LIVE UPDATES
Bota

VIDEO/ Gratë djegin hixhabet dhe presin flokët pas vdekjes së 22-vjeçares në Iran

Vazhdon zemërimi i qytetarëve me protesta të shumta për vdekjen e gruas 22-vjeçare që besohet se është 'torturuar për vdekje' nga policia e Iranit. Gratë kanë djegur shamitë e kokës, ku besohet se kjo gjë ka çuar në arrestim 22-vjeçaren dhe rrahjen e saj nga policia.

21 Shtator 2022, 08:35 Nga s.s
VIDEO/ Gratë djegin hixhabet dhe presin flokët pas vdekjes së
Protesta pas vdekjes së 22-vjeçares në Iran

IRAN- Protestat që kanë shpërthyer në Iran pas vdekjes tragjike të Mahsha Amini, 22-vjeçare, që u arrestua nga policia për veshje të pahijshme.

Të paktën tre persona janë vrarë deri më tani në protestat për 22-vjeçaren, ku shumë qytetarë mendojnë se është torturuar për vdekje nga milicia Basij, e cila është përgjegjëse për zbatimin e kodit të rreptë të veshjes islame. Aktivistët pretendojnë se Amini është goditur në kokë teksa ishte në paraburgim, gjë që Irani e mohon kategorikisht këtë gjë, por deri më tani i gjithë vendi është pushtuar nga protestat e ndryshme, raporton protothema.gr

Sipas Daily Mail, protestat të udhëhequra nga gratë, janë më të rëndat që kanë ndodhur në Iran në shumë vite. Videot e postuara në rrjetet sociale tregojnë protestuesit që nxitojnë drejt policisë që po përpiqet të prishë tubimin e protestës.

Një video tjetër tregon protestuesit duke grisur figurat e liderit suprem të Iranit, Ali Khamenei dhe të paraardhësit të tij, burrat që morën kontrollin e vendit pas Revolucionit Islamik të vitit 1979. Në video të tjera, shihen gratë duke djegur shamitë e kokës ku besohet se kjo gjë ka çuar në arrestim 22-vjeçaren, ku edhe u dhunua nga policia e vendit.

Protestat nisën në provincën Kurdistan në veri të Iranit, nga ishte Amini, por shpejt u përhapën në disa qytete, duke përfshirë Teheranin, Mashhadin, Hamadanin dhe Tabrizin. Në Arak, studentet kanë protestuar me sloganin “Do të vras ​​ata që vranë motrën time”. Sipas Human Rights Watch , videot që qarkullojnë në mediat sociale dhe dëshmitë e pjesëmarrësve në demonstrata tregojnë se autoritetet po përdorin gaz lotsjellës dhe forcë vdekjeprurëse për të shtypur demonstruesit.

Zemërimi për vdekjen e Amini nuk gjendet vetëm në rrugë, por edhe në rrjetet sociale, ku shumë gra iraniane që postojnë video që i tregojnë ato pa fjalë duke prerë flokët, në shenjë proteste ndaj kushteve shtypëse në vend. Pjesëmarrja e madhe në protesta duket se pasqyron pakënaqësinë e përhapur të shumë qytetarëve kundër qeverisë së Iranit dhe presidentit të vendit. “Vitin e kaluar, krimineli Raisi futi duart thellë në xhepat e iranianëve. Ajo që u vjedh, i investon në forcat brutale të shtypjes”, tha për Daily Mail Baijn, një fermer nga Khoramabad që mori pjesë në protesta.

iran proteste proteste ne iran

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 28 mars

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim