhin në Radhimë, momenti i arrestimit të autorit

A do shkojë në burg Salianji? Deputeti: S’hidhem dot përpjetë, respektoj vendimin

Marrja e vendimit në Apel u shty, Salianji: Kam dorëzuar të gjitha provat

E gjithë PD-ja në mbështetje të Salianjit, pamjet brenda sallës së gjyqit, 10 deputetë futen brenda

PD në Gjykatë

Rezoluta e KLP/ Bardhi: Duhet pjesa me rekomandimet e papërmbushura. Bushka: Disa s'kanë justifikim

Salianji mbërrin në Gjykatë, e shoqëron Flamur Noka, Luçiano Boçi e Luan Baçi

Përplasje me armë për pronësinë e plazhit në Radhimë, vëllai qëllon të vëllanë

Të shtënat në Radhimë, turisti norvegjez: Dëgjuam krisma e ia futëm vrapit

'Alarm i madh për KLP'/Bojkoti i avokatëve, Alibeaj:Po i hapet dera kriminelëve të dalin nga burgjet