LIVE UPDATES
Bota

Putin shpall mobilizimin e pjesshëm në Ukrainë: S'po luaj blofin me armët bërthamore

Vladimir Putin deklaroi se "mbështet" vendimin e banorëve të zonave të kontrolluara nga Rusia të Ukrainës për të shkuar në referendum, siç u njoftua të martën në Lugansk dhe Zaporizhia.

21 Shtator 2022, 08:25 Nga k.m.
Putin shpall mobilizimin e pjesshëm në Ukrainë: S'po luaj
Vladimir Putin

MOSKË- Mobilizimi i pjesshëm në Rusi u njoftua të mërkurën në mëngjes nga presidenti Vladimir Putin.

“Ne do të diskutojmë hapat që duhen ndërmarrë për të mbrojtur sovranitetin tonë dhe për të mbështetur vullnetin dhe dëshirën e qytetarëve në Donbas për të vendosur vetë”, tha Putin. Sipas tij, vendet perëndimore po përpiqen të “bllokojnë” çdo mundësi pavarësie dhe zhvillimi. 

“Qëllimi i Perëndimit është të na dobësojë dhe të na shkatërrojë, këtë e thonë hapur. Ndaj qëllimi ynë kryesor për çlirimin e popullit të Donbasit mbetet i pandryshuar,"- theksoi gjithashtu presidenti rus. Duke iu referuar vendimit të rekrutimit të pjesshëm, i cili hyn në fuqi sot, ai tha se ai prek vetëm ata që janë regjistruar si rezervistë. Ai gjithashtu deklaroi se "mbështet" vendimin e banorëve të zonave të kontrolluara nga Rusia të Ukrainës për të shkuar në referendum, siç u njoftua të martën në Lugansk dhe Zaporizhia.

Presidenti rus kërcënoi gjithashtu se do të përdorë armë bërthamore, duke thënë pak para përfundimit të fjalimit se “ata që na kërcënojnë me armë bërthamore duhet ta dinë se ky kërcënim mund të kthehet kundër tyre”.

Duke ndjekur recetën e njohur, pra atë që ndodhi pas operacionit të lundrimit në Krime të 2014-ës të frymëzuar nga Rusia, presidenti rus duket se po shpalos një plan për të aneksuar rajonet e Ukrainës - kryesisht në verilindje - të cilin ai e pretendon me intensitet që në momentin e parë të sulmit.

Të martën, pati raportime për referendume lokale që po mbaheshin në provincën Donbas, përkatësisht në Luhansk dhe Donetsk, por edhe në Kherson, ndërsa ish-presidenti rus Dmitry Medvedev tha se ishte "jetike" për separatistët pro-rusë në Ukrainë që të mbajnë referendum për t'u bashkuar me Rusinë. Referendumet priten të zhvillohen në 23-27 shtator. 

Përmes logjikës së referendumit, kontrovers për komunitetin ndërkombëtar, presidenti rus tentoi të legjitimojë pushtimin e Krimesë duke e inkorporuar atë në Rusi më 16 mars 2014, por në vitet që kaluan, megjithatë, deri më 24 shkurt. pushtimi, rajoni përjetoi periudha të paqëndrueshmërisë dhe tensionit të madh, me Moskën që po përpiqej të krijonte kushte sigurie për aparatet e saj administrative lokale.

vladimir putin lufta ukraine-rusi

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 28 mars

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim