LIVE UPDATES
Bota

U afrua pranë helikës së helikopterit, humb jetën turisti 21-vjeçar britanik në Greqi

Dy helikopterët po fluturonin njëri pas tjetrit. Helikopteri i parë Bell 407 i kompanisë Superior Air, me katër pasagjerë dhe një ekuipazh prej një piloti, u ul në pistën e kompanisë Helipad që ndodhet në fund të sallës shumëfunksionale Lolos në Spatë, shumë pranë aeroportit Eleftherios Venizelos. Në helikopterin e dytë në vijim, ishin prindërit e 21-vjeçarit që humbi jetën.

26 Korrik 2022, 08:16 Nga d.a.
U afrua pranë helikës së helikopterit, humb jetën turisti
Pamje nga incidenti

GREQI- Një aksident i tmerrshëm ka ndodhur pasditen e së hënës ku një 21-vjeçari ka humbur jetën në një heliport privat në Spatë të Greqisë ku një grup turistësh britanikë po ktheheshin me dy helikopterë privatë nga Mykonos ku kishin kaluar pushimet.

Sipas Protothemës, pasi zbarkuan në pistën e kompanisë, ata synuan të zhvendoseshin në aeroportin Eleftherios Venizelos të Athinës, të hipnin në avionin privat të familjes dhe të ktheheshin në Britani. Dy helikopterët po fluturonin njëri pas tjetrit. Helikopteri i parë Bell 407 i kompanisë Superior Air, me katër pasagjerë dhe një ekuipazh prej një piloti, u ul në pistën e kompanisë Helipad që ndodhet në fund të sallës shumëfunksionale Lolos në Spatë, shumë pranë aeroportit Eleftherios Venizelos. Në helikopterin e dytë në vijim, ishin prindërit e 21-vjeçarit që humbi jetën.

Pas uljes së Bell 407 të kompanisë Superior Air, katër pasagjerët u larguan nga zona e helikopterit për të hipur në makinat që do t'i çonin në aeroportin Eleftherios Venizelos. 21-vjeçari nga Britania sapo kishte zbritur nga helikopteri ku në rrethana ende të pazbardhura, ai është goditur nga helika e bishtit të helikopterit që ishte në funksion dhe ende rrotullohej, duke e vrarë tragjikisht.

Helikopteri i dytë, ku ndodheshin prindërit e 21-vjeçarit britanik, ishte nga pas dhe ende nuk ishte ulur kur ndodhi aksidenti tragjik. Dy operatorët kanë komunikuar pas incidentit dramatik dhe piloti i helikopterit të dytë ka kërkuar dhe ka marrë leje për t'u ulur në aeroportin e Eleftherios Venizelos, në mënyrë që britanikët të mos shihnin tragjedinë që i kishte ndodhur djalit të tyre.

Pasi zbarkuan në dy helikopterët që ktheheshin nga Mykonos, britanikët planifikuan të transferoheshin në aeroportin Eleftherios Venizelos ku avioni privat i familjes i priste për t'i çuar në shtëpi. Fatkeqësisht, ata u përballën me një nga tragjeditë më të këqija që mund të godasë prindërit. Djali i tyre 21-vjeçar vdiq papritur dhe tragjikisht, ku edhe pse ambulanca mbërriti në pak minuta ai kishte ndërruar jetë në vend.

Deri më tani, policia ka bërë 3 arrestime për ngjarjen e trishtë pasi u arrestua piloti i helikopterit dhe 2 teknikë tokësorë të tij ku ndaj tyre është ngritur një çështje për vrasje nga pakujdesia, ndërsa hetimet paraprake për aksidentin janë ndërmarrë nga Policia e Paianës.

vdes 21-vjecari ne greqi

Sondazh

Poll

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

Aksidenti me dy viktima në autostradën Tiranë-Durrës, makina mori para bordurat e rrugës

VIDEO- Shpërthimi me tritol në butikun në Durrës, ja si u dëmtua biznesi i gruas

Berisha dhe demokratët 'zaptojnë' Kuvendin

Me pistoleta dhe kallashnikovë në Range Rover/ Arrestohen 4 "të fortët" në Tiranë

Berisha shton akuzën ndaj Ballës: Te ndjek hija e avokatit Ravik Gurra

VIDEO E SHERRIT/ Berisha akuzon Ballen per vrasjen e avokatit Ravik Gurra

PA KOMENT- Shkodra 'nën ujë', ja si duket qyteti

Protesta kundër traut në Divjakë, një betoniere brenda parkut

EKSKLUZIVE- Lulzim Basha takohet me Ben Blushin ne Panairin e Librit, merr me vete edhe vajzën

Balla: Berishës iu dogjën tre marrëveshje tek Porti i Durrësit, koncensionarët po i kërkojnë lekët

Balla-Spahos: Do shkosh tek Porti i Durrësit me pistoletë si Strazimiri, s'keni zgjidhje tjetër

Ndërtimi i rrugëve/Balla 'shigjeton' Partinë e Lirisë:Mondi bëj kallëzime, kishin ministritë në 2017

Balla 'lëshon' gojën: Saliut i rri mendja tek vëllezërit Kariç, na vjen dhe zor t'i përmendim...

Elisa Spiropali realizon "ëndrrën" e fëmijërisë me Berishën, del LIVE me të, tregon 2 gishta

Perplasje mes banoreve dhe Policise ne Divjake

Berisha 'shënjestron' Ulsi Manjën: Vetëm dy mushka kanë mbetur pa u punësuar në fshatin tënd

Berisha bllokon foltoren dhe del në Facebook: Jam live në gjithë botën, mos ma qani hallin mua!

Berisha: Parlamentin e komandojne grupet kriminale

Dëshmia e Orges Xhelilit para avokatëve: Policët bashkiakë më goditën

ME VIDEO- PLAS KEQ SHERRI në Komision, Braçe e humb kontrollin, "shpërthen": Ik ore pirdhu!

Protesta e opozitës, pamjet nga Bulevadi, mijëra qytetarë të mbledhur

Sherri i plotë i Ramës me dy deputetët e PD: Ta tregoj unë ty, do të shkatërroj!

Balla: Kokoneshi jashtë rrezikut për jetën

Veliaj takon Papa Françeskun: Jemi takuar në Tiranë...e aprovuam ndërtimin e bustit të Nënë Terezës

Droge mes karameleve ne Tirane

Grida Duma lë mandatin, kolegët e saj në lot, Açka dhe Gjekmarkaj të përlotur

Grida Duma lë mandatin e deputetes së Partisë Demokratike

Masakra e Lushnjes, babai i Leart Haxhiut: Djali im është i pafajshëm, se di ku është

Përdhunues serial, MOMENTI i arrestimit të Spartak Dyrmishit

Nga një armë në çdo raft rrobash, çfarë gjeti Policia gjatë aksionit në Shkodër

Dalin PAMJET nga megaaksioni në Korçë

Qeni i prish mitingun Ramës, të gjithë meken, kryeministri: Po lëre në punën e vetë...

Ibrahim Lici mesazh audio nga Turqia: Jetoj i lirë, nuk jam arrestuar

Arrestohet Agim Gjata, qelloi mbi RENEA

Meta: O Edi, o lepurush, do të shporrim me poezinë ‘liri a vdekje’ të Havzi Nelës

Pakti PD PL, Meta: Kryetari i Keshillit super politikan

Paloka 'korrekt' me orarin, takohet me Bardhin në një lokal para parlamentit

Alibeaj-Majkos: Je kokrra e komunistit! Deputeti socialist: Budalla! Dosjet s'mund të hapen për...

Flet avokati i vellezerve Mollaj: Tina genjen, e shantazhojne

Durrësi zgjohet nën ujë

Tetori rozë, vajzat dhe gratë e FA i bashkohen fushatës sensibilizuese kundër kancerit të gjirit

NIS PROTESTA në Elbasan/ Qytetarët fikin makinat në shenjë rebelimi, rreshtohen në shesh

Alibeaj pranoi bashkëpunimin, do nisin negociatat/ Berisha: E mirëpres. S'tërhiqem nga Primaret

Demokrati emocionet për 'doktorin'! I bie telefoni kur po fliste me Berishën,e përplas në tokë

Privatizimi i ish-klubit ‘Partizani’, dëshmon Qirjazi: MM më kërkoi firmën, bëra ç’ishte e ligjshme

Tiranë, bënin kontrabandë me veshje, pije, cigare dhe rroba, 3 të arrestuar në 2 operacione

Me 14 emigrantë në Morinë, arrestohet 19-vjeçari, shpallet në kërkim bashkëpunëtori i tij

Rrumbullaku ngre strukturë për emërimet në polici: Riformatim ekipeve që hetojnë krimin

Me dy kallashnikovë në shtëpi e municion luftarak, arrestohet 31-vjeçari në Dibër

"Porsche", "Maseratti" e 'Mercedes Benz", arrestohet 52-vjeçari që shiste mjetet e vjedhura në BE