LIVE UPDATES
Bota

Arrestohet ish-ligjvënësi amerikan, akuzohet se përdori informacione sekrete

Këto çështje janë në mesin e aktpadive të ngritura ndaj nëntë personave në qytetin e Nju Jorkut, të përfshirë në katër skema të veçanta të përdorimit në mënyrë të paligjshme të informacionit të brendshëm, që u bënë publike sot.

25 Korrik 2022, 21:21 Nga e.k
Arrestohet ish-ligjvënësi amerikan, akuzohet se përdori
Stephen Buyer

SHBA- Prokuroria e Nju Jorkut ka ngritur akuza ndaj ish-ligjvënësit nga Indiana Stephen Buyer, drejtues i një kompanie që operon në fushën e teknologjisë, i cili ka përfituar në mënyrë të paligjshme, falë shitjes dhe blerjes së aksioneve në bursë, bazuar në informacione sekrete që nuk janë parashikuar për konsum publik, shkruajnë mediat e huaja.

Po kështu në dy raste të veçanta, janë ngritur akuza ndaj një personi që po përgatitej për të qenë agjent i FBI-së, si dhe një bankieri në fushën e investimeve. Këto çështje janë në mesin e aktpadive të ngritura ndaj nëntë personave në qytetin e Nju Jorkut, të përfshirë në katër skema të veçanta të përdorimit në mënyrë të paligjshme të informacionit të brendshëm, që u bënë publike sot.

Ky konsiderohet si një nga aksionet më domethënëse nga ana e forcave të zbatimit të ligjit ndaj kësaj dukurie në një dekadë. Prokurori Damian ëilliams dhe zyrtarë të tjerë federalë u zotuan të rrisin përpjekjet për ndjekje penale të ngjashme në të ardhmen. Ata thanë se të akuzuarit kanë përfituar në rrugë të paligjshme miliona dollarë.

Në një konferencë shtypi Prokurori ëilliams tha se rastet, janë vazhdimësi e premtimit të tij për të qenë “i vendosur në çrrënjosjen e veprimtarive kriminale në tregjet financiare (amerikane)”.

Në aktakuzën e ngritur ndaj Stephen Buyer thuhej se ai përvetësoi sekretet që kishte mësuar si konsulent, për të fituar rreth 350,000 dollarë në mënyrë të paligjshme. Ligjvënësi republikan ka shërbyer në komisionin që mbikëqyr industrinë e telekomunikacionit, nga viti 1993 deri në vitin 2011.

Zoti Buyer, i cili u arrestua të hënën në Indiana, akuzohet se ka përdorur informacione sekrete për të blerë aksione gjatë një procesi bashkimi mes kompanive telefonike T-Mobile dhe Sprint, mes disa të tjerash. Në dokumente thuhet se ai përdori punën e tij si konsulent dhe lobist për përfitime të paligjshme.

Avokati i tij nuk iu përgjigj menjëherë një mesazhi me email për komente mbi çështjen.

Në një çështje civile, ngritur nga Komisioni Federal i Letrave me Vlerë në Manhatan kundër zotit Buyer, thuhej se ai bleu letra me vlerë të kompanisë Sprint në mars 2018, vetëm një ditë pasi mori pjesë në një lojë golfi me një ekzekutiv të kompanisë T-Mobile, i cili i foli ish-ligjvënësit mbi gjendjen e kompanisë dhe planet jopublike për të blerë Sprint-in.

Zoti Greëal tha se arrestimet nuk kishin për qëllim vetëm t’u dërgonin një sinjal profesionistëve të industrisë financiare për të mbrojtur sekretet dhe për të zbatuar ligjin, por synonin gjithashtu t’i dërgonin një mesazh po aq të fortë publikut” se entet rregullatore dhe strukturat e zbatimit të ligjit, janë përqendruar në mbajtjen e tregjeve të pastra.

‘Në një padi të dytë, tre drejtues të një kompanie të teknologjisë në Silicon Valley akuzohen për përdorimin e paligjshëm të informacionit të brendshëm që lidhej me një rast bashkimi korporatash, informacion të cilin, njëri prej tyre e mësoi nga punëdhënësi i tij.

Në një rast të tretë, një person që po përgatitej për t’u bërë agjent i FBI-së dyshohet se ka vjedhur informacione të brendshme nga ish e dashura e tij, e cila në atë kohë punonte në një firmë të madhe ligjore në Uashington. Sipas dokumenteve të gjykatës, ai dhe një mik i tij përftuan në rrugë të paligjshme më shumë se 1.4 milionë dollarë pasi mësuan se kompania Merck & Co do të blinte Pandion Therapeutics.

Në aktakuzën e katërt, thuhej se një bankier investimesh me bazë në Nju Jork kishte ndarë informacione sekrete me një tjetër person mbi bashkime të mundshme kompanish, duke rënë dakord që të ndanin përfitime të paligjshme në vlerën e rreth 280,000 dollarëve.

stephen buyer shba

Sondazh

Poll

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Merr flak makina mbrenda ne garazh

Dosja Sot date 25 mars

Dosja Sot Date 24 mars

Ndiqte ambulancën që ishte në shërbim emergjence, gjobitet me 300 mijë lekë drejtuesi i mjetit

Skandal në Ali Dem", administratori vendos çip në pallat, banorët ngelin jashtë, mbërrin policia

Dosja Sot date 23 mars

Kryeministri Rama takohet me Rishi Sunak në Londër

Dosja Sot Date 22 mars

"Maskat" aksion në Tiranë, prangosën 20 'korrierë' të grupeve kriminale

Dosja Sot Date 21 mars

'Ka ra zjarr në Surrel!'/ Braçe "tremb" socialistët me LAJMIN E FUNDIT, Qefalia më i shqetësuari

Dosja Sot Date 20 Mars

Berisha i bën thirrje punonjësve të administratës të mos bëhen pjesë e krimit elektoral.

Dosja Sot Date 18 Mars

Burgosja e nënës lehonë/Flet Diana Bahçja: Qaja ditë e natë, por nuk donin t’ia dinin

Qarkullonte me 305 km/h, Cllevio Serbiano e filmonte, shoqërohet në Polici Aleks Vishaj

Dosja Sot Date 17 Mars

U fut në burg 8 ditë pasi lindi, Diana Bahçja: Nuk më lanë të takoja beben

'Shtëpi bari' brenda ish-tuneli të ushtrisë në Krujë, sekuestrohen 390 bimë cannabis sativa

Dosja Sot Date 16 Mars

Tërheqje apo pezullim? Si dredhoi Rama sy për sy me Borrel për 'pasaportat e arta'

Banorët e lagjes Demokracia ne Mamurras bllokojnë rrugën, Cara premtoi rehabilitim te rrugës ne...

Abuzimi me tenderin 3.2 mld lekë, BKH ‘zbarkon’ në zyrat e bashkisë së Bulqizës, sekuestron dosje

Dosja Sot Date 15 Mars

Këshilli i Legjislacionit mbyllet mes debateve, Bardhi ngrihet në këmbë: Shkelni kushtetutën e ikni

"Kryeministri i Shqipërisë si dhuratë e perëndisë", grupi polifonik i dedikon këngë Edi Ramës

Hidhet shorti, Koli Bele caktohet relatori për shqyrtimin e ankimimit të grupit të Alibeajt

Dosja sot Date 14 Mars

Shitësja në panair kërkon t’i dhurojë çantën bashkëshortes, Berisha refuzon: Sot vetëm blihet

Procedohen 70 drejtues mjetesh në 24 orët e fundit, u kapën me shpejtësi të lartë dhe duke bërë gara

Dosja sot Date 13 mars

Kapen 4 rumunë në Vlorë, po kalonin 260 kg kanabis me kamper në Greqi, 5 në kërkim

'Paç fatin e Lali Erit'- Kunjat e Ramës për Veliajn, teksa i dha shansin e tretë për Tiranën?

Rama: Në rrezik të madh tregu, sipërmarrësit të rrisin pagat

Meta pas takimit me Berishen : Aleancë e jashtëzakonshme, pas 15 majit fitojmë shumicën e bashkive

Masakra e Don Boskos, familja Paja hap dyert e mortit, zona me shiritin 'skenë krimi'

'Kasapanë' brenda lokalit! Atentat mafioz, vdes banakierja.5 të plagosur, mes tyre një fëmijë

Meta: Shkojnë për kontroll dhe kapin vibratorët e shokëve

Shirat përmbytin Lezhën, bllokohet qarkullimi, banorët mbyllen në shtëpia

Berisha per institucionet: Ska Klgj por KlgjS

Berisha: 'Alibasha dhe Brava' jane dy pengje te cilat nuk mund te kete asnje lloj negociate"

Kush do e drejtojë koalicionin me Metën? Berisha : S’ka asnjë diskutim! Padyshim që PD

Berisha; E dëgjuat Celibashin që tha në perceptimin tim është Berisha por Rama më thotë Ali-Basha.

Zgjedhjet e 14 majit, Meta: opozitaret bashke per ndryshim

Barrierat e shkatërruara nga përplasja, makina 'fluturoi' nga mbikalimi, ra mbi një tjetër mjet

Celibashi: Të drejtën e regjistrimit të Partisë Demokratike në zgjedhje e ka Lulzim Basha

Celibashi kthen mbrapsht kërkesën e autorizuar nga Basha, kreu i KQZ: Keni 48 orë kohë

Meta ZBARDH takimin me Yuri Kim: SHBA do një opozitë shumë të fuqishme

Vendimi i KQZ për PD, Meta: Çmenduritë e regjimit të Ramës i di çdo shqiptar

"PD kërkon shfuqizim të Bordit të Karburanteve"/ Sula dhe Çupi: Çmimi jashtë normave