LIVE UPDATES
Bota

"U hëngra djalin dhe iu luta të më falnin!"/ Historia që tronditi botën, si mbijetuan "kanibalët" e Andeve

Roberto Kanesa (63 vjeç), i cili është një nga të mbijetuarit e aksidentit dhe në librin e tij për përvojën që ndryshoi jetën e tij, ai përshkroi se si ata hëngrën miqtë e tyre të vdekur për të mbijetuar.

13 Tetor 2022, 20:36 Nga k.m.
"U hëngra djalin dhe iu luta të më falnin!"/ Historia
Avioni i aksidentuar

URUGUAI- Pikërisht 50 vjet më parë, ndodhi një nga episodet më të errëta të mbijetesës në histori. Avioni uruguajan me 40 pasagjerë dhe pesë anëtarë të ekuipazhit u rrëzua në një zonë të pabanuar të Andeve, shumë afër kufirit të Argjentinës dhe Kilit. Në bord ndodheshin ekipi kombëtar i ragbit, miqtë, familjarët dhe bashkëpunëtorët e tyre. Avioni u rrëzua herët në mëngjesin e 13 tetorit, në kushte jashtëzakonisht të vështira atmosferike.

Nga gjithsej 45 pasagjerë, 12 prej tyre vdiqën kur u përplasën në tokë, dhe pesë prej tyre vdiqën të nesërmen në mëngjes si pasojë e lëndimeve të marra gjatë rënies. Roberto Kanesa (63 vjeç), i cili është një nga të mbijetuarit e aksidentit dhe në librin e tij për përvojën që ndryshoi jetën e tij, ai përshkroi se si ata hëngrën miqtë e tyre të vdekur për të mbijetuar.

Ekipi i ragbit “Christian Brothers” nga Uruguai ka udhëtuar drejt Kilit, e mes tyre ishte edhe Kanesa, mjek pediatër dhe kardiolog, i cila 40 vjet pas aksidentit vendosi të ndajë rrëfimin e tij me mbarë botën. Kanesa ishte 19 vjeç në momentin e aksidentit. Pa nga dritarja e avionit, ai ndjeu se diçka nuk shkonte: turbulencat po forcoheshin dhe avioni po binte.

"U hëngra djalin dhe iu luta të më falnin!"/ Historia

"U mbajta fort pas karriges dhe iu luta Zotit të më shpëtonte. Dëgjova britma rreth meje, gjithçka u mbush plot tym dhe zjarr," - tha Kanesa.

Orteku që ra mbi ta në ditën e 17-të pas aksidentit, shkakoi edhe vdekjen e disa personave të tjerë. Në javët në vijim, disa vdiqën një nga një, nga uria dhe hipotermia. Ata ishin ngecur në 3600 metra mbi nivelin e detit në një terren të ashpër malor, humbën çdo shpresë shpëtimi. Por ata që mbijetuan dhe bënë atë që mendonin se nuk do ta bënin kurrë. Ata hëngrën mish njeriu.

"Ky ishte burimi i vetëm i proteinave dhe yndyrave që kishim. Ishte e neveritshme. U ndjeva i poshtëruar. Më duhej të kapja një pjesë të mishit të mikut tim dhe ta haja për të mbijetuar. Në sytë e shoqërisë sonë të qytetëruar, ishte një vendim i tmerrshëm dhe i neveritshëm," - tha Kanesa.

Temperaturat ishin shumë të ulëta dhe të ftohta. Ata nuk e morën me lehtësi vendimin për të ngrënë mishin e të vdekurve, por nuk mund të bënin ndryshe.

"Në atë moment mendova nëse ishte më mirë të vdisja. POr m'u kujtua mamaja dhe doja të kthehesha sa më shpejt në shtëpi. Më pas kisha edhe një të dashur, Laurën, me të cilën tani kam tre fëmijë. E gëlltita copën dhe ishte një hap i madh që më shpëtoi jetën,"-shtoi ai. 

"U hëngra djalin dhe iu luta të më falnin!"/ Historia
Roberto Kanesa, sot

Ata u shpëtuan vetëm pas 72 ditësh, pasi Kanesa dhe Nando Parado zbritën në luginë dhe gjetën ndihmë. U deshën dy muaj që ata të kuptonin se nëse nuk do shpëtonin veten, askush tjetër nuk do e bënte.

"U përshëndetëm dhe me shenjat e para të agimit u nisëm në misionin tonë vdekjeprurës. Kishim veshur disa pulovra dhe pantallona. I veshëm pa problem, sepse tashmë kishim humbur shumë peshë. Në shpinë kishim çanta gjumi të improvizuar të bëra nga fibra izoluese të avionit. Mora rripa mishi të ngrirë njeriu që i kishim prerë. Shoku im dhe unë, Nando, mbanin veshur çizme regbi, përdornim jastëkë avioni si ski dhe secili mbante një copë litar dhe një shkop. Sinqerisht, nuk e kishim idenë se çfarë mund të na duhej për një udhëtim të tillë." 

Ata ishin të bindur se do të vdisnin rrugës, por vendosën se ishte më mirë sesa të qëndronin pranë rrënojave dhe të hanin miqtë dhe të njohurit e tyre derisa të mos mbetej asgjë, e po ashtu edhe ata të vdisnin nga uria.

"U hëngra djalin dhe iu luta të më falnin!"/ Historia

"Lëkura ime mori një ngjyrë të gjelbër dhe gishtat filluan të më nxiheshin nga hipotermia. Megjithatë, ishte ora 16:15 e asaj dite dhe dielli ishte ende duke ndriçuar. Nata ra në orën 19:12."

Të nesërmen në mëngjes, ata vazhduan të zbrisnin nga mali - panë hardhucën e parë, gjelbërimin e parë, pemët e rrëzuara, gjurmët e çizmeve...  Ata arritën pranë qytetit panë një person në anën tjetër të lumit. Ata nuk dinin të kalonin lumin, dhe ai u hodhi atyre një gur të lidhur në letër dhe një laps. Në të shkruanin se kush ishin dhe çfarë u ndodhi. Ai u kthye me më shumë kuaj dhe kështu ata u shpëtuan. Një nga gjërat më të këqija që duhej të bënin ishte të merreshin me gjithçka që u ndodhi 2 muaj më parë- veçanërisht me kanibalizmin.

"Kur u ktheva në shtëpi në Uruguaj, shkova derë më derë tek miqtë e mi dhe u shpjegova familjeve të tyre se çfarë kishim kaluar dhe pse duhej të bënim atë që bëmë për të qëndruar gjallë."

Ai tregoi gjithashtu se si vizitoi Gustavo dhe Rakel Nikolic, djali i të cilëve u plagos rëndë dhe vdiq në ortekun që goditi avionin pas aksidentit. Kur e kuptoi se do të vdiste, ai u shkroi një letër të dashurës së tij në të cilën, ndër të tjera, thoshte se në fund "vetëm shpirti ka rëndësi" dhe se trupin e tij po ua ofronte atyre që kishin mundësi të mbijetonin.

roberto kanesa

Sondazh

Poll

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

Kampioni Alvin Karaqi mes lotësh: Për besë u ndjeva si Gjergj Kastrioti kur mora flamurin

'Dokumentar horror'/ Berisha publikon pamjet: Do ju paraqes terrorin që Bajrajt ushtruan më 14 maj

Krimi në Bulqizë/ Fqinji: Po hante bukë në banesë kur erdhën dy makina!

Dosja "Gjici"/ Zv.kryetari i bashkisë së Kukësit shkon në SPAK

Newsroom 11 |XAMA: LAJMI I FUNDIT FAKE QË PASHË, ISHTE PËR MUA

Newsroom 11 |XAMA: KËSHILLË QYTETARËVE- MOS LEXONI VETËM NJË BURIM

Newsroom 11 | XAMA: GAZETARËT NUK SHKRUAJNË ME EMËR, KJO S'ËSHTË ETIKE

Xama në Newsroom: Lajmet e rreme përhapin panik! Më akuzuan se kisha marrë para për një shkrim

Muka në Newsroom: Në Shqipëri ka portale gjobaxhie, u bëjnë shantazh njerëzve

Xama në Newsroom: Fake News shpërndahet më shumë në Facebook e Tik Tok! Gazetarët të shkruajnë emrin

Newsroom 11 |Kush prodhon lajme të rreme në Shqipëri

Newsroom 10 |SENJA: NE S'REAGOJMË NDAJ GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 |HAZIZAJ: 'ÇOHU ENVER', PJESË E GJUHËS SË URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ KEMI MARRËVESHJE PËR TË MBROJTUR 'VIKTIMAT'

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES KA SHKAKTUAR DHE KRIME

Newsroom 10 |GAZETARI: GJUHA E URREJTJES, PJESË E SHOQËRISË

Newsroom 10 |HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES, E FRIKSHME NË SHQIPËRI

Vidhnin në banesa duke përdorur çelësa të klonuar, vihet në pranga 1 person,nje tjeter në kërkim

Newsroom 10 |GJUHA E URREJTJES PËRDORET NGA POLITIKA, AMA TË KONTROLLOJË GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: STEREOTIPET NXISIN GJUHËN E URREJTJES

Newsroom 10 | HAZIZAJ: GJUHA E URREJTJES LUFTOHET ME EDUKIM

Newsroom 10 | Gjuha e urrejtjes në media, si dhe kush e shpërndan?

Ndryshimet në PS/ Gjiknuri: S'është fundi, por fillimi i diçkaje të re.

Inceneratorët/ S’kam dhënë asnjë kontratë pa garë, ato janë publike!

Ndihet 'i shitur' nga Rama? Gjiknuri: Nuk ndjej braktisje, kam komunikim me të prej 20 vitesh

Klosi: Kemi primare reformimin e partisë, PS synon mandatin e katërt

U shkarkua si Sekretar i Përgjithshëm, Gjiknuri: PS edhe kur fiton, refekton!

Digjet shtëpia në Shkodër, në banesë ndodhej një i moshuar, përfundon në spital

Vazhdon përplasja në PD! Basha kërkon mbledhjen e Komisionit të Etikës për të, Bardhi: Shenjë humbje

Vrasja e Jetmirës/ Autori u dënua me 28 vite burg, nëna e viktimës: Duhet dënim përjetë!

Newsroom 9 | Kallanxhi: Threads? S`besoj se do zgjasë shumë

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Mos merrni për bazë asgjë thuhet në rrjet

Newsroom 9 | Gazetarja: po ndodhin vrasje nga tik tok

Newsroom 9 | Eksperti i IT: Fake News dallohet vetëm po të jemi kritikë

Newsroom 9 | Kallanxhi: Shqiptarët besojnë gjithçka shohin në rrjet

Newsroom 9 | Eksperti i IT, Tomi Kallanxhi: Tik Tok ka "fake news" sepse s'ka censurë

Newsroom 9 | Gazetarja: Shqipëria do kohë të përshtatet me Tik Tok

Newsroom 9| Eksperti i IT: Çdo rrjet është i përkohshëm, duhet të kujdesemi për vlerat

A mund të mbyllet TikTok për Shqipërinë? Flet për Newsroom eksperi i IT

Fëmija mbyllet brenda në shtëpi, nëna e alarmuar njofton zjarrfikësit, NDËRHYRJA nga ballkoni

Newsroom/ Karabolli: Shqipëria do kohë të përshtatet me TikTok, e provuan edhe gazetarët, s’ia dolën

Newsroom 9 |Tik-Tok Kultura, platformë krijimi apo dizinformimi?

Shoqata e Biznesit: Rënia e euros po na falimenton, BSH po fsheh atë që po ndodh!

Vasili në SPAK/ Meta: Asnjë shqetësim me drejtësinë, por afera e inceneratorëve

'Jemi pro protestave'/ Takoi Berishën, Meta: Do bashkëpunojmë për sezonin e ardhshëm parlamentar

Proteste per guroren

Tragjedi në Gramsh! Mbyten në Liqenin e Banjës, polumbarët nxjerrin trupat e babait dhe 2 djemve

“Rama ik” thirrje ne Rogozhine

Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!

VIDEO/ Veliaj shthur gojën për kandidatin e Rrogozhinës: Ik o bixhozxhi, për sumën tate paske lekë!