LIVE UPDATES
Bota

Monedha e grabitur me vlerë 1 milion dollarë u kthye në Izrael pas një "gjuetie" të gjatë

Ajo pjesë e historisë është një monedhë e vogël argjendi e pasur me simbolikë, e prerë gjatë një revolte hebreje gati 2000 vjet më parë. E grabitur në Izrael në vitin 2002, përfundimisht u gjurmua, u sekuestrua dhe po kthehet atje nga erdhi.

13 Shtator 2022, 15:27 Nga d.a.
Monedha e grabitur me vlerë 1 milion dollarë u kthye në Izrael
Monedha

IZRAEL- U deshën gati 20 vjet punë e detajuar dhe një shteg që përshkoi kontinente përpara se çështja e relikes së humbur prej 1 milion dollarësh të mbyllej.

"Një pjesë e dashur e historisë po më në fund po kthehet në shtëpi," tha një zyrtar amerikan në një ceremoni që shënoi rastin.

Sipas BBC, ajo pjesë e historisë është një monedhë e vogël argjendi e pasur me simbolikë, e prerë gjatë një revolte hebreje gati 2000 vjet më parë. E grabitur në Izrael në vitin 2002, përfundimisht u gjurmua, u sekuestrua dhe po kthehet atje nga erdhi.

Saga filloi kur Autoriteti Izraelit i Antikiteteve (IAA) mësoi nga informatorët se monedha ishte marrë nga palestinezët nga një grumbull i zbuluar në Luginën Ella, në jug të Jerusalemit. IAA thotë se kaloi një dekadë e gjysmë të ardhshme duke u përpjekur për të gjetur monedhën, e cila kaloi nëpër tregjet e paligjshme të antikiteteve në Izrael, Jordani dhe MB. Ai përfundimisht u eksportua në SHBA për shitje në ankand në 2017.

IAA njoftoi Hetimet e Sigurisë Kombëtare të SHBA (HSI), të cilat më pas morën ruajtje administrative të monedhës. Hetimi iu kalua Njësisë së Trafikimit të Antikiteteve të Prokurorit të Qarkut Manhattan (ATU), e cila mori një urdhër gjykate për riatdhesimin e monedhës bazuar në informacionet nga informatorët në pesë vende së bashku me ndihmën e autoriteteve në Evropë dhe Lindjen e Mesme.

Monedha u dorëzua të hënën në një ceremoni në zyrën e Prokurorit të Qarkut të Manhatanit ku morën pjesë zyrtarë amerikanë dhe izraelitë, përfshirë ambasadorin e Izraelit në OKB Gilad Erdan.

"Sot ne bashkohemi me partnerët tanë për të kthyer një pjesë tepër të rrallë të historisë së Izraelit, monedhën çerek shekel, një simbol i pavarësisë nga koha e pranisë romake në atë që tani është Izraeli modern," tha agjenti i HSI Ricky J Patel gjatë mbledhjes.

Monedha e argjendtë, e stampuar me motive hebraike, është një nga katër të tilla të llojit të saj që dihet se ekzistojnë. IAA e datoi atë në vitin 69 pas Krishtit, viti i katërt i Revoltës së Madhe.

"Prerja e një monedhe të tillë ishte në fakt një deklaratë e pavarësisë nga hebrenjtë në tokën e Izraelit, një deklaratë kundër perandorisë së fuqishme që qëndronte para tyre", tha Ilan Hadad nga IAA.

Revolta e Madhe pa një rebelim nga hebrenjtë në Jude kundër sundimit shtypës nga romakët, të cilët i kishin dhënë fund pavarësisë hebreje atje një shekull më parë. Kryengritja arriti kulmin me shkatërrimin e Jeruzalemit nga romakët dhe tempullin e dytë hebre në vitin 70 pas Krishtit. Vlerësimet tregojnë se numri i hebrenjve të vrarë nga qindra mijëra në më shumë se një milion.

gilad erdan ricky j patel

Sondazh

Poll

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

“Në spitalin e Lushnjës bëhen vetëm synetlliqe”, Korreshi: Daja im do të bënte operacion tëmthin…

Balla 'ngacmon' Berishën: Humbe Tropojën, po të dilja ashtu në Librazhd, s'do vija më këtu...

Tensionet në veri të Kosovës/ Berisha: Padroni i Vuçiçit në Tiranë po nxit luftën!

Berisha thirrje për protesta: Jam i bindur se shqiptarët do ngrihen, nuk ka rrugë tjetër

Arrestimi i sekretares së 'MSH', Braçe opozitës: Të fundit që duhet të flasin për korrupsion.

Kuvendi nis me PËRPLASJE/ Bardhi: Manastirliu të dorëhiqet. Braçe i lë fjalën Sulës.

E kishte parkuar poshtë pallatit në Shëngjin/ I thyhen xhamat makinës anëtares së këshillit Bashkiak

Dash Sula: Zoti ju dhentë mend. Keni krijuar grup parlamentar ne burg

Gazment Bardhi pyet Ramën: Pse Vangjush Dako po hyn e del shumë shpesh nga SPAK?

Aksident tek Zogu i Zi në Tiranë, një i plagosur

Ku e dinte?Arrestimi i sekretares së Ministrisë së Shëndetësisë,Rama: Si mund të ndodhë? Na vë në...

'Bashkëshortja e tij ka kriza shëndetësore'/ Avokati: Plotësoi 5 kushte për t'u liruar

'Është dita e fundit e durimit...'/ Lirimi i Tahirit, Berisha: U bë me urdhër nga Rama

Kallëzimet për zgjedhjet vendore, Flamur Noka 1 orë në SPAK: Do më shihni më shpesh këtu

'Nesër publikojmë provat'/ Berisha KQZ-së:Dorëzoni dokumentet për farsën zgjedhore, Rama po i pengon

Basha: Nuk jam bërë pishman për përjashtimin e Berishës.

Aksidenti i rëndë në Ksamil/ Motori me dy persona përplaset me makinën,

"Vjen erë e peshkut të para një jave", Basha për kompetencat e presidentit

Shkojnë t’iu shembin banesën në Vlorë, Policia i tërheq zvarre

Basha: Marrëveshja Berisha-Rama e 2008-ës dëmtoi bashkëjetesës demokratike.

“Maskat” grabisin banesën e biznesmenit në Lushnje, marrin paratë dhe bizhuteritë

Tensionet në veri/ Vuçiç 'mobilizoi' ushtrinë, Rama: Shfaqje e pabesueshme, ushtria ZERO fuqi....

Aksident në Lushnje/ Makinat përplasen e përfundojnë në trotuar, plagoset taksisti dhe mësuesja

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

"O besprem"/ Lulzim Basha përballet me KRITIKUN, ish-kreu i PD e fton: Hajde se unë nuk shaj...

A do garosh për kreun e PD? I riu "ia përplas" Bashës faktet, ish-kreu i PD: Do e marrësh vesh

I shpallur në kërkim për tentativë për vrasje lokalizohet, kapet dhe vihet në pranga 23-vjeçari.

“E dashuroj, e dua shumë”/ E reja nga Korça ia shpreh NDJENJAT Edi Ramës në mes të turmës

Analiza e zgjedhjeve, Berisha: Faza tjetër do ketë seriozitetin më të madh, mblidhni çdo fakt

Berisha:U bë përpjekje antikushtetuese nga mafia shtetërore shqiptare e ndërkombëtare për të shuar..

Vokshi kallëzim penal në SPAK për kryebashkiakun e Kuçovës dhe Salillarin

Turistët ndalojnë Ramën në Gjirokastër

Shkrihet Akademia e Studimeve Albanologjike, senati: Këtu diçka po lëviz, ka një tendencë, por…

Habib Rexha del para gjykatës së Durrësit!

Lezhë, gjenden 3 mijë fidanë kanabis të mbjellë në kubikë, në fshatin Ungrej, ende nuk dihen autorët

Sherr mes të dehurve në Vlorë, njëri goditet me shishe në kokë

PLAGOSET me armë zjarri 24-vjeçari në Kuçovë/ Në kërkim 4 autorët

Aksident në Tiranë, “Audi” përplaset me taksinë

Elbasan/ Do të vriste një të dënuar për drogë me të cilin kishte bërë sherr, në kërkim 23-vjeçari!

Pastori Akil Pano fiton gjyqin kundër komunitetit LGBT për nismën ‘Prindin 1 dhe Prindin 2’

Lexon denoncimin, Berisha: Dan Hutra, vrasësi i grave ka mbledhur vota për Rakip Sulin.

Shkodër, sekuestrohet parcela me 1437 rrënjë kanabis, 2 në pranga dhe 2 në kërkim

Shpërthim tritoli në një fasoneri në zonën e Freskut, dëme të shumta materiale

Përmbytet Lezha për 5 minuta

'Acarohet' Felaj, gafa e drejtueses së Kuvendit: Vari lesht

Rikthimi i Bashës në krye të PD, Berisha: Vegël në duar të Ramës

Rama "falenderon" opozitën: Rezultati i zgjedhjeve është edhe vepra juaj Rama kundër maxhorancës….

Rama-Dash Sulës: Vdeksha unë për ty o jetimi im

Bardhi i drejtohet Ramës: Pushtetin ta dhanë Doshi e Dako të shpallur non grata, ti je llumi…

Sula: Çfarë kemi bërë të na rritet rroga? Turp më të madh ska