LIVE UPDATES
Bota

Ukraina rrit trysninë ndaj forcave ruse që kanë filluar tërheqjen

Kahu i luftës është luhatur herë pas here, dhe aleatët e Ukrainës, si p.sh. zyrtarët amerikanë, kanë qenë të kujdesshëm të mos deklarojnë fitore të parakohshme, pasi Presidenti rus Vladimir Putin ka ende rezerva në ushtarë dhe pajisje që mund t’i vërë në përdorim.

13 Shtator 2022, 16:54 Nga k.m.
Ukraina rrit trysninë ndaj forcave ruse që kanë filluar
Foto ilustruese

Forcat ukrainase rritën trysninë të martën ndaj forcave ruse që po tërhiqen, duke e vazhduar kështu kundërofensivën që ka arritur një avantazh domethënës për Ukrainën dhe i ka dhënë një goditje tronditëse prestigjit të ushtrisë ruse.

Megjithatë nuk është ende e qartë nëse sulmi i befasishëm ukrainas, i filluar pas disa muajsh, mund të sinjalizojë pikën e kthesës në luftën shtatë mujore. Zyrtarët ukrainas folën me entuziazëm dhe shfaqën pamje të forcave të tyre që digjnin flamuj rusë dhe inspektonin tanke të shkatërruar. Në një video, njësitë kufitare ukrainase shfaqen duke hequr një banderolë ku shkruhej “Jemi një popull me Rusinë”.

Kahu i luftës është luhatur herë pas here, dhe aleatët e Ukrainës, si p.sh. zyrtarët amerikanë, kanë qenë të kujdesshëm të mos deklarojnë fitore të parakohshme, pasi Presidenti rus Vladimir Putin ka ende rezerva në ushtarë dhe pajisje që mund t’i vërë në përdorim.

Ishte megjithatë e dukshme se Kremlini hasi në vështirësi për të reaguar ndaj kësaj humbjeje, e cila është më e madhja që kur forcat ruse braktisën planet për të marrë Kievin, në fillimet e luftës.

Në orën e vona të së hënës, Presidenti Volodymyr Zelenskyy tha se forcat ukrainase kanë rimarrë në vetëm pak javë mbi 6 mijë kilometra katrorë, një sipërfaqe sa dyfishi i sipërfaqes së Luksemburgut.

“Lëvizja e trupave tona vazhdon”, tha ai.

Së fundmi, shërbimi i rojes kufitare të Ukrainës tha se ushtria mori nën kontroll Vovchanskun, një qytet vetëm 3 kilometra larg territorit të Rusisë, i cili ishte pushtuar nga forcat ruse që në ditën e parë të luftës.

Megjithëse nuk mund të vërtetohen të gjitha pretendimet për sukseset ushtarake ukrainase, Rusia pranoi se kishte tërhequr forcat nga zonat e rajonit verilindor Kharhiv gjatë ditëve të fundit.

Pati njoftime të shumta për krijimin e një situate kaosi ndërsa tërhiqeshin forcat ruse, si dhe pretendime se pati dorëzime në masë. Zyrtarët ukrainas kanë thënë se kanë kapur rob aq shumë ushtarë rusë, sa që po vështirësohen për t’i strehuar. Ky pretendim nuk u vërtetua dot menjëherë.

Zëvendësministrja ukrainase e Mbrojtjes, Hanan Maliar, tha se Kievi po mundohet të bindë sa më shumë ushtarë rusë që të dorëzohen, duke u hedhur fletushka informative përpara se të mbërrijnë forcat ukrainase.

“Rusët ju përdorin si mish për top. Jeta juaj nuk ka ndonjë domethënie për ta. Juve nuk ju duhet kjo luftë. Dorëzojuni Forcave të Armatosura të Ukrainës”, shkruhet në fletushka.

Si një tregues i dëmeve që ka pësuar Moska, shërbimet britanike të zbulimit thanë se një prej njësive primare ruse, Ushtria e Parë e Tankeve Roje, ishte “degraduar rëndë” gjatë luftës dhe se “forcat konvencionale të Rusisë që janë projektuar për t’iu kundërvënë NATO-s janë dobësuar shumë. Do t’i duhen ndoshta vite Rusisë për të ringritur këto kapacitete”.

Sidoqoftë, tërheqja nuk ndali bombardimin rus drejt pozicioneve ukrainase. Në orët e para të së martës, u godit me artileri qyteti Lozova në rajonin Kharkiv, duke vrarë tre persona dhe plagosur nëntë të tjerë, tha guvernatori rajonal Oleh Syniehubov.

Dhe zyrtarët ukrainas thanë se Rusia vazhdoi bombardimin përreth centralit më të madh bërthamor të Evropës, ku luftimet kanë shtuar frikën për një katastrofë bërthamore. Zona e Nikopolit, që gjendet përball Lumit Dnieper nga centrali bërthamor në Zaporizhia, u bombardua gjashtë herë gjatë natës, por nuk u njoftua menjëherë nëse pati të plagosur, tha guvernatori rajonal Valentyn Reznichenko.

Sulmet kanë vazhduar pa u ndalur në qytetin e dytë më të madh të Ukrainës, Kharkiv, i cili është goditur vazhdimisht me artileri prej disa muajsh.

Presidenti Zelenskyy kritikoi në veçanti Rusinë për sulmet ndaj infrastrukturës energjitike të ndërmarra së fundmi.

“Qindra dhe mijëra ukrainas u gjendën në errësirë, pa elektricitet. Shtëpitë, spitalet, shkollat, infrastruktura komunale... objekte që nuk kanë absolutisht të bëjnë me infrastrukturën e forcave të armatosura të vendit tonë”.

Ai tha se kjo tregon vetëm një gjë.

“Kjo është një shenjë dëshpërimi e atyre që e sajuan këtë luftë. Kështu reagojnë ndaj mundjes së forcave ruse në rajonin Kharkiv. Nuk kanë çfarë t’u bëjnë heronjve tanë në fushëbetejë”.

Kundërofensiva ka provokuar kritika publike të pazakonta ndaj luftës së Presidentit rus Putin. Ndërkohë, disa prej atyre që dalin në mbrojtje të tij në Rusi e shmangën idenë se suksesi i takon Ukrainës, dhe fajësuan për humbjet armët dhe luftëtarët e ardhur nga Perëndimi.

“Nuk është Ukraina që sulmoi Iziumin, por NATO”, shkruhet në titullin e gazetës së mbështetur nga shteti, Komsomolskaya Pravda, duke iu referuar njërës prej zonave nga ku Rusia tha se ka tërhequr forcat.

Në zona të tjera, banorët e një fshati rus pranë kufirit me Ukrainën u evakuuan pasi artileria ukrainase vrau një person, njoftoi agjencia ruse e lajmeve Tass. Në këtë artikull citohet drejtuesi lokal në Logachevka, i cili thotë se forcat ukrainase hapën zjarr ndaj një pike kufitare ruse./VOA

lufta ukraine-rusi

Sondazh

Poll

Dosja Sot Date 31 mars

Dosja Sot Date 31 mars

Lefter Alla në burg, Këshilli Bashkiak i Bulqizës zgjedh kryetarin e ri

Dosja Sot Date 30 Mars

Zbulohen mbi 2 mijë fidanë kanabisi në Velipojë arrestohet 55-vjeçari, në kërkim vëllai i tij

Lapsusi frojdian i Berishës, ngatërron Masakrën e Lumës me atë elektorale në vitin 2013

Dosja Sot Date 29 mars

Arrestohet gjermani në Tiranë, i dënuar për shpërndarje të materialeve pornografike

Arrestohet 25-vjeçari në Tiranë, drejtonte mjetin nën efektin e lëndëve narkotike e kryente manovra

Pamje nga 27 serat me kanabis në Koplik, si ishte kthyer gropa e interteve në plantacione hahashi

Dosja Sot Date 28 mars

Tokat preken nga projekti/ Banorët e Bërxullës në protestë

Dosja Sot date 27 mars

Hetimet për lobingun/“Do dorëzoni dosjen në prokurori?” Berisha: Asnjë qindarkë ruse s’ka hyrë në PD

Bejko kandidat në Tiranë,Berisha: Vegla që përdor Basha dhe Rama kundër pluralizmit, vijnë nga mafia

Qëllohet me breshëri plumbash drejt Top Channel, vritet roja, gjendet e djegur makina e atentatorëve

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive